Author Topic: Drumuri de vacanta in Romania  (Read 92409 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Io

• Executive
Re: Drumuri de vacanta in Romania
« Reply #360 on: September 15, 2017, 02:41:00 PM »
Tibi, eu am vazut dimineata la prima ora doi tipi plecind de la tiroliana catre banda albastra si-i urmaream crezind ca stiu un loc de iesire in Creasta printre hornurile alea de deasupra Lacului. Au luat-o spre Paltinu...
La coborire m-am tinut si eu dupa banda albastra/punct si sageti ciclamen pina am realizat ca nu e in drumul meu, aveam masina linga tunel (era ceata, nu vedeam lacul dar vedeam 50m in fata) si m-am intors. Am dibuit pina la urma coborirea directa. Exista pe o stinca vopsite la 90 de grade doua sageti facind parte din "vechiul" traseu si care te duc la un stilp ruginit in Saua Doamnei de unde te lasi in jos spre Salvamont, dar daca le-ai ratat ajungi la Cabana :D
Poate vor sa reconfigureze traseele in zona? Stiu ca anul trecut o gasca a chemat Salvamontul: gresisera pe ceata si au ajuns undeva catre Piscu Balii! Adica exact deasupra Bazei Salvamont. Iar ala numai traseu turistic nu e!

Ceva mai jos de locul unde e facuta filmarea asta (nu e a mea). Se vede Baza Salvamont jos in stinga:

« Last Edit: September 15, 2017, 02:50:28 PM by Io »
"S-a votat ca 300 de gorobeti intr-o camera, 10% dintre ei oameni normali"

Hercule

• Executive
« Reply #361 on: September 15, 2017, 03:43:48 PM »
Prima regula inainte de a ajunge pe munte e sa te informezi temeinic de traseul unde te duci si de marcajele cu care te intalnesti. Sunt foarte importante informatiile legate de lungimea traseului, diferenta de nivel, timpul de parcurgere, etc; in functie de care poti estima daca il (poti) faci(e) sau nu. In cazul vostru era foarte simplu: din saua Paltinu cobori pe banda albasra catre saua Doamnei. La un moment dat banda albastra continua pe deasupra lacului iar spre saua Doamnei se desprinde un traseu la stanga marcat cu cruce rosie. Acesta ajunge la stalpul ruginit de care zicea Io, iar de acolo luand-o la dreapta el coboara in final in parcarea de langa intrarea in tunel (daca gresesti aici si o iei la stanga pe valea Doamnei, ai pus-o). Site-uri cu harti sunt destule pe net sau recomandabil sa ai si harta la tine.

In al doilea rand sunt aplicatii foarte bune pe telefon care te pot ghida pe trasee chiar si in conditii de vizibilitate reduse (testat de mine pe ceata in zone cunoscute). Si apropo, pe ceata nu conteaza cati metri vezi in fata pentru ca daca te uiti la picioare, poteca se vede foarte bine.

Nu in utlimul rand, pentru amatorii de drumetii montane pot oferi o gramada de informatii referitoare la trasee, harti, aplicatii, etc. Dati-mi un mesaj privat si va ajut cu placere.

PS Traseele nu se reconfigureaza, in Fagaras sunt asa de zeci de ani. Eventual unele din ele se inchid din diverse motive.
« Last Edit: September 15, 2017, 03:49:19 PM by Hercule »
Deșteaptă-te române!

frunzaverde

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #362 on: September 15, 2017, 11:16:58 PM »
Vopesaua roz este vopsea temporara pentru spatii exterioare. E vag reflexiva si destul de prafoasa. E produsa de o firma numita Ampere, si se sterge de la sine dupa cateva saptamani, in functie de care din produsele lor a fost folosit si cat de mult ploua.

Se foloseste in draci pentru concursuri de MTB (marcheaza traseul si zonele periculoase), maratoane si ultramaratoane (unde foarte multi concurenti nu au vazut vreodata traseul), tras utilitati, padurarit si alte chestii similare. Culoarea ciclam-roz-turbat e unica. Au si una verde-smarald, si alta alb-gri prafos.

Se spala cu apa cu sapun, e nevoie de un pic de frecare si se duce.

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #363 on: September 15, 2017, 11:24:49 PM »
E produsa de o firma numita Ampere, si se sterge de la sine dupa cateva saptamani, in functie de care din produsele lor a fost folosit si cat de mult ploua.
Cam nashpa sa te prinda o torentiala de cateva ore pe un traseu marcat in urma cu doua-trei saptamani cu asa ceva.... :lol:

elphax

• Officer
« Reply #364 on: September 30, 2017, 08:14:06 AM »
Dn7A asfalt proaspăt
Groapa Seacă,  mănăstire spre Vâlcea

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1980919368815951&id=1845509459023610
mii de hectare de padure taiate ilegal dar nu putem amenaja cateva partii de ski pentru ca nu putem taia cativa copaci?