News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Ticketing la STB

Started by Kokoshmare, April 28, 2012, 12:05:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdanstancu

Scrie undeva in acest comunicat ca putem circula 60min/90min cu acei 3 lei?

nirolf

#136
Nu, pentru că nu e așa aparent: ei zic că o călătorie e 3 lei, o călătorie cu metroul + 90 de minute cu STB e 5 lei.

O oportunitate ratată, ar fi trebuit desființat conceptul de "o călătorie", să rămână doar cele de 90 de minute. Plus că în varianta asta cum cumpăr biletul de 90 de minute? Dacă mă sui în tramvai și validez bănuiesc că o să-mi ia 3 lei de pe card. Dacă e nevoie să mă duc la chioșc e o aberație, iar automatele nici nu știu dacă mai există, oricum erau foarte puține.

bogdanstancu

Conform https://www.facebook.com/cojocarivitalie/posts/10159529686504533 biletul de trei lei va putea fi folosit 90min atat pe liniile orasenesti cat si preorasenesti.
Daca e asa e foarte bine, iar cel care a scris comunicatul trebuie demis.
Daca nu e asa e foarte rau si ar trebui demis cel care a refuzat aceasta modificare normala de altfel.

oc7avian

E enervat de decodat comunicatul, dar da: biletul de 3lei e pentru 90 de minute

@AndreiB: din ce știu, acesta e planul. Deja se reorganizează timid și urmează ceva mai de anvergură în Drumul Taberei. Asociația Metrou Ușor va trimite input la TPBI, dacă nu a trimis deja propunerile.

Sorinus

Sa nu uitam ca, costul unei calatorii in euro e cam 0.65 , inca infim fata de cat costa in alte orase europene. Iar costurile de operare nu sunt asa mici, clar nu sunt sub 50%.

Telvanni

Biletul de 1.30 lei era infim. Ganditi-va ca daca nu schimbai puteai traversa Bucurestiul cu doar 1.30 lei, e ca si cum ar fi gratis.

tom_sawyer

Ce contează este să validezi biletul în interiorul celor 90 de minute.

Hef

Cum se face validarea celor 90 de minute daca schimbi? Mai dai cu cardul cand urci a doua oara?
Daca platesti cu card bancar sau sms cum faci dovada? Exista pe site la STB aceasta procedura?


bogdanstancu

Cum fac atunci cand ma urc in autobuz si vreau sa validez o călătorie mixta stb-metrou? Aia care costa 5 lei?

frunzaverde

#144
@Hef : Daca platesti cu card bancar la masinarie, controlorul are doua optiuni: prima, terminalul mobil de verificare dat de banca; a doua, prezinti din nou cardul la automat si spune "card deja folosit" si numarul de bilete cumparate. La terminalul din autobuz/tramvai poti cumpara multiple bilete, trebuie sa apesi pe un buton special. Si daca ai e-banking, apare "STB Validatoare" pe extras.

Daca platesti prin SMS sau aplicatie, arati SMS-ul de confirmare care are un cod de verificare, si ora expirarii. La  biletul 24Pay, ai cod de verificare, cronometru care curge spre zero, si cu chestii animate pe ecran anti-falsificare. Nu ai nevoie de nici o alta dovada.

Am folosit toate sistemele, si merg absolut ok. Singura mea nemultumire legata de plata e ca nu sunt automate de card in toate vehiculele.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

etravel

Quote from: Sorinus on July 13, 2021, 02:42:55 PM
Sa nu uitam ca, costul unei calatorii in euro e cam 0.65 , inca infim fata de cat costa in alte orase europene.
Sigur, numai ca salariile nu sunt nici ele in euro, ci in lei-tramvai. Vorba ta, infime fata de alte orase europene.

oc7avian

Văzusem declarat în presă că abonamentele se vor prelungi cu perioada grevei. Pe site-ul STB nu văd niciun comunicat oficial, iar la validator tot 3 februarie îmi apare data expirării (bine, pe STB Online apare deja expirat).

Am sunat în callcenter să întreb care e situația și mi-au zis să calculez eu cele 5 zile diferență și să activez abonament doar după. Deci pare că se merge doar pe o convenție cu controlorii, nu cu o actualizare în sistem (mă bazez fix pe conversația avută).

Am întrebat dacă se aplică și abonamentului integrat. Mi s-a spus că pentru Metrorex trebuie să achiziționez separat călătorii în perioada respectivă, ceea ce îmi întărește supoziția de mai sus (că e o convenție și la control vor calcula dacă ești în cele 5 zile după expirare)

zeckesan

Un mare pas înainte dpmdv, de multe ori am reconfigurat traseul doar ca să pot plăti direct cu telefonul

QuoteSTB SA digitalizează procesul de plată a călătoriei în toate mijloacele de transport public


Plata cu cardul bancar este cea mai simplă și rapidă modalitate de a achita o călătorie cu mijloacele de transport în comun.

Până acum, această facilitate era disponibilă doar în autobuzele noi Otokar și Mercedes Hibrid. Pentru a permite tuturor cetățenilor să își achite rapid și ușor călătoria, chiar dacă nu dețin un card de transport, indiferent de tipul de vehicul utilizat - tramvai, troleibuz sau autobuz de generație veche, STB SA a demarat la finalul anului 2021 procedura de achiziție a acestui serviciu.

Un alt avantaj al acestei soluții de digitalizare a serviciilor de plată este acela că validatoarele permit atât plata cu cardul bancar, cât și plata cu cardul de transport.

Termenul de implementare a serviciului de plată cu cardul bancar direct în vehicule este de 180 zile, condiționat și de situația pandemică la nivel internațional ce a afectat piața de componente electronice și implicit numărul mare de echipamente necesare pentru tot parcul STB SA.

https://stbsa.ro/comunicat1?nrcom=1591

survola

 Mai există și varianta de SMS:
"Printr-un singur SMS trimis la numărul 7458, disponibil în toate rețelele naționale de telefonie mobilă, călătorii pot achiziţiona o călătorie metropolitană cu valabilitate de 90 de minute, la prețul de 0,62 Euro + TVA sau un abonament metropolitan cu valabilitate de 24 de ore, la prețul de 1,50 Euro + TVA."

zeckesan

@survola o cunosc și am folosit-o de câteva ori, dar e mai complicat dacă nu ai abonament. Oricum, foarte binevenită plata cu cardul, sper să se încadreze în cele 6 luni