News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Ryanair

Started by iuli, February 17, 2016, 11:11:13 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi767

Quote from: TibiV on March 13, 2017, 01:05:53 AM
:o
Si s-a facut tunelul ?
Adica exista si este functional?

Este în construcție. Într-o lună va fi gata (adică pe când va ateriza primul avion Wizz).

infraAdi_ro

Quote from: cristi767 on March 13, 2017, 12:44:42 AM
La Oradea au solicitat să se facă un tunel direct până pe pistă pentru a nu plăti nici măcar autobuzele alea care duceau pasagerii la avion. Adică asta a fost una din condițiile lor pentru a opera.

Sa mearga la Tulcea ca acolo este tunel pana in platforma de imbarcare -debarcare :lol:
Romania are un viitor doar daca are prezent!

marinul

aveti grija cu aceasta companie. m-am uitat de curiozitate daca intradevar transferul din Bergamo in Milano este doar 5 euro si fara sa dau finalizare sau sa efectuez plata, deoarece nu am introdus niciun nr de card, ei mi-au facut rezervare. Nu am dat atentie rezervarii respective si a 2 a zi dupa zbor am fost sunat de catre cei de la Raynair ca am fost de la Bergamo la Milano cu ei si nu mi-am platit platit calatoria. Ii spun persoanei care m-a sunat ca nu am fost cu niciun mijloc de transport  spre Milano (nici nu trebuia sa ajung acolo), imi spune ca o sa mai verifice si  ca o sa fiu resunat. Surpriza sau nu, in urmatoarea zi  cand incerc sa-mi fac chek-in pt zborul de intors, imi tot dadea eroare, iau legatura cu un operator  online care imi spune ca am un rest de plata la ei de 5 euro si doar dupa ce voi achita aceasta suma voi putea sa-mi fac chek-in. Achit fara sa mai pun alte intrebari, nu mai aveam chef sa ma enervez pt 5 euro. Am ramas neplacut surprins de pofta acestei companii de a mai ciupi cate ceva dupa fiecare pasager, si prin faptul ca achizitionezi 2 bilete impreuna de pe acelasi cont si ei te pun pe randuri diferite in ideea ca sa te inveti minte si pe viitor sa-ti rezervi si locul 4 euro/pasager/zbor.

Bonus

Poza cu tunelul din Oradea, construit pentru ei




pasadia

Nu ai dat atentie rezervarii -> tu ai vazut rezervarea -> ei te-au anuntat in mod corect asupra ei -> ei chiar ti-au rezervat locul pentru transfer (si inca fara supra-taxa, caci chiar 5 euro e acel transfer cu autocarul) -> datoria ta era reala.
Ca tu nu ai facut de fac acel transfer e problema ta, nu a lor. Ei ti-au rezervat locul, il aveai disponibil, deci ei si-au generat acel cost de 5 euro.

Ata cu tunelul insa mi se pare mai interesanta. Prin cate alte aeroporturi de provincie din Ro mai exista asa ceva?

iuli

Nu stiu ce ai facut dar eu am facut rezervare de pe site-ul lor pentru transportul de la Orio al Serio pana la Milano de pe site-ul Ryanair dus-intors la 9 euro/persoana. Puteam la acelasi pret sa fac rezervarea direct de pe site-ul companiei de autobuze, dar am preferat din comoditate ca Ryanair sa se ocupe de tot. Confirmarea rezervarii a venit la o zi de la plata si biletele in mail.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

marinul

iuli, sa inteleg ca tu ai platit in momentul in care ai facut rezervarea pe site-ul lor? eu nu am ajuns la pasul ala, este ca si cum nu as fi finalizat rezervarea, doar ca m-am trezit a doua zi cu email ca am rezervarea facuta. Mea culpa ca am ignorat acel email, doar recomand mare atentie cu ce faceti pe site-ul acestei companii

petschovschi

#51
Quote from: marinul on June 13, 2017, 08:31:41 AMsi prin faptul ca achizitionezi 2 bilete impreuna de pe acelasi cont si ei te pun pe randuri diferite in ideea ca sa te inveti minte si pe viitor sa-ti rezervi si locul 4 euro/pasager/zbor.

