Termene și promisiuni rutiere (ne)respectate

Started by north, August 26, 2016, 01:51:20 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alecu26

ce bine ca le-ai gasit tu cele 4 chestiuni. Eu le-am cautat prin tot forumul...probabil a sters cineva postarea.

Cu toata admiratia care o am pentru domnul Homor, sincer, mai bine nu declari nimic si sa spui ca se face tot ce e posibil, decat sa declar la inceput de iulie, 4 chestii ca se fac pana la sfarsit de iulie (deci e clar orizontul de timp si ce se poate face si ce nu), si nici pana la sfarsit de august nu s-au realizat nici macar una.

Adica acest tabel il poate folosi inclusiv pentru ai zbura pe unii afara, care i-au spus ca aceste termene sunt fezabile. (daca nu ar fi cvasiimposibil) sa dai pe cineva afara daca e functionar public.
Drumurile noastre POATE;

adiarc

finalizare centura Bv ( ambele loturi ) in decembrie 2016.

http://www.cnadnr.ro/ro/proiecte/dn-11-dn-13

http://www.cnadnr.ro/ro/proiecte/dn-1-dn-11

PS ( initial ,pe site-ul CNADNR lotul 1 avea ca data de estimare 30 septembrie 2016,dar ulterior au modificat termenul )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

dar totusi, la largirea de pe Valea Oltului ce ii lipseste sa fie finalizata? Cine a trecut pe acolo in ultimile zile?
Drumurile noastre POATE;

SB76UFO

Pe mici portiuni parapetele este lipsa, marcajul , catadioptrii reflectorizanti.
"Prostia este eternă și invincibilă"

qsv

Confirm si eu si mi s-a mai parut ca e diferenta de cota intre straturile de asfalt de pe cele 2 sensuri, ceea ce inseamna ca se va asterne un strat de uzura si pe sensul Sibiu-Rm. Valcea. Sper sa nu ma insel.

GDPR

Nu te inseli, acum 3 saptamani lipsea uzura pe sensul spre Valcea.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

__dir

^^ intra si noul ministru? Nu a precizat anul :)

QuoteMinistrul Transporturilor consideră că un astfel de parteneriat nu poate continua în aceste condiții. ,,Dacă până în data de 15 septembrie, constructorul nu va demara lucrările la capacitate optimă, nu eliminăm varianta rezilierii pentru că ne dorim ca acest proiect să progreseze." , a subliniat ministrul Sorin Bușe.

adiarc

a trecut 15.09 si nu avem nici o noutate de pe Rasnov-Cristian ( A3 )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

http://www.turnulsfatului.ro/2016/09/22/ministrul-transporturilor-anunta-licitatii-pentru-trei-loturi-din-autostrada-sibiu-pitesti-pana-30-noiembrie/

"Vrem să licităm lotul 1, 4 şi 5 pentru proiect tehnic şi acord de construcţie până la 30 noiembrie", a spus Buşe.

El a adăugat că la loturile 2 şi 3, cele mai dificile, se va finaliza în câteva zile traseul final, iar în aprilie 2017 va fi finalizat studiul de fezabilitate, licitaţia urmând să fie lansată în mai 2017.

partea cu finalizarea Sibiu-Pitesti in 2021,n-o mai pun ca e evident o aberatie
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

perfidus

Ministrul transporturilor, Sorin Bușe, a anunțat, la finalul dezbaterilor cu Ford și ACAROM, că demarează procedurile pentru autostrada Craiova-Pitești chiar în acest an: ,,Îmi face plăcere să confirm astăzi că licitația pentru autostrada Pitești-Craiova va fi lansată pe 1 noiembrie și prevedem ca această autostradă să fie finalizată, conform Master Planului, în 2020".

,,De asemenea, răspunzând nevoilor Ford, o să anticipăm lucrările la centurile ocolitoare Balș și Slatina, care o să facă parte din o porțiune de autostradă. La centura Balș, licitația va începe pe 1 noiembrie.  Interesant este că CNADNR-ul și-a asumat această lucrare în regie proprie și, din acest motiv, va fi terminată într-un timp record de doi ani. Centura Slatina este ceva mai complicată din cauza podului peste Olt. Licitația va începe pe 1 noiembrie, iar lucrarea va fi finalizată în 2019" - Sorin Buse

http://www.gds.ro/Local/2016-09-16/autostrada-craiova-pitesti,-inca-o-promisiune/
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

carutasul

eu zic sa le trecem cu doua stadii, "pending" si "confirmed" , că poate se implineşte vreuna şi ne scoate ochii don' ministru pentru toate :)

dumbravaandrei

Quote from: adiarc on September 01, 2016, 08:03:36 PM
finalizare centura Bv ( ambele loturi ) in decembrie 2016.

http://www.cnadnr.ro/ro/proiecte/dn-11-dn-13

http://www.cnadnr.ro/ro/proiecte/dn-1-dn-11

PS ( initial ,pe site-ul CNADNR lotul 1 avea ca data de estimare 30 septembrie 2016,dar ulterior au modificat termenul )

Daca se mentine ritmul actual de munca la Chirulli, pana la 15-oct - 1 noiembrie o sa fie gata :) Chiar multe nu prea mai au de facut. detaliez pe thread-ul corespunzator. Cat despre restul... nici aprilie nu cred ca e fezabil :)

Allex

A aparut cumva licitatia pt SF A7 Ploiesti - Bacau in SEAP? Trebuia sa apara pe 23 parca...
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Bineinteles ca nu a aparut.
Nu avem nici A3 Pod Gilau, nici A3 Ungheni (aeroport)-Tg Mures.

Luna asta avem alte deadline-uri, vedeti semnatura mea. Sa vedem daca va fi vreunul respectat.
Sau poate nu mai promitem aiurea ca facem... daca nu suntem in stare sa facem.