Discutii despre relocarile de utilitati

Started by carutasul, December 26, 2016, 08:57:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

hvm

#45
Nici mie nu mie se pare ca ar fi corect, dar eu tin minte intalnirea intre un ministru al transporturilor, un reprezentant al pizzarotti, unul al CNAIR si un reprezentant al EON chiar pe podul in lucru peste CF pe care Pizzarotti se plangea ca nu poate sa termine pentru ca nu poate continua lucrarile din cauza nu 'a putut sa se inteleaga' cu proprietarii si problema juridica trebuie rezolvata prin expropiere de CNAIR si pe EON care nu incep procedurile de expropriere si relocare.

Imi scapa ceva? Pizzarotti a facut tot posibilul sa nu ajute cu nimic si tot asa @horatiu a spus ca "nu e normal sa le permita pe tot lotul sa intarzie" si sa amane la nesfarsit pentru ca EON nu se ocupa de exproprieri si mutarea efectiva a stalpilor? Din cate stiu eu termenul la Aktor a expirat prin toamna iar la Pizzarotti au terminat in termenul contractual si au facut acea receptie cu mentiuni (asa pare dar nu stie nimeni care e lista sau nu o arata nimeni)...

Ma refer la acest video: nu reuseam sa il gasesc: https://www.youtube.com/watch?v=5nLziz0ylWY

Aceeasi problema era si pe lotul doi vreo cateva sute de metri mai incolo unde tot nu era gata relocarea. Si tot aceeasi problema a fost cu acel pod facut cu lansatorul pentru care au stat o gramada fiindca o conducta de apa sau gaz a fost relocata abia in ultimul moment cand nu mai puteau construi din cauza ei. Si iar au fost in grafic...

Si din cate tin eu minte au mai fost cateva situatii cu finalizarea in termen contractual din cauza unor relocari de utilitati chiar daca executia a durat dublu sau mai mult.

Bineinteles ca daca statul se ocupa din timp de aceaste aspecte nu o sa existe motivul si ei nu pot face nimic, insa in cazul in care statul nu se ocupa atunci ei nu o sa ridice nici un deget fiindca au motiv....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

adiarc

conform unor declaratii politice de la vf. Consiliului Judetean Sibiu ( si de asta nu pun link ),judetul Sibiu ,ar urma sa fie primul din tara care va avea un registru digital al tuturor utilitatilor...vedem cum va fii cu implementarea,dar e o idee excelenta si ar fii un plus MAAAJJOORRR pt constructia de drumuri sau pt urbanism in general
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

tom_sawyer

Probleme evidente anul acesta cu relocarea liniilor electrice aeriene:

- DEx Brăila-Galați
- Centura Tecuci
- Pasajul peste CF de la Drajna