News:

.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

De la Brasov, clar prefer prin Simeria. Drumul este bun spre foarte bun, corect semnalizat, iar defileul jiului - zona virajata - nu e chiar asa de lung in comparatie cu celelalte trecatori. Atentie la Lainici dupa manastire, ca e un pod in lucru si se sta la semafor

dr4qul4

la intoarcere ia-o pe Simeria. Nu te duce pe Campulung-Bran pt ca ocolesti prea mult pe la Pitesti. RmValcea-Curtea de Arges-Campuluyng trebuie evitat, fiind plin de gropi, ingust si virajat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ovicor

Poate cineva sa-mi recomande un traseu de la Reghin la Sovata? Multumesc anticipat!

pasadia

Cred ca am parcurs ultima oara DJ153 in urma cu 4 ani, dar nu vad nici un motiv pentru care nu as folosi acest traseu direct intre Reghin si Sovata. Da, undeva prin 2009 stiu ca am facut o pana de toata frumusetea pe acolo de a trebuit sa arunc cauciucul de tot, dar pe vremea aia DJ-ul era destul de distrus si practic il strabateai mergand pe mijloc sau pe contra-sens mai mult de jumatate din traseu. Insa e un drum destul de gol, cu putina atentie chiar si pe vremea aia era prima optiune.

BIGRED1984

#1369
Am fost anul trecut dinspre Reghin spre Sovata, foarte pitoresc drumul direct DJ153, e bun, nu are rost sa ocolesti.

(am incercat sa ma dau cu mocanita din Sovata dar n-am mai prins bilet, asa prostie de sistem n-am mai vazut, se dau biletele doar local pe toata ziua, de dimineata la 8 ... daca ajungi la 10,11 nu mai prinzi, nu poti sa iei de pe site, nu anunta pe site daca s-au terminat, nu stii nimic ... asa ca m-am dus la lacul Ursu si m-am plimbat pe acolo, e frumos, liniste)

SB76UFO

Pe ce traseu imi recomandati sa merg in Thasos din Sibiu?
E prima data cand merg in Grecia.
"Prostia este eternă și invincibilă"

dumbravaandrei

Ruse-Sofia-kulata. Vidin-Montana nu e in cea mai fericita stare. Harta calitatii drumurilor din Bulgaria o gasesti aici.
Prin Serbia nu stiu cum e drumul, desi e tentant traseul pe acolo.


dr4qul4

Thasos prin Serbia? De ce ai face asta?
La fel.. Sibiu-Ruse-Sofia-Thasos nu se merita.
Sunt 2 variante: Sibiu-Bechet-Sofia-Thasos sau Sibiu-Ruse- Veliko T-Makaza, varianta care traverseaza Bulgaria de la nord la sud. Drumurile sunt ok, chiar daca nu e autostrada, dar este liber.
In sezon, sunt multe masini de Romania pe acest drum, chiar si noaptea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

SB76UFO

Si mai am o intrebare, unde imi recomandati sa alimentez si sa mananc ceva?
"Prostia este eternă și invincibilă"

dumbravaandrei

@dr4qul4 eu nu ma mai bag degraba pe Byala - Veliko. Iti rupi masina pe drumul ala, noaptea e de doamne fereste. Deocamdata nu cresc suspensiile in copac..

@SB76UFO OMV-ul e cea mai de incredere optiune chiar daca stai numai in sandwich-uri. Si Shell-urile astea noi.

dr4qul4

Eu am trecut noaptea pe acolo (in 2021). Nu am avut nici o problema. Mai la sud sunt 2 variante (pasuri) unul e preferat de camioane si celalalt e mai ok (parca gurkovo pe DN55).
In schimb pe Ruse-Sofia (folosit pt a ajunge la Sofia, Halikidiki sau in vestul Greciei) au acele treceri de pietoni denivelate la extrem, pe care am decolat de vreo 2 ori.
Tot noaptea, pentru ca doar asa trec prin Bulgaria.

Alimentare la OMV. Vezi sa bagi inainte de vama cu macar 30 de km (la Kardzali de preferat). In Grecia altele sunt preturile.
Mancare... depinde si de ora. Poti sa te opresti in centru la Ruse (la Happy restaurant de ex), sau prin Veliko Tarnovo.

Pe de alta parte...nu te astepta la prea multe de la Thasos. Am fost odata si m-am lecuit. Mult sub Corfu care e oricum sub Lefkada si Creta. 
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

De la Veliko spre sud sunt doua varianta:
DN5, Gabrovo - Shipka, care urca la peste 1200m si are destule serpentine
DN55 spre Gurkovo, care urca pana la mai putin de 800 de metri si aproape nu are serpentine (ba chiar e cu 2 benzi pe urcare in destule locuri).
Asa ca, dpmdv, este evidenta optiunea pentru DN55 in locul DN5-ul bulgaresc.

