3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură

Started by Ionut, February 02, 2016, 02:47:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Horațiu 87

#45
am reusit si eu sa depun declaratia 230 la ANAF azi in al 12-lea ceas   :notworthy: :notworthy:

referitor la ce spunea @tom_sawyer treaba sta in felul urmator (cel putin asa am patit eu, intamplare patita personal acum doua saptamani): am urmat pasii 1,2,3 si 4 (descrisi de tom_sawyer ), apoi am facut o captura de ecran pe mobil la numarul de inregistrare, m-am prezentat la ANAF la "registratura", ii spun doamnei de acolo (doamna nr 1) ce vreau sa fac si ma trimite la alt ghiseu. Acolo tot la fel, am dat explicatii peste explicatii altei doamne (doamna nr 2) (parca eram lanchetat la DNA) si doamna de acolo se uita la mine ca curca-n lemne, a chemat o alta "sefa" (pe doamna nr 3) si pana la urma au ajuns la concluzia ca nu e de competenta lor si m-au trimis "la etaj". Si abia de aici a inceput distractia: imi zice doamna de acolo (doamna nr 4) ca trebuie sa scot nr de inregistrare la o imprimanta, ca ea are nevoie de o dovada sa ii ramana la dosar, blablabla.... Zis si facut. M-am reintors la ghiseu si surpriza...nu era bine deoarece era cu adresa de yahoo.  :gaah: :gaah: Boon, hai sa facem cu adresa de gmail (si m-am dus frumusel in masina si am reluat iar procesul de inregistrare). M-am dus iar si am scos nr de inregistrare la o imprimanta apoi m-am intors la ghiseu. Bucurie mare, totul era ok. (si uite asa am pierdut vreo 3 ore pe la ANAF). Ajuns frumusel acasa am zis "hai sa depun formularul online". Intru frumusel pe site-ul ANAF, ma loghez si hopaaaa, din nou surpriza: pentru a depune o declaratie online aveam nevoie de un certificat digital calificat, eliberat de furnizorii de servicii de certificare (am zis "ce mare smecherie, hai s-o fac si pe asta", oricum eram un car de nervi). Ma uit putin tot pe site-ul ANAF sa vad care sunt furnizorii aia de servicii de certificare acreditati (ca sa nu iau cumva vreo teapa) si din click in click ajung sa vad ca acest certificat mai costa si niste bani (Prețul certificatului digital și al dispozitivului criptografic este de 47 de Euro, fără TVA.  Acest preț cuprinde costurile de livrare a certificatului prin curier rapid către titular și  nu implică alte cheltuieli suplimentare din partea acestuia.) Uaaaau, smecherie !!!! Si uite asa am pierdut si jumatate de zi la ANAF printre niste semiincompetenti (ca la CNADNR) si m-am lasat si pagubas (ca doar nu eram nebun sa mai dau si 47 de euro+TVA pentru un "rahat" de declaratie 230.
Asa ca ii dau dreptate lui @Ionut (si la ce spunea in postarea 25 din acest topic) va sfatuiesc si eu sa va ganditi de doua ori inainte de a face ceea ce am facut eu, mai bine va duceti an de an si o depuneti personal, pentru o hartie amarata nu se merita atata deranj

alecu26

Cred ca depinde de la tâmpiți la tâmpiți (mă refer la ANAF) chiar dacă Ionut o sa îndulcească textul.
Am un coleg din Timișoara care e superfericit. A mers și merge șnur. El chiar si-a făcut chestia ăsta pe vechea procedura.....unde nu era faza ăsta cu număr on line și după aia la ghișeu.
Apropo...care o fi logica de luat nr online și după aia la ghișeu pentru confirmare identitate? Doar la ghișeu de ce nu merge?
În fine...sugerez sa trimiți povestea ta pe ceva site la ANAF, parcă este un email gen petiti@....și la comisia înființată de guvern....aia de tăiat hartii. Garantez ca sunt receptivi la chestii de genul ăsta.
Drumurile noastre POATE;

TibiV

:lol:
Eu am rezolvat tot astazi, dar pentru ca sunt batran si harsait in treburi din astea, nici macar nu mi-am planificat sa incerc "hi-tech" :D
Am facut download la D230 de pe forum, am completat datele mele, print "2 copies" , si am mers cu ele la Fisc.
Mult a durat sa aflu la ce tanti se depune.