Asa ceva n-am mai auzit. Ai achizitionat cele doua bilete simultan, in cadrul aceleiasi rezervari ? O posibila explicatie ar fi ca ai facut rezervarea tirziu, cind efectiv nu mai erau locuri alaturate (apropiate) in avion.

cezar-mario2012

 Este o practică comună, locurile se dau aleatoriu de calculator și este programat să nu le dea unul lângă altul. Așa era și la Blue Air, după ce am pățit de câteva ori să nu pot sta cu copilul lângă mine, am hotărât să le cumpăr. Însoțitori de bord încercau să te ajute rugând pe alți să schimbe locul, dar nu toți erau binevoitori.  :-[

ciprebbe

RYR - ul e recunoscut pentru practica asta.  La fel si bazarul din avion din timpul zborului (inclusiv bilete la loterie:)) )
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

frunzaverde

Quote from: marinul on June 13, 2017, 08:31:41 AMsi prin faptul ca achizitionezi 2 bilete impreuna de pe acelasi cont si ei te pun pe randuri diferite in ideea ca sa te inveti minte si pe viitor sa-ti rezervi si locul 4 euro/pasager/zbor.

Cat de tarziu ai facut check-in-ul? Mai ales ca la Ryanair check-in-ul se poate face foarte devreme (cu 4 zile inaintea zborului). Poti verifica pe boarding pass al catalea ai fost (se numeste numar de secventa si il gasesti ca Seq. sau Seq. No.).

Alocarea locurilor la Ryanair NU se face aleator; tocmai au schimbat algoritmul (pentru a optimiza vanzarile de locuri), dar in continuare incearca pastrarea grupurilor de 2-3 pax la un loc. Daca esti singur, algoritmul curent iti va aloca pe cat posibil un loc de mijloc; daca esti un grup de 2, si exista loc, iti va aloca un culoar + un mijloc (cu exceptia randurilor 1-3 si randurilor 30+, care sunt pastrate pentru weight and balance). Daca esti un grup de 3, si exista un rand liber, iti va aloca A+B+C.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

ciprebbe

A+B+C nu a functionat la mine, asa ca am decartat in plus :). la wzz functioneaza exact cum zici (am prins exact cum ai descris tu de fiecare data)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

marinul

@frunzaverde nu mai tin minte exact cand am facut check in ul, la cateva zile dupa ce am primit email ca se poate face check-in-ul dar pe bording pas la Seq apare 45

@petschovschi este o practica de a lor, foarte multe cupluri am observat ca erau "imprastiate" prin avion, de exemplu cel care statea langa mine avea prietena pe acelasi rand, unde statea si prietena mea. nu l-am intrebat in ce conditii si-au luat ei bilet dar banuiesc ca impreuna. cum zicea cezar-mario2012, daca gaeseti binevoitori faci schimb si este ok. oricum pana la urma e un zbor de 2-3 ore, nu a fost asa o mare problema,  felul cum mi-au rezervat ei transferul de la aeroport m-a suparat




medicul de garda

@frunzaverde, si eu am observat ca Ryanair iti aloca intentionat locuri cat mai indepartate in avion. Mi-au facut asta la taote cele 4 zboruri pe care le-am rezervat la ei. Si la primele 2 am facut check-in-ul cat mai devreme si tot m-au pus la 12 randuri distanta de prietena mea. Am incercat apoi sa cumpar un loc langa cel alocat ei (tot e o economie si asta :) ) si am observat pe schema avionului ca nici 1/4 din locuri nu erau rezervate inca si absolut TOATE erau alocate pe randurile din mijloc, nici alea complet epuizate. Asta la ambele zboruri din 17.05 (la intoarcere am facut check-in mai tarziu, n-am cum sa ma plang).

Cum explicati schema asta de alocare decat prin dorinta de a stoarce cat mai multi bani de la pasageri?  >:(
Trust me, I'm an east-european doctor!

alex8

Au încercat să echilibreze avionul.

ciprebbe

Mereu echilibreaza avionul de la primul pana la ultimul loc alocat...indiferent de greutatea pasagerului (ca nu te cantareste nimeni)
off, dar buna :) http://codinmaticiuc.ro/articol-texte.php?id=153
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe