[B] Pasarele pietonale in Bucuresti

Started by rota, March 11, 2019, 05:29:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Cel mai incredibil ... ba esti nebun!  :o

Si in afara de rostul de a da o tona de bani pe o chestie din asta (nu zic nimic cum se incadreaza ca nuca in perete), PRACTIC, ce rezolva?

Depinde pasajul Basarab chiar a mai fulidizat traficul.
Deci concret ce rezolva ca pietonii trec peste masini?

AndreiB

Cah - parca uneori aberatiile cele mai mari vin de la primariile astea de sector.

Lyvyoo

Dar trecerile de pietoni pt a ajunge la tramvai oricum vor trebui sa existe, nu va fi ceva gen Bucur-Obor. Deci pietonii vor circula si la sol, caz in care nu se mai intrevede o utilitate asa mare pt pasaj.

Xed

Domnul primar de sector s-o fi gandit ce aer "curat" vor inspira cetatenii pe acea pasarela?
Am aflat si eu tot astazi de acest proiect si mi se pare halucinant. Ajungem sa tratam pietonii ca cetateni de rangul 2 doar ca sa circule si mai bine masinile intr-o zona relativ centrala.

RazvanN

Se pare ca se discuta despre preluarea inapoi in administrarea PMB a bulevardului Tineretului [si nu numai], conform unui consilier municipal.

Un articol de ziar bazat pe postari FB, din pacate nu sunt alte surse pentru aceasta informatie pentru moment:
https://newsweek.ro/actualitate/primaria-capitalei-ii-ia-lui-baluta-primarul-psd-al-s4-dreptul-de-a-administra-patru-bulevarde

cezar-mario2012

^Și ți se pare o idee bună? Uită-te ce a făcut cu acele bulevarde și vezi ce face acum PMB cu lucrările ramase de executat, ex. Pasaj Doamna Ghica.

GAC

Pasajul pietonal suspendat de la Tineretului este spectaculos, dar nu e ceea ce trebuie. Acolo trebuie prelungit pasajul aferent statiei de metrou. De asemenea, poate fi facuta o conexiune cu statia de tramvai, gen 41 la Crangasi... si intre timp poate se reabiliteaza si linia de tramvai.

cezar-mario2012

^ Nu se mai face nimic, PMB i-a luat bulevardele din administrare.

Goldmund

^
Foarte bine! Ce usurare pentru acea zona centrala...