Termene și promisiuni rutiere (ne)respectate

Started by north, August 26, 2016, 01:51:20 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

north

Așa deci...



... sau așa:



Lucram la "english monthly digests" pe august (devreme ce de vreme ce este aproape sfârșitul lunii), și m-am gândit la întocmirea unui tabel cu promisiunile privind infrastructura rutieră și stadiul lor actual de îndeplinire. Inspirându-mă din digest-urile pe ultimele luni, am produs următorul început de tabel:





DatăPromițătorPromisiuneSursăStadiu curent
2016-04-13Cătălin Homor (DG CNADNR)În iunie 2016 se va lansa licitația pentru SF sectoare A / DX Ploiești - BacăuLinkNu s-a întâmplat
2016-07-01Cătălin Homor (DG CNADNR)Lotul 5 [al autostrăzii Comarnic - Brașov, recte Predeal - Cristian, km 162+300 - km 168+600] este în evaluare, sper ca într-o lună să avem un raport de la comisia de evaluare și dacă va fi unul pozitiv vom semna contractul LinkNu s-a întâmplat

Așadar... ar fi util să producem un asemenea tabel de lucru prin care să urmărim îndeplinirea (sau nu a) promisiunilor făcute de-a lungul timpului?
@alecu26: cred că ai fi primul care să completeze lista de mai sus.
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

TibiV

#1
Subscriu!... :lol:
Chiar cu riscul sa "ne furam" un ban...
Supeeeeer !
(Doamne, ce memorie ai... :lol: )

LE
Nu are rost sa pui si tot MPGT-ul aici...
Ajunge sa pui doar link-ul... ;)

LLE
P.S.
Daca ai nevoie, pot sa caut declaratii sforaitore pe subiect de la Bombonel incoace...
Devine mult mai "funny" cu cat te duci mai mult in urma...
La categoria "+5YO" devine chiar SF (Science-Fiction)... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

north

^
Cred că scopul ar trebui să fie unul constructiv, în sensul că API (alternativ: mass media? societate civilă?) să urmărească eventuala neîndeplinire a acestora, și apoi să facă presiune pentru îndeplinirea lor [presupunând desigur că rezultatele ce ar deriva din aceste promisiuni sunt considerate drept benefice / prioritare relativ la altele.]
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

Ionut

Pai atunci ar trebui sa fie si fulfilled promises, nu?

Bag si eu una: Viaductul Gilau - relicitat in iunie 2016, s-a ajuns in august 2016 si... si... wait for it....

adiarc

#4
-darea in circulatie a portiunii largite din V.Oltului la 31.07.16 - Homor....tot abureala

obtinere AC pana la sf lui iulie pt Lugoj-Deva lotul 4..Homor..neandeplinita

si cea mai buna gluma ( si trebuie trecuta in cap de lista,mare ,ingrosat si cu rosu ),este estimarea aceluiasi Homor din primavara cu cei aprox 75 km de autostrada finalizati pana la sf anului  :lol:

plus ca trebuie trecute cele care nu sunt inca overdue,dar sunt aproape si sunt de importanta capitala.Cap de lista - finalizare SF Sibiu-Pitesti pana la sf anului,iar pe locul 2 si cel mai aproape ,redarea traficului pe Orastie-Sibiu lotul 3 pana la sf lui septembrie

apoi inaugurarea unui segment nou largit din centura Bucuresti pana la sf anului

Poate ar trebuii ca fiecare obiectiv sa aiba 2 chestii .In cazul celor nedepasite - timp ramas pana la finalizarea promisa,iar in cazul celor depasite ,zilele de depasire.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Quote from: adiarc on August 26, 2016, 11:46:28 PM
pe locul 2 si cel mai aproape ,redarea traficului pe Orastie-Sibiu lotul 3 pana la sf lui septembrie
Mi-e teama (teama sa gresesc) ca asta ar putea totusi sa le iasa...
Dar'ar Domnu ' !

Quote from: adiarc on August 26, 2016, 11:46:28 PM
apoi inaugurarea unui segment nou largit din centura Bucuresti pana la sf anului
Aici...
Ai nostri sunt !... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

north

Quote from: Ionut on August 26, 2016, 07:05:33 AM
Pai atunci ar trebui sa fie si fulfilled promises, nu?

Ionuț, pe ălea ar trebui să le considerăm ca fiind situații normale - nu?
Dacă ar fi să avem un opus al "broken promises", acela ar consta în promisiuni îndeplinite înainte de termen: gen X declară în aprilie că finalizăm tronsonul de autostradă Y până în decembrie, iar el este apoi finalizat în octombrie (a aceluiași an). Sau finalizare lucrări (dar pe bune) exceptând eventual cele adiacente și deschidere la trafic înainte de termen contractual.
Când m-am referit la "scop constructiv", cred că mai corect era să zic "scop productiv" - adică inițiativa să conducă la acțiuni de presiune / lobby pentru grăbirea unor treburi întârziate.

[PS: Pentru cine este curios despre pozele din postarea inițială - asta dacă nu le lichidează Ionuț sub (poate întemeiată) suspiciune de OT - https://en.wikipedia.org/wiki/John_Fekner#Charlotte_Street_Stencils]
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

TibiV

Quote from: north on August 27, 2016, 02:02:24 AM
promisiuni îndeplinite înainte de termen: gen X declară în aprilie că finalizăm tronsonul de autostradă Y până în decembrie, iar el este apoi finalizat în octombrie (a aceluiași an).
Stii alte cazuri in afara de TL1 ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

north

Dacă tot ne-ai dus în acea parte a țării: Centura Lugoj. Dar depinde pe cine întrebi.
http://www.business24.ro/imobiliare/stiri-imobiliare/centura-lugoj-inaugurata-inainte-de-termen-1480115
Altele, este drept, nu îmi vin acum în minte.
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

Ionut

^ Editeaza-ti primul mesaj din thread si pune toate aceste termene. E foarte util sa avem un thread cu TOATE termenele date de autoritati. Facem follow up pe proiecte. Ajuta chiar mult. Cred ca e util inclusiv pentru CNADNR. :dunce:

travelA10

A promis si acordul de mediu pe Lugoj - Deva, dar nu mai stiu cand. :madwife:

north

OK, conform solicitării lui Ionuț am sintetizat în tabel cele propuse.
Deocamdată variantă de lucru, în Excel (poate găsim o variantă de postare de tabele - care să permită acces la link-uri) alta decât cu coduri html din platforma forumului.
Pentru cei care au indicat cele completate - dacă se poate, vă rog să completați datele lipsă din tabel.

Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

Hercule

De adaugat relicitare Targu Mures - Ungheni.

PS. Nu vad sensul titlului in engleza cand tot ce se scrie in topic e in romana. Mai potrivit ar fi "promisiuni nerespectate", asa poate ii atinge mai tare pe responsabili (promitatori).
Deșteaptă-te române!

north

^
Da, ăsta este (cred eu) un thread-ciornă, odată ce se decide asupra formatului / modului de actualizare etc. ar trebui lansat ca ceva în genul "Urmărire angajamente / promisiuni / termene".
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

phb2

#14