Tanti a bagat numele meu (intr-un 286, poate 386, cam asa arata...), s-a convins ca eu exist (dpdv fiscal, ca altfel eram la fel de transparent ca o fantoma,  nu s-a uitat la mine mai mult de 3 secunde... ) si nici macar nu s-a s-a uitat la C.I. pregatita de la mine din mana... 
Mi-a dat nr.inregistrare si PAAAAA.... !
A durat ca 90 de secunde din momentul in care am indentificat-o pe tanti de la litera V.
Ca asa merge, te duci la... "inspectorul de litera"!
Azi am aflat de functia asta...
Pe buneeeee?!?!... Inspector de litera ?!?!... :lol:

Si o sa radeti...
Dar existau inspectori de... silaba !...
Ge, Gi erau separat de Ghe, Ghi....
Mamaaaaaa....
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

#48
Quote from: Hory1987 on May 23, 2016, 11:13:05 PM
am reusit si eu sa depun declaratia 230 la ANAF azi in al 12-lea ceas   :notworthy: :notworthy:

Asa ca ii dau dreptate lui @Ionut (si la ce spunea in postarea 25 din acest topic) va sfatuiesc si eu sa va ganditi de doua ori inainte de a face ceea ce am facut eu, mai bine va duceti an de an si o depuneti personal, pentru o hartie amarata nu se merita atata deranj

Imi pare rau ca a trebuit sa treci printr-o experienta neplacuta. Probabil s-au intalinit incompetenta functionarilor de acolo cu unele neatentii din partea ta.
In instructiuni scrie clar ca trebuie sa folosesti o adresa de e-mail diferita de @yahoo.com.

In cazul meu treba a mers snur. Am depus formularul 230 la ghiseu (il aveam scos la imprimanta de acasa) iar apoi functionara m-a indrumat la etaj pentru validarea inregistrarii in Spatiul privat virtual. Acolo i-am comunicat verbal numarul de inregistrare, l-a bagat in calculator si mi-a validat contul. Asta a fost tot.

E adevarat ca astfel de experiente lasa un gust amar, dar totusi nu trebuie sa generalizam.
Nu peste tot e asa, cazul tau cu siguranta este o exceptie.
Si o precizare foarte importanta:
NU ai nevoie de niciun certificat digital pentru a depune declaratia online odata ce ti-ai validat contul. Te rog sa fii foarte atent ca sa nu dezinformezi!

Pur si simplu intri in Spatiul privat virtual, sectiunea Declaratii>Completare declaratii>D230 si ai de completat 3 campuri, in care dai copy-paste informatiile publicate de Ionut in primul post pe acest topic:
- Denumire entitate nonprofit/unitate de cult = ASOCIATIA "PRO INFRASTRUCTURA"
- Cod de identificare fiscala = CIF 34449579
- Cont bancar (IBAN) = RO76INGB0000999905010272
Apoi apesi "Transmitere date"  si asta e tot.

TibiV

Daca va contraziceti aici, este de bine...
Inseamna ca API va avea ceva bani de filmari....
:lol:

PS
Nu va mai certati.
Desi ANAF este national, procedurile DIFERA de la un judet la altul.
In Bucuresti difera de la un sector la altul. :(
Astia nu au auzit inca de "the best practice". Fiecare cum s-a priceput.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

TibiV, nu e nicio cearta, doar clarificam niste lucruri. Hory era sub imperiul nervilor cand a postat (oricine ar fi daca ar trece printr-o situatie similara), dar chestia cu certificatul digital nu e adevarata.

Ionut

#51
Pai daca voi... Batman Batman! Din pacate lucrul cu ANAF iti poate da cosmaruri sau atacuri de panica ori de cord, direct. Fiecare agentie ANAF are propriile reguli (mai ales cand depuneti declaratii sau cand faceti "operatiuni" care nu sunt atat de populare, de bine-stiute). Sa vedeti ce frumos este cand trebuie sa depui mai multe declaratii 230 din partea unei organizatii.

Multumim tuturor de efort! :) Apreciem, apreciem!
Sa speram acum ca vor intra toti banutii de la voi (uneori nu intra) si cat mai repede (macar din decembrie). Va tinem la curent.

:cheers:

alecu26

Alta chestie care nu o înțeleg. ...de ce nu e buna adresa de Yahoo?  Are vreo logica?
Drumurile noastre POATE;

Ionut


florin74

Gata, am rezolvat-o si eu. Buluc de lume la celelalte ghisee, unde se depunea 230 liber. Vorbesc de Cluj-Napoca

alecu26

a primit explicatia. Cica din cauza ca Yahoo nu accepta mailuri de pe mfinante.ro. Le considera cel mai probabil spam. Si in loc sa rezolve ei problema direct cu Yahoo, mai bine sa schimbe poporul adresele de e-mail.
Drumurile noastre POATE;

adrian-FSB

Salut.

Mai bine mai tarziu decat deloc. Am depus si eu astazi Declaratia 230 fara alte comentarii. Forza API!

Ionut


adiarc

Care era term.limita ?
Eu recunosc...am fost de 2 ori la finanțe ,era coada si nu am stat.....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

25 mai a fost termenul. Puteai trimite prin posta ca sa nu stai la coada. Ramane pe anul viitor. :cheers: