Drone și proceduri pentru filmări aeriene

Started by Ciprianul, March 06, 2016, 11:36:26 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


ciprebbe

+TVA :p

La cat dai pe o drona serioasa nu e mult.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ciprianul

#32
Vand Drona DJi Phantom 3 Profesional in stare perfecta optic si tehnic. Cu aceasta drona a fost filmat Viaductul de la Suplacu de Barcau.
Se vine cu accesorii si multe altele......
Motivul vanzarii este ca am primit Phantom 4 si nu am ce face cu 2 drone.
Mai multe detalii in privat.









Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

gonzopix

Buna ziua,

Vand Drona 3dr Robotics IRIS+. Vine echipata full cu Gimbal Tarot 2D pentru GoPro.
Evident telecomanda, emitator-receptor FPV cu ecran 13cm, 5 LIPO 5000mAh Zippy Flight si o groaza de elici rezerva.

Drona este functionala si neavariata.

Din pacate nu pot insera poze, nu stiu dece, dar pun un link pentru poze.

https://www.olx.ro/oferta/drona-3dr-iris-cu-gimbal-gopro-si-fpv-ID7GHw6.html

Pentru intrebari si Info stau la dispozitie.

Claudiu



TibiV

http://jurnal.md/ro/international/2017/1/18/guvernul-german-a-inasprit-regulile-privind-utilizarea-dronelor/

Quote
Guvernul german a aprobat miercuri reguli mai stricte privind utilizarea dronelor în special pentru a spori securitatea în spaţiul aerian, printre măsurile luate numărându-se obligativitatea unei licenţe pentru cei care le manevrează şi a unui autorizaţii speciale pentru dronele care depăşesc o anumită greutate, relatează agenţia EFE.
De asemenea, toate dispozitivele de acest fel care cântăresc peste 250 de grame vor trebui să poarte şi un număr de identificare cu numele şi adresa proprietarului, astfel încât acesta din urmă să poată fi contactat în eventualitatea unui incident.

În cazul dronelor cu o greutate mai mare de cinci kilograme, va fi necesară emiterea unei autorizaţii speciale, iar proprietarii acestora vor avea nevoie să treacă un examen în urma căruia vor primi un permis care să le dea dreptul să le utilizeze. Titularii acestor permise, cu o valabilitate de zece ani, trebuie să aibă vârsta de cel puţin 17 ani.

Vor fi instituite de asemenea reguli ce interzic manevrarea dronelor deasupra zonelor sensibile, cum ar perimetrele unde se desfăşoară operaţiuni ale poliţiei, precum şi deasupra spaţiilor aglomerate.

O atenţie deosebită este acordată prevenirii riscurilor asupra aviaţiei civile, în urma numeroaselor situaţii când avioane au evitat coliziuni cu astfel de dispozitive în apropierea mai multor aeroporturi din diferite ţări.

În elaborarea noilor măsuri s-a avut în vedere de asemenea protejarea vieţii private. Dronele au ajuns să fie folosite şi de paparazzi pentru a supraveghea diverse evenimente. În anul 2013, un astfel de aparat a 'aterizat' chiar în faţa cancelarului Angela Merkel la un miting electoral.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Tavi

#35
^^
Daca iti iese vanzarea nu uita sa lasi ceva si pentru API.Detalii aici :)

Ionut

Quote from: Bulwyn on February 17, 2019, 09:25:29 AM
Intrebare pt dronisti: am nevoie de aprobari speciale sa filmez in Romania cu drona?

Pe scurt, da. Drona trebuie inregistrata la AACR. Detalii complete aici.

Bulwyn

Mersi pentru informatii, am ametit numai uitandu-ma. Asa ca o folosesc mai bine in gradina :))

alexandruduma

Quote from: AlinC on March 10, 2019, 05:40:05 PM
Cu ce drona filmezi? Cred ca e Phantom. Are camera mai buna, dar la vant sta mai prost fata de seria mavic pentru ca il ia in plin. Eu am un mavic pro si un mavic air, iar de mai bine o luna mi-am comandat un mavic 2 pro, dar inca nu au reusit sa o inregistreze la AACR cei de la dronshop.

Mavic Pro am si eu, problema nu era atat stabilitatea la vant cat intoarcerea la mine... la un moment dat a trebuit sa o las jos si sa ma duc sa o iau ca nu putea sa vina contra vantului. Poate daca o puneam pe Sport mode :)

AlinC

Eu sunt multumit de modul in care se comporta la vant mavic pro-ul. Totusi, astept cu nerabdare sa imi inregistreze M2P-ul, desi, la autostrazi cred ca tot dronele vechi o sa le folosesc mai mult.
In alta ordine de idei, asa cum a intuit si a scris cineva mai sus, la Alba Iulia Nord au intrerupt curentul si au inceput sa puna ultimele 2 grinzi pe culeea nord. O sa editez mesajul si o sa pun video-ul in 10-15 minute:

Bulwyn

Revin cu intrebarea reformulata: eu traiesc in germania, am cumparat drona aici si este adresa de aici inregistrata. Trebuie sa integistrez si in romania ca sa pot folosi? Ma gandesc ca daca folosesti drona ca turist ar trebui sa existe o exceptie. Mersi pt eventualele clarificari.
Ps pe siteul ce mi-a dat Ionut nu m-am putut orienta

ciprebbe

Pai trebuie sa fie inmatriculata, asta prevede legea din RO. Daca e inmatriculata (acolo) cat de cat poti zbura in ro cu ea (100%legal mai greu pe legislatia actuala).
Mai trebuie sa anunti si militarii prin telefon....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Bulwyn

Huh? Militari? De parca ar fi un ozn
Oricum, ms d raspuns

ciprebbe

COA (centrul operatiuni aeriene) , si e normal sa ii anunti in ce zona zbori.Asa poti afla daca nu cumva este instituita restrictie aeriana pe zona respectiva (a fost des pusa acu doi ani in zona A10, zile intregi).
E o procedura simpla rezolvata prin tel in max 2 min.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Bulwyn