3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură

Started by Ionut, February 02, 2016, 02:47:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

BogdanB

Buna dimineata,

Doresc sa directionez cei 2% catre API, si sunt din Bucuresti. Inteleg de la Ionut ca API ar putea sa preia declaratia pentru cei din Bucuresti - cum trebuie procedat mai exact ?

Multumesc,
Bogdan

Ionut

Bogdan, completeaza declaratia dupa cum am scris in ghid (primul post din thread) si cand ai printat cele doua exemplare da-mi un mesaj privat si ne coordonam cumva sa imi dai, fizic, declaratia.

Multumim de sustinere!

rebel

Quote from: ciprebbe on February 05, 2016, 10:12:04 PM
Download, si apoi il deschide. Ms.

asta stiam si eu, dar cum am zis mai sus nu merge reader-ul meu... am instalat/dezinstalat dar tot nu vrea.. d-asta am cerut un jpg

Ionut

Hm, jpg nu e prea bine. Hai sa discutam pe privat, da-mi un mesaj aici pe forum (privat) si vedem ce solutii gasim.

podariudan

Buna dimineata,

Saptamana aceasta a ajuns si declaratia mea la ANAF Urziceni.

Dan

lupualb

Acum 5 minute am depus si eu declaratia la ANAF.

Ionut


alexbb

bump?  :)
Inca 2 declaratii depuse astazi. De pe anul trecut au intrat banuti? Le-am pus prin posta in ultimele zile cand se puteau depune, dar nu mai tin minte daca am primit confirmare la recomandata...

Ionut

Da, de pe anul trecut avem cateva incasari intrate deja. Anul trecut n-am apucat sa facem cum trebuie campania, practic in mai 2015 s-a lansat asociatia, iar termenul este 25 mai. :)

tom_sawyer

#24
Exista posibilitatea de a depune formularul 230 si online, dar mai intai trebuie sa va faceti cont in Spatiul privat virtual de la ANAF, ceea ce presupune, totusi, o deplasare la ghiseu pentru cei mai multi utilizatori.
Am aflat recent de aceasta posiblitate, eu inca nu mi-am facut cont, dar problema merita studiata. Sunt destul de stufoase informatiile.
Mai multe detalii aici:
https://www.anaf.ro/anaf/internet/ANAF/servicii_online/Inregistrare_persoane_fizice

Puteti sa va faceti cont, sa alegeti validare la ghiseu (pentru validare online trebuie sa fi primit niste documente de la ANAF), iar cand treceti pe la finante sa depuneti formularul 230 - pentru 2%, sa va validati si contul din Spatiul privat virtual. Astfel, in anii urmatori veti putea trimite formularul online, fara a va deplasa la ghiseu.
Din momentul crearii contului aveti 10 zile la dispozitie sa vi-l validati.
Cititi instructiunile de inregistrare.

Ionut

Da, se poate, insa este o procedura complicata pentru o persoana care depune doar asta, o declaratie 230 si atat. Dar na, cine are nervi, poate sa faca asta. :) Procedura descrisa de mine e mult mai simpla daca faceti doar o declaratie (ca persoane fizice).

Germany

Salut!

As vrea sä particip si eu cu 2%....doar dacä este posibil si din Germania! Existä vreo posibilitate ? Dacä DA, cu mare drag.

Seara bunä


tom_sawyer

Quote from: Ionut on March 28, 2016, 09:29:11 PM
Da, se poate, insa este o procedura complicata pentru o persoana care depune doar asta, o declaratie 230 si atat. Dar na, cine are nervi, poate sa faca asta. :) Procedura descrisa de mine e mult mai simpla daca faceti doar o declaratie (ca persoane fizice).
Corect, procedura e destul de complicata pentru o simpla declaratie. Dar ma gandesc ca daca tot faci un drum pana la finante sa depui declaratia, poti si sa iti faci un cont pe care sa il validezi la ghiseu cu aceeasi ocazie (contul trebuie sa ti-l faci cu cel mult 10 zile inainte de a te prezenta la ghiseu). Iar odata facut si validat contul, in anii urmatori poti depune declaratia (si alte oreratiuni) online, fara deplasare le ghiseu.

TibiV

#28
@Germany

Asta depinde strict de legislația Germaniei, dacă tu eşti plătit ca salariat german.
Verifică acolo dacă ei permit o redirecţionare a unei părți din impozit către un ONG.
Şi mai ales, dacă permit redirecţionarea către un ONG din afara ţării.
În România nu se poate, adică eu nu pot redirecţiona către omologul API din Germania....

Nu cred că se poate nici acolo căci, acolo unde se practică sistemul, regula este ca banii să meargă la un ONG recunoscut (înregistrat) în ţara respectivă.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

#29
^^ Ca sa poti directiona 2% catre API trebuie sa fi platit in 2015 IMPOZIT pe VENITURI in ROMANIA. Daca anul trecut nu ai platit niciun fel de impozit pe venituri catre Statul Roman, atunci nu ai ce sa directionezi (vorbim aici de 2% din impozitul pe venituri). Daca tu lucrezi in Germania si platesti impozite in Germania, nu vei putea directiona catre un ONG din Romania sau din alta tara. Sincer, nici nu stiu daca in Germania este aceasta facilitate pentru ONG-uri.