News:

.

Main Menu

Mentenanța drumurilor

Started by Ionut, January 02, 2016, 09:10:01 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ranger

Cu dedicatie pentru @Adiarc  :D

Astazi dupa-amiaza se lucra la reparat parapete pe centura Sibiului, sensul spre Sebes, inainte de iesire nod Medias



adiarc

Mersi
Totusi fac din nou apel la ratiune pt a face lucrurile asa cum e normal

E total nefiresc si de neanteles de ce trebuie sa demontezi parpaetii,apoi sa lasi zonele expuse 3 saptamani ( timp in care participantii la trafic sunt in pericol de moarte ) si de abia apoi sa vii sa montezi....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Horațiu 87

mentenanta si modernizare romaneasca a drumurilor

Revoltă la Humuleşti

Mai mulţi locuitori din Humuleşti sunt revoltaţi din cauza lucrărilor proaste de asfaltare efectuate acum câteva săptămâni. Ei reclamă faptul că strada a fost îngustată cu mai bine de 4 metri, lăţimea sa iniţială fiind de 8 metri. O altă problemă reclamată de locuitorii nemulţumiţi ai comunei este cea legată de lăţimea şi adâncimea şanţurilor care, spun ei, ar fi exagerate, unii dintre ei neavând acces la curţile lor. De asemenea, un alt lucru blamat de localnicii nemulţumiţi este acela că o parte din lucrări s-au efectuat pe timp de ploaie, iar asfaltul a fost decopertat.

http://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/moldova/revolta-la-humulesti--217318159.html

Ranger

Sunt total de acord cu tine, Adiarc. Parapetele stau rupte cu anii, apoi le-au demontat si au stat asa cateva luni, iar acum s-au apucat sa le monteze la loc, insa lipsa semnalizare lucrari, dupa cum se vede si in snapshot. Lipsa parapetelor inseamna lipsa unor elemente de siguranta, obligatorii in cazul autostrazilor. Ia sa fi inchis Politia autostrada, sa fi iesit un scandal monstru, si atunci cu siguranta se misca si CNADNR-ul mai cu talent. Dar Politia umbla doar dupa soferi si inchide ochii la ilegalitatile comise de administratorul drumului. E mai usor sa spui "neadaptarea vitezei la conditiile de drum" sau "viteza excesiva", in loc sa-ti bati capul sa faci drumurile mai sigure. Vezi si accidentul de la Persani

adiarc

Quote from: Ranger on June 16, 2016, 11:27:41 PM
Cu dedicatie pentru @Adiarc  :D

Astazi dupa-amiaza se lucra la reparat parapete pe centura Sibiului, sensul spre Sebes, inainte de iesire nod Medias



avantul muncitoresc nu se vede deloc...n-am intalnit nici un muncitor si toate zonele pe langa care am trecut sunt la fel...neatinse ,tot cu parapetii lipsa ca acum 3 sapt.







"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

cezar.ionescu

Se pare ca s-au mai sesizat si altii legat de calitatea submediocra a montajului glisierelor mediane de pe DN1 la intrare in Bucuresti [si nu numai].

http://www.zf.ro/zf-24/vai-si-amar-15502106

Sunt curios ce va contine raportul de receptie a lucrarilor. Vor fi considerate conforme cu vreun standard in vigoare?
In halul in care sunt acum montate [nealiniate, spatiul median lasat la nivel de moloz, pe alocuri este o mare groapa in spatiul median din cauza diferentei de nivel intre sensuri, spatiu viran intre glisiera si asfalt in care iti poate scapa roata] suntem cred sub calitatea din tari categorisite ca fiind lumea a 3-a.

Daca pe lucrarea in cauza se face receptie si se gaseste conforma [in stadiul in care este acum] ar trebui demis tot CNADNR-ul in frunte cu seful Homor si cu ministrul pe deasupra caci sunt toti degeaba.

Ranger

@Adiarc, se pare ca te cunosc muncitorii cat te-ai tot luat de ei si fug care incotro cand aud ca treci prin zona  :p Eu sunt mai nou si nu au prins frica  :lol:

Revenind la mentenanta, de curatarea balariilor/tufisurilor/copacilor din zona trecerilor la nivel cu calea ferata cine este responsabil? Administratorul drumului sau CFR-ul? Sunt zone in care trebuie sa-ti faci o cruce mare inainte sa traversezi, ca nu ai vizibilitate nici 50m. Era un drum judetean, nu facusem poza cand am trecut, daca mai am ocazia sa trec pe acolo o sa va arat si voua. Balariile respective erau de-a lungul caii ferate

adiarc

as vrea sa atrag atentie asupra modului dezastruos cum s-a facut toaletarea/defrisarea arborilor pe V.Muresului,Dn 1,in zona dintre Sacamas si Lesnic,imediat dupa intersectia DN 1 cu DN 68.Au mai demontat din parapeti,dar pe majoritatea i-au facut varza,iar pe cei demontati iau calcat efectiv in roti - iau indoit,sifonat....praf

















bonus - sp.de serv.Orastie,sensul spre Deva



iar capatul A1 langa Deva arata asa



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mishu77

@adiarc se lucra intre Traian Vuia si Cosava ca parca asa au anuntat, ca vor lucra din 22 pana in 26.06 la drum.

adiarc

absolut deloc...nici o miscare
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Dragos Sebastian

Quote from: mishu77 on June 22, 2016, 09:11:43 PM
@adiarc se lucra intre Traian Vuia si Cosava ca parca asa au anuntat, ca vor lucra din 22 pana in 26.06 la drum.
Azi lucrau chiar dupa nodul de la Traian Vuia spre Deva . Peticeau putin , desi din cate stiu eu acolo nu prea erau gropi :) .

dumbravaandrei

Au inceput lucrarile de consolidare la podul de la intrare in Azuga dinspre Busteni. Dimineata un coleg a stat acolo 40 de minute. Momentan nu am drum prin Azuga, dar daca trec pe acolo o sa revin si cu poze.

alecu26

Adiarc....parcă tu ai semnalat....CNADNR sa executat: se înlocuiesc parapetii pe DN 15 intre Târgu Mureș și Iernut.
Dacă in iști mult poate vor înțelege ce scrie în semnătura și vor apasă pe butonul de autodistrugere.
Drumurile noastre POATE;

Horațiu 87

lucrari efectuate de DRDP Constanța aferente obiectivului de consolidare și refacere a sistemului rutier pe DN2A la km 183+500 – 190+750 și km 192 + 750 – 205+200 (poze preluate de pe facebook-ul CNADNR)