Drone și proceduri pentru filmări aeriene

Started by Ciprianul, March 06, 2016, 11:36:26 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ciprianul

Sa continuam acest topic cu un subiect care sigur intereseaza pe multi dintre noi  si anume DRONELE

Ma bate gandul sa achizitionez o Drona. Stiu ca API are un DJi Phantom 3 Standard.

Vreau sa achizitionez urmatoarea Drona:

http://www.dji.com/product/phantom-4

E destul de nou modelul ca sa vedem multe recenzii dar hai sa discutam despre acest subiect.

Voi cu ce Drone ati filmat sau cu ce modele ati dori sa filmati?

Din acest material din linkul de jos care este parerea voastra ca ar merita cumparata?

https://www.youtube.com/watch?v=3gIQTy5LaOA



Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Ciprianul

#1
Salutari la toti cei de aici din nou. Asa cum am zis in postul anterior am achizitionat o Drona DJi Phantom 3 Profesional pentru ca momentan la Phantom 4 e mai greu cu livrarea fiind un model nou se livreaza doar din 17 Martie.

Am achizitionat aceasta Drona pentru a putea filma pe 26 Martie cu @horatiu pe Suplac la Viaduct.

Aveti mai joc cateva imagini cu Drona







Astept pareri sau orice aveti de adaugat pentru cei care cunosc mai bine modelul.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Ionut

Sa o stapanesti sanatos! Si sa ai vreme buna de filmare. Sugestia mea ar fi sa o scoti cat de repede poti la teste, mai ales daca nu ai mai "pilotat" vreo drona pana acum. Nu e tocmai simplu. :) In rest, Cip iti poate da informatii si instructiuni. :)

horatiu.cosma

#3
Am povestit cu Cip si ne-a dat cateva sfaturi. Sper sa avem vreme buna, ca in rest facem cumva o filmare cat de cat :).

Ciprianul

Am incercat azi sa o scot dar telefonul meu Galaxy S5 nu se conecteaza cu drona...cica nu e compatibil. O sa incerc saptamana viitoare cu un Ipad
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

ciprebbe

Merge cu S5, fa-i update de firmware la drona  altfel nu iti zboara cu nimic.
Vezi pe net cum se face exact.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Instruieşte-l bine.
Că taman ce s-a dublat flotila din Ardeal... :)

Şi poate (dă Doamne !...) va trebui să relocăm o parte din resurse spre sud...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Sa avem noi ce filma, si imi iau si eu una.
Dar momntan vad ca acoperi bine de la sol ambele proiecte care merita atentie.

Jucaria am prabusit-o de la 20m....dar surprinzator a supravietuit. Mai mult m-am julit eu recuperand-o din pomi.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Dupa 15 mai, la 40 euro dus intors CLj-OTp-CLJ nu mai e stress :p, doar un voluntar trebuie pt transportul spre santiere :p . Doar sa avem ce filma.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

Sa nu uitam ca au si ziaristii ceva drone iar pentru centura sud poate gasim pe cineva de la clinceni sa legam o camera de avion.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Pentru DNCB varianta cu Clinceni nu prea ajută, nu este "în zonă" pentru ei...
Dar A0 este... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

A0 :lol:
Ahahahahaaaa. Tare asta. Dar sa nu fim offtopic.

@dr4qul4 - daca esti in bani tu ia drona ca filmam A3 Bucuresti. Vad ca pana acum nu s-a auzit de probleme... poate avem noroc sa inceapa imediat dupa proiectare. 18 luni sa tot filmam.

:horse: 18 luni... :bash:

dr4qul4

In zona A3 nu cred ca gasim culoar de zbor liber.
Drona a fost cadoul preferat de Craciun pe acolo. Stiu pe cineva care a dat "100 si ceva de milioane" pentru o drona pt copilul sau de 10 ani....
Acum nu stiu daca m-a mintit, va mint si eu pe voi. Drona am vazut-o, dar chiar costa atat?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Costa 100 de milioane doar dacă avea şi o stewardesă blondă. De preferat rusoaică cu ochi albaştri...  :D

Dar acolo este cu adevărat o mică problemă...
Este fix în axul Aeroportului Băneasa. (Puteţi verifica pe GM) ....

Dar la distanţa dintre cele două puncte, drona noastră NU va intra pe traiectoria avioanelor. Ele sunt acolo pe la minim 600 metri, drona nu sare de 200 metri....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Pai nu trebuie aprobari speciale parca. Nu zboara avioanele la 100-150 de m pe-acolo. Sau? :o