News:

.

Main Menu

Mentenanța drumurilor

Started by Ionut, January 02, 2016, 09:10:01 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adiarc

Astăzi pe centura Sibiu se lucra la strângerea nisipului dintre sensurile de mers.Spre plăcuta mea surprindere,lucrarile erau bine semnalizate cu îngustare si presemnalizare din timp.....bineanteles ,ca de fiecare data sunt cretini care vin tare si nu respecta indicatoarele....

De asemenea la unul dintre noduri,o masina cu perie spala acostamentul autostrăzii.Cred ca inițial trebuia adunat manual,din cauza cantității mari de nisip si apoi spalat cu masina.

Oricum...salut progresul in întreținere ,dar si in modul mai sigur de realizare a acestora.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

panda_no 5

Sunt total dezamagit de ce am vazut in seara asta pe bucata din A3 situata intre str Popasului si Centura Bucuresti.
Niste vandali  retarzi, cretini, scursori au vandalizat sute de catadioptri de pe ambele sensuri de mers.
Dupa cum arata probabil ca erau pe biciclete si aveau ceva gen bite sau bastoane pentru ca se vede pe catadioptri in mod clar cum au fost loviti cu putere.
Sunt sparti, crapati, cazuti pe jos.
Au fost luati la rand  unul cite unul ara exceptie. 70% dintre ei sunt sparti pe jos, inca 10% sunt sparti pe pozitiile pe care au fost montati.
Saptaman trecuta daca lipseau 2-3 pe tot trosonul.

Oare cine ar putea raspunde de paza tronsonului? Banuiesc ca nimeni?

interesantul

Până nu apare o lege în care distrugerea infrastructurii și a elementelor de infrastructura este "atentat la siguranța națională" tot o sa fie acte de vandalism asupra elementelor de infrastructură. Aici vb de tot: aero/naval/feroviar/rutier.

Acum vreo 10 ani au fost o serie de accidente pe proaspăt reabilitatul DN 1F unde niște băieți de băieți au rotit indicatoarele cu curbă periculoasă la intrarea în Sâncraiul Almașului.

După vreo trei luni le-am revăzut puse pe poziția corectă!

De plătit! Nimeni.

Iar poliția nu are în atribuții aranjarea indicatorelor. Am avut un caz pe DN 15 lângă Sighișoara pe care l-am raportat la 112. Mi-au făcut legătura la un milițian care mi-a spus că indicatoarele nu-s treaba lui! Când ia-m spus că pot fi accidente a spus să caut la informațiii numărul de la CNADR să raportez acolo!

ROMÂNIA!
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

pbh

Si daca apare o astfel de lege cine ii cauta si unde, pe faptasi? Politistul care era suficient de inteligent sa iti recomande sa cauti numarul CNADR dar cu IQ prea mic ca sa caute el numarul si sa sune?

dumbravaandrei

Legislatie exista, se aplica si pe cfr la furtul de feroase.
Dar.... cine sa o aplice?!?

panda_no 5

#545
Doar citeva poze cu catadioptrii distrusi

27 (21) by florin_apo,

Asa arata parapetele

27 (20) by florin_apo,

Si asa arata acum , zone intregi fara catadioptri

27 (8) by florin_apo,


Loviti si crapati dar inca pe pozitii

27 (19) by florin_apo,

Unii sunt doar indoiti. Am indreptat cite zeci de catadioptri

27 (14) by florin_apo,

27 (15) by florin_apo,

27 (9) by florin_apo,

Tot ce vedeti cu alb imprastiati pe asfalt nu sunt hartii sunt catadioptri

27 (11) by florin_apo,

27 (10) by florin_apo,

Cuneo

ATENȚIE! Sâmbătă, 19 august, se execută lucrări de întreţinere periodică și reparații pe următoarele drumuri naţionale și autostrăzi:
Ø DN 6 – Lugoj - Timișoara (executare marcaje rutiere)
Ø DN 59A – Timișoara - Jimbolia
Ø DN 58 – Reșița – Caransebeș
Ø DN 57 – Moldova Nouă – Coronini
Ø DN 57B – Oravița – Bozovici
Ø DN 68 – Hațeg – Cârnești
Ø DN 7 – Orăștie - Simeria
Restricții de viteză sunt și pe A1 km 312 – km 314, sensul de mers Sebeș - Timișoara, în zona Sebeş-Pianu, circulația desfășurându-se pe banda 2.
Rugăm participanţii la trafic să respecte semnalizarea temporară a lucrărilor.
https://www.facebook.com/DRDP.Timisoara/?fref=ts

adiarc

pe lotul 3 Orastie-Sibiu,in apropierea km 287,sensul spre Sebes,pe langa Miercurea Bai si langa paraul Garbova avem o noua rampa pronuntata cu limitare intemeiata de 80/ora...

de asemenea,in preajma nodului Apoldu de Jos am surprins masina de spalat care curata banda de urgenta,care e destul de plina de pietricele ,numai bune de fisurat parbrizul si stricat cauciucurile si tabla....asa da
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


TibiV

Probabil baietii de la NATO au platit valoarea parapetilor cash, pe loc... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut


adiarc

astazi,pe DN14,dinspre Sibiu spre Medias se montau stalpisori reflectorizanti in zona insulelor de calmare,lucru imbucurator,tinand cont de scurtarea zilei si ,in curand,a venirii unor perioade cu vizibilitate mult mai redusa
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ovicor

Astazi la amiaza, pe DN 1C, pe sensul demers Cluj - Dej se efectua marcajul marginal in zona Jucu spre Dej. Doua vehicule de semnalizare, cu sagetile luminoase aferente, ambele presemnalizand utilajul ce efectua marcajele. Marcajul central era efectuat.

Thermostat

Azi dimineață pe DN 7 între Boița și Căciulata am numarat 5 echipe de întreținere, unele curățau șanțuri iar altele lucrau la parapeți. Foarte periculos felul în care opreau traficul din scurt, "la paletă", mai ales în sau după curbe cu zero vizibilitate, eram oprit și un microbuz era să intre în mine. Atenție mare.
După Râmnic încă vreo câteva echipe schimbau parapeți. Marcajul e refăcut pe o bună bucată înainte de/în/după Dedulești.
Parcă și pe A1 am văzut ceva marcaje noi de termoplastic.
Driving on the parkway and parking on the driveway.

adiarc

Pe DN 1 la Vestem,au înlăturat acele butoaie de plastic care mai mult încurcau.....de asemenea au inceput sa instaleze parapeti New Jersey,de la locul unde erau pana acum ( sensul giratoriu catre zona industrială Selimbar),pana la centura Sibiu ( intersecția cu Mohu )....

in dreapta este intrarea/iesirea in/din centura Sb/A1











si la Vestem







PS..este posibil si de dorit ,ca la intersectis cu DJ spre Cisnadie sa fie configurat si un sens giratoriu.In zona au fost multe accidente si e una dintre putinele masuri la indemana,pentru a-i forta pe soferi sa reduca viteza
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura