3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură

Started by Ionut, February 02, 2016, 02:47:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Gata!
Am pus in primul post din thread declaratia.
O atasez si la acest mesaj, ca sa fie mai usor pentru cei care stiti ce aveti de facut.




In 2016 avem venituri din campania 2% in suma totala de 9.877 RON (doua campanii, 2015 si 2016).
Aceste fonduri au adus aproximativ 13,5% din totalul veniturilor API in anul 2016.
VA MULTUMIM!




Ionut

#76
Si, pentru cei care vor sa spuna si altora despre noi, v-am pregatit un executive summary (in limba engleza) cu multe cifre si cele mai importante elemente pe care este bine sa le ziceti altora cand vorbiti despre PUM si API. Voi sunteti ambasadorii nostri cei mai importanti, fara voi ar fi fost practic imposibil sa crestem asa frumos. :)

Descarcati de aici Executive Summary API Ianuarie 2017.
Il gasiti si atasat la acest mesaj (mai jos).

ovicor

     Ionut, mai suntem si dintre cei ce nu cunoastem limba engleza, dar realizam importanta infrastructurii si necesitatea investitiilor in domeniu. Mult mai usor ar fi sa promovam API si PUM, respectiv alocarea celor 2% din impozit pentru API, daca ati posta pe pagina de FB un mesaj, in limba romana, pe care sa-l share-uim.
     Cei care am directionat anul trecut, n-ar trebui sa fie directionat si in anii urmatori spre acelasi ONG ? Eu anterior directionam catre SMURD, spuneau unii ca se directioneaza automat catre acelasi ONG, pana la exprimarea unei alte optiuni. Nu-s sigur de acest lucru, poate ne lamuresti tu.

Ionut

#78
O sa punem si anunt pe Facebook in limba romana, evident.

Nu este nicio limitare legata de ONG-ul pe care-l sustii anual. Daca anul trecut ai directionat 2% catre API, poti anul asta sa directionezi la alt ONG. In fiecare an poti da la alt ONG, daca asta vrei. Sau poti da de fiecare data la API, in fiecare an. Nu este nicio conditie impusa de lege in acest sens. Nu se directioneaza "automat" catre acelasi ONG. Asta este o nesimtire crasa (ca sa nu zic ilegalitate) facuta de unele ONG-uri care te mint in fata spunandu-ti ca daca ai dat o data la ei, dai "automat" de fiecare data.

Deci daca anul trecut ai dat la SMURD, acum poti da la API. Nicio problema. Daca dai anul asta la API, la anul poti da la SMURD sau la Fundatia X. Oriunde vrei tu, in fiecare an. Daca intr-un an nu depui declaratia 230, NICIUN ONG NU ARE DREPTUL LA BANII TAI. In fiecare an contribuabilul decide unde da. Daca nu depune declaratia, atunci banii raman la stat (pentru acel an). Gandeste-te un pic, ANAF directioneaza banii pe fiecare an in parte, nu poti depune acum o declaratie 230 pentru toti anii care urmeaza... poate la anul nu mai esti angajat!

Sper ca acum e 100% clar, am zis acelasi lucru de vreo 3 ori.

Vasilem

Salut,
Se poate depune declaratia si din "Spatiul Privat Virtual".
Tocmai am testat si functioneaza.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut


Fanstreet


kumar

Am depus si eu doua declaratii ieri, pentru mine si fratele meu.
Numai bine!

Ionut



ovicor

Depus, mai am formulare, caut adepti in cercul de prieteni !

tom_sawyer

#87
Am depus si eu astazi declaratia 230 online, prin Spatiul Privat Virtual.

Ionut


ovicor

Ionut, faptul ca multumesti/multumiti e un gest frumos. Dar noi trebuie sa va multumim ca existati si ca faceti posibil asemenea lucru !