News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Lucrari de reabilitare a infrastructurii feroviare

Started by TibiV, July 15, 2016, 09:33:00 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Quote
Podeţ Km 545+100, CF 300, Bucureşti  - Ep. Bihor, între staţiile Stana – Huedin (jud. Cluj).
Realizarea pe amplasamentul podetului existent a unui pod cu deschiderea de 26 m, cu fundaţii indirecte pe coloane Φ1,08m

Asta nu este doar o simpla reabilitare...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


NGC

^^^

Quote from: adrian rosca on January 05, 2017, 02:27:00 PM
Pe Rogop Central au aparut facturi emise intre 20 octombrie-20 noiembrie, dar momentan informatiile referitoare la plata lipsesc.

Nu stiu daca ati observat ca nu am raspuns la acest mesaj. Stiam ca nu e actualizata situatia pe pagina lor, dar nu avea rost sa va spun nimic pana informatiile nu deveneau publice astfel incat sa poata fi verificate de oricine.

Dar credeti ca au facut actualizarea din proprie initiativa? ;)

Voi actualiza situatia zilele viitoare.

NGC

Am trecut acum platile din Decembrie 2016.
Voi mai verifica zilele viitoare o data situatia la ALSTOM, unde cred ca unele facturi nu sunt trecute in locul corect.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Quote from: NGC20 on December 06, 2016, 07:39:53 AM
A fost lansata astazi licitatia pentru "Refactia liniei cf Balota – Valea Alba – PM Simian km 345+200/353+146".

Valoare estimata: 1,996,321.62 RON
Termen depunere oferte: 17.01.2017

Contractul a fost atribuit in 16.02.2017 catre METABET (singurul ofertant) contra 1,996,016.43 RON plus TVA.
Au facut economie cat pentru cateva inghetate. :lol:

tom_sawyer

^ Lucrarile la gara Galati sau tunel Filesti nu apar in doc. de mai sus?

GDPR

Nu. Gara Galati apare insa aici ca si "Electrificarea liniei CF Doaga-Tecuci-Barbosi, inclusiv dispecerat pentru coordonarea activitatii in complexul CF Galati". Stadiul fizic la data de 11 ianuarie 2017 era de 61%.

De Filesti o sa intreb eu dupa ce se aproba bugetul CFR.

Phenol

Situatia lucrarilor de pe M200: "Reparatie linia CF Miercurea Sibiului-Cunta km 52+244-61+582"

QuoteLucrarea se va executa pe intervalul Miercurea Sibiului-Cunta, km 52+244 - 61+582 situat pe linia CF 210. Zona lucrarilor se afla între pozitiile kilometrice 52+244 si 61+582. Lucrarile se vor executa la infrastructura si suprastructura CF, instalatii CED, instalatii Telecomunicatii, podete.

QuoteValoarea estimata fara TVA: 32,440,690 RON

Mai multe informatii despre contract se pot gasi pe site-ul cfr-lui. E destul de detaliat.

Cap X Miercurea Sibiului -> Cap Y Cunta









Tare nu-mi plac aceste peroane (adica in lucrari noi, mai platim pentru asa ceva):






Phenol

Atentie mare, linia simpla e legata ca si ar fi firul 2





In Cunta linia simpla intra in statie ca si ar fi firul 1:



Aceasta diferenta va trebuii corectat in cazul dublarii.

Intr-o eventuala dublare va fi nevoie de o expropriere aici.




Phenol

Peroane provizorii:















S-a vehiculat ca s-ar face si o dublare a liniei, M200 fiind linie dubla pe ambele capete a santierului, dar asta nu e cazul. Dupa parerea mea pentru traficul pe Sibiu - Vintu de Jos nici nu are rost o evetuala dublare. Pentru aceste lucrari insa ma bucur, semn ca ne pasa de CF in Romania.

2017.03.30

Dominik

https://www.facebook.com/cfrinfrastructura/videos/1543974385637424/

Lucrări de înlocuire a unui schimbător de cale şi de buraj mecanizat pe segmentul feroviar Vadu Lat – Grădinari

Lucrările de înlocuire a unui schimbătorul de cale şi de buraj mecanizat se execută în perioada 3-5 aprilie a.c. pe intervalul Vadu Lat – Grădinari (firul II) şi în staţia Vadu Lat, circulaţia trenurilor fiind redirecţionată în intervalul alocat lucrărilor pe un singur fir.

Utilaje CFR SA:
- Utilaj de înlocuit aparate de cale DESEC
- Vagoane specializate de transport aparate de cale montate
You're in Steelers Country

GDPR

#102
Azi s-a implinit fix un an de cand a fost postata pe SEAP licitatia pentru «Studiu de Fezabilitate pentru Modernizarea liniei CF Bucuresti Nord - Jilava - Giurgiu Nord – Giurgiu Nord Frontiera»

Alles Gute zum Geburtstag!  >:(

GDPR

Am primit un raspuns din partea CFR referitor la stadiul urmatoarelor proiecte: reparatie tunel Runcu, refacere tunel Filesti, electrificare linie Doaga-Tecuci-Barbosi, modernizare statiilor Targu Mures, Ramnicu Valcea si Pitesti si reabilitare linie Curtici-Arad-km 614. Il postez aici:






TibiV

#104
Astia au cam incurcat ordinul de marime...

La tunelul Runcu au alocat pentru anul 2017 suma de 2.000 lei,  adica 25% din suma necesa pentru finalizare, de 8.000 lei.

Daca le lipsesc 6.000 de lei, facem cheta pe forum... :D
6.000 de lei este salariul pe o luna al unui "sefulet" din CFR S.A.

Probabil ca cine a scris raspunsul nu s-a uitat ca sus, in capul tabelului cu alocarile bugetare, scrie "mii lei"...


Iar la gara Rm.Valcea, "data estimata a receptiei la terminarea lucrarilor: 28.07.2016", ce sa zic... Astia estimeaza si trecutul.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)