In rest, pentru a raspunde pe tema data, nu as spune ca exista un traseu cu adevarat mai recomandabil in dauna celorlalte. Durata in timp pare similara (11-12 ore), exista pe fiecare varianta zone in care traficul poate fi mai dificil sau drumul mai prost. Daca ar fi dupa mine in mod sigur as alege doua variante (una la dus, alta la intors) tocmai pentru a cunoaste cat mai multe locuri.

A. Varianta prin Ruse iti poate pune probleme in zona centurii Bucuresti (probabil va fi indicat sa adopti traseul prin Ghimpati, DN61 si DN5B). Apoi ai grija daca vei trece prin nodul DN6*DN5, la vest de localitatea Maglizh (drumul te indeamna la viteza, si m-am trezit cu o bretea in ac de par, neabordabila cu mai mult de 20-30km/h). La fel, la sud de Haskovo, centura se termina intr-o intersectie in T aglomerata (oarecum surprinzatoare dat fiind numarul mare de noduri denivelate din Bulgaria). Nu pierzi mai mult de 5 minute pe acolo, cred, dar tinand cont ca in rest mergi prin Bulgaria fara sa opresti deloc (nivel redus de trafic si intersectii denivelate + centuri) ajungi sa memorezi intersectia aia.

Exista OMV la Byala si Kardzali, dar cred ca poti incerca o oprire si in Veliko Tarnovo (cam la jumatatea traseului, merita pierdut ceva timp acolo cat te relaxezi). In rest calitatea traseului difera foarte mult, sunt zone in care mergi foarte bine (geometrie faina, calitate buna a asfaltului, trafic aproape zero) si zone cu asfalt prost si marcaj lipsa.

B. Pe langa Sofia ai parte de mai multa autostrada, dar totodata de un traseu mai lung in km si in durata. Montana - Sofia, DN81 al lor, l-am parcurs o singura data, in 2012. Nu a fost cea mai rea experienta, dar nici nu e neaparat una e trait din nou (asa cum am spus, trafic aproape zero dar o latime destul de redusa - pe alocuri imi parea a fi sub 6 m latime). Traseul prin Bechet probabil e mai indicat, dar cred ca e obligatoriu sa folosesti Waze sau Gmaps caci nu prea te poti baza pe indicatoare in zonele rurale. Din Serres o poti apuca direct spre Kavala, nu cred ca merita sa urmezi autostrada spre Salonic. Am parcurs si acel DN, e ok.

C. nu cred ca ti-as recomanda niciodata Sibiu - Ruse- Sofia - Thassos. Mult prea ocolit si fara vreun avantaj real.

IonutPad

Quote from: dr4qul4 on October 20, 2022, 07:08:32 PMEu merg destul de des Bucuresti-Tg Jiu si portiunea "Dealul Negru" este destul de scurta incat sa nu puna probleme. Una este sa faci stanga la Valcea, si alta e sa iei si valea oltului in piept.
Insa ai dreptate cu blocajele si cu traficul de marfa. Acum 2 saptamani am prins si eu accident si am fcut stanga la Milcoiu si am iesit dupa Horezu. Era noapte dar drumul este apraope acceptabil (nu e prima data pe acolo, chiar am fost placut surprins ca s-a modernizat DJ-ul pe langa Topolog, dar restul, DN65C, este destul de rau).
DN2.... o fi el aglomerat, dar pentru cineva care sta in Bacau nu cred ca e de speriat. Bacau-Ploiesti-Targoviste-Gaesti este foarte bun drumul.

Pana la urma este si preferinta personala. Ca timp si km va fi tot pe acolo. Alegerea este intre un drum drept si aglomerat pe portiuni scurte (practic doar Pitesti-Rm Valcea), sau unul care traverseaza de 2 ori muntii, dar liber. Conteaza si ora la care pleaca, pentru ca traversarea muntilor pe timpul noptii nu este cea mai buna alegere. Daca mai nimeresti si ceva polei, se complica situatia.
Drumul pe Valea Topologului (DJ678A) e reabilitat acum de la un capăt la altul, l-am parcurs în septembrie anul acesta. Pentru cine merge de la București la Târgu Jiu, e o variantă foarte bună Tepșenari-Galicea-Măldărești (doar Măldărești, fără intrare în Horezu). Tepșenari-Galicea are asfalt excelent iar Galicea-Măldărești bun spre foarte bun, trafic redus și traseu integral cu câte o bandă pe sens. Pe DN7 se aglomerează cel mai mult de la Albești la giratoriul de la unitatea militară Râmnicu Vâlcea, moment în care mai vine și poliția să monitorizeze traficul și se produc coloane care merg cu maxim 30 km/h. Dar pe varianta cu Galicea-Măldărești e mereu liber. Diferența de distanță este de sub 2-3 km între variante.