3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură

Started by Ionut, February 02, 2016, 02:47:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Raducu Popa


Eurocopter

Multumim tuturor celor care ati reusit sa depuneti declaratia pentru 2%!

bogdan10

Si eu am depus declaratia pe 25 luna trecuta pt. API. Bafta pe viitor!

Ionut


Cristi N

Am trimsi si eu declaratia prin febriuarie parca, oricum cu mult timp inainte de deadline  :D

Exista vreun fel de trasabilitate a donatiilor de 2% prin care noi sau tu, Ionut poti verifica daca declaratiile noastre au fost luate in considerare?

Ionut

Singura "trasabilitate" este cand primim banii in contul organizatiei de la Agentiile ANAF de sector (pe Bucuresti), respectiv Agentiile ANAF municipale/orasenesti. Adica ne intra bani de la ANAF Sector 1, ANAF Sector 3, ANAF Sector 6 etc, cat si de la ANAF Timisoara, ANAF Cluj-Napoca sau ANAF Dorohoi (daca a depus cineva de-acolo :lol:). Si in aceeasi plata intra TOATE contributiile/directionarile tuturor celor care au domiciliul fiscal pe acea circumscriptie.

Nu putem vedea si calcula individual contributiile, decat daca, evident, cei care au directionat ne zic salariul lor si calculam. :) Dar n-are sens, nu ne ajuta la nimic. Problema e ca nu vom putea identifica, decat in anumite cazuri 100% sigur (daca e cineva din Dorohoi, de exemplu :lol:) si in unele cazuri cu aproximatie, daca a intrat suma de la toti cei care au directionat.

Din practica din anii trecuti cu alte ONG-uri, stiu cazuri in care oamenii au directionat/depus D230, insa banii n-au venit nici pana in ziua de azi. Ce sa faci? Trebuie sa te duci peste ei sa faci scandal, sa vezi de ce nu s-a procesat declaratia (poate n-a ajuns, poate s-a pierdut), sa demonstrezi ca s-a depus corect si ca nu au intrat banii. E greu, anevoios, si pentru salarii mici (2% pe salariul mediu e undeva pe la 75 RON-80 RON) nu se merita (dai mai mult pe benzina, timp, nervi).

Cam asa stau lucrurile. Din iarna teoretic vor incepe sa intre banutii si va vom spune pe orase ce sume au intrat ca sa fie treaba transparenta 100%. Din estimarile noastre, vor intra semnificativ mai multi banuti ca in campania trecuta.

alecu26

am primit si eu confirmarea prin posta ca s-au depus. Ai 2 contributii bunicele dintr-un oras gen Dorohoi. Scuze...e chiar municipiu.

Intrebare de detaliu tehnic, care poate ajuta la identificare: când intra banii dintr-o circumscriptie ANAF, intra toti odata? sau in functie de cum proceseaza, cum au fonduri? Ma gândesc ca daca intra pe rand, se pot identifica destul de bine. Nu neaparat a cui....dar macar putem stii, am primit 30 de contributii de la sectorul 2...si care sunt valorile fiecareia.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Intra toti odata, cu mici exceptii, in cazul in care se rataceste vreo declaratie. Dar, in 99% din cazuri, intra toti odata. Cand se plateste? Pai in functie de cand au ei bani disponibili... nu este nicio regula in sensul asta.

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Da da desigur! :)
Putintica rabdare sa fac formularele pre-completate, vreau sa vad daca nu cumva sunt modificari facute de ANAF la ele pentru anul asta.

FRS

5 oameni de la mine din firma abia asteapta sa le semneze  :D

alecu26

O chestie foarte interesanta: multi oameni din domeniu, când le-am spus ce fac cu cei 2% se uitau la mine ciudat, si ma intrebau de ce.
Cred ca daca le spuneam si de donatii din buzunar....ma considerau nebun.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Sunt modificări la formular. Nesemnificative dar vreau sa va dau formularul nou. Fiți pe faza! :)

Allex

Cand apare formularul? Nu vreau sa pierd din colegi ca anul trecut.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut