News:

.

Main Menu

Mentenanța drumurilor

Started by Ionut, January 02, 2016, 09:10:01 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Sa nu exageram cu Ungaria. Toate semnele intre Nagylak si Szeged pe drumul lor national intreaga perioada dintre toamna si primavara au fost mizere. Nu se reflecta nimic la luminile farurilor, le vedeai abia la vreo 50 de metri. Da, uneori mai trec si ei si le curata sau taie iarba de vreo 2-3 ori pe an.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

__dir

Dupa Adjud spre Buzau am vazut echipe care
- curatau rigolele (erau cu iarba / pamant la nivelul terasamentului) - septembrie 2015
- curatau copacii - ianuarie 2016

Deci se poate.

ingWTG

Este adevarat , pentru prima data am vazut echipaj CNADNR care schimbau 'sacii' de gunoi din parcari (E85 Cotorca-Caldarusanca)

adiarc

asa cum spuneam,a devenit o obisnuinta ca la schimbarea parapetilor sa se lucreze cu jumatati de masura.
Nu se mai monteaza elem.reflectorizante,ceea ce face parapetii invizibili in cond.de vizibilitate redusa

centura Sibiu pe sensul spre Sebes,breteaua de iesire spre Medias







in continuare DN 14 Sibiu-Sighisoara....ar fii cateva zone unde parapeti trebuie schimbati

la coborare,intre Slimnic si Rusi...e mare diferenta de nivel aici...o prapastie de 20-30 de M....asa ca e f.importanta schimbarea parapetiilor





intre Rusi si Slimnic,denivelarea semnalata in trecut nu a fost reparata.....probabil la primavara...macar acum e semnalizata





la intrarea in Seica Mare



din pacate in urma asa zisei modernizari , in afara de latirea platformei drumului la stas de drum european,de fapt nu s-a modernizat mai nimic....ar fii fost necesara corectarea multor curbe periculoase sau realizarea de 2 benzi la urcare....cu aprox aceleasi costuri sau chiar mai mici ( scurtarea distantei  ),fara expropieri dar cu efect substantial in cresterea sigurantei

la intrare in Tarnava...in aceasta perioada aceste lucruri sunt la ordinea zilei



imediat dupa



in incheiere podul in lucru la intrare in Sighisoara dinspre Tg.Mures.....nu se mai lucreaza de peste o jum de an,dar se circula semaforizat







momentan atat
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

#19
In Bucuresti, aseara, intre Aviatiei si Vitan (prin centru) am vazut 2 masini de deszapezire pe N. Caranfil, 3 pe Bd Aviatorilor, 2 la Piata Victoriei.   7 masini in 3,3 km!

Mai departe nu am mai vazut dar tot Bd central era "la negru" si am vazut cel putin 3 grupuri de 8-10 persoane imbracate in portocaliu care deszapezeau trotuarul.

Acum, totul e blocat din nou. este si normal din moment ce, la 15 minute dupa ce trece plugul, avem iar 3-5 cm de zapada.

Pe Magheru se poata baga plugul pana jos, pentru ca asfaltul este drept, dar unde avem denivelari sau linii de tramvai, nu au cum sa nu lase un strat mic de zapada.


La iesirea pe A2, au blocat circulatia aseara cu o sararita si la stiri a aparut: Nu e nici un echipaj de politie care sa dirijeze traficul spre DN3... Sa inteleg ca cei de la deszapezire nu pot fi crezuti pe cuvant ca A2 se inchide din cauza zapezii? Chiar mai e nevoie si de o masina de politie acolo?

Cei mai multi au luat-o spre DN3, insa erau cateva masini care asteptau sa vada daca se redeschide.... WTF?! afara era viscol, si abia incepuse. Chiar le place sa ramana blocati in nameti?

Pe A2, DOAR dupa ce se opreste vantul se poate deszapezi. Acum 2-3 ani am fost pana la Cta si inapoi imediat dupa ce a fost deschisa. Pe sensul spre Bucuresti am vazut si zapada de 7 metri! Nu glumesc. Erau zone fara pic de zapada, si zone unde se formasera suluri de zapada de 5-7 m. Literalmente, "dupa cum bate vantul".
Si era deszapezita o singura banda.

Lumea nu intelege ca drumurile nu se inchid pentru ca nu vor ei sa bage masinile de deszapezire, ci pentru ca nu exista vizibilitate. la 30 de minute dupa ce trece plugul, avem deja cativa cm de zapada pe jos, iar daca mergi cu 50 de km la ora, poti derapa sau dai de un sul de zapada de 30 de cm, sau un pom, nu ai cum sa mai treci de el. Chiar daca reusesti sa franezi, vei bloca drumul, si in acel moment pe toti cei din spate si blochezi si interventia plugurilor.

LE. Am 2 intrebari pentru cei care se declara revoltati de deszapezire: Voi ati iesit sa deszapeziti trotuarele din fata blocului/casei/locul de parcare? Daca da, ati carat zapada pana intr-o gradina, sau ati aruncat-o in strada "sa se topeasca"?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

Ce firma trebuie sa curete de zapada A2? Pana acum chiar nu se intapla nimic! E normal?
Si nu, nu este normal ca o strada sau un bulevard important din Bucuresti sa fie inzapezit", chiar daca ninge zeci de ore. Atata timp cat ninge cei care au contract trebuie sa-l respecte, nu doar cand nu mai ninge...Aseara m-am intors pe A8/A81(langa Stuttgart) si ningea cumplit. Autostrada era chiar curata, dar masinile de dezapezire erau practic peste tot, toata seara. doar nisipul(sau ce aruncau ei) m-a enervat, mai ales ca am intalnit mitocani care mergeau cu 120-140km/h care aruncau nisipul ala de pe asfalt pe noi(eu mergeam cu 100kmh...

dr4qul4

Imediat dupa ce am scris m-am dus pana afara. Mihai Bravu era negru. Este adevarat ca tocmai se oprise si nisoarea. Dar cred ca pe bulevardele principale au lucrat toata noaptea. Si pe Calea Vitan trotuarul era semi-curatat si se poate merge. Dar la treceri este jale. Ca sa traversezi strada trebuie sa treci un "munte" de zapada si o balta.

Pe stradute insa e si mai rau. in sectorul 3, pe o alee micuta tocmai a trecut un Hilux cu plug in fata abia acum. totusi, in urma lui ramaneau zone unde zapada (batatorita) avea si 20 de cm.
Acum nu stiu cum e mai bine, daca ar fi bagat pana jos arunca zapada batorita direct pe masinile parcate de o parte si de cealalta....
Au dat si cu o bruma de nisip.


@Goldmund, tu compari mere cu pere:
1. Romania nu e Germania. Nu vom avea niciodata mentalitatea lor.
2. Stuttgartul nu e intr-o zona de campie unde bate crivatul. Ninsoare puternica nu inseamna si viscol.

Nici la noi nu s-a inchis A1 sau A3 (ambele portiuni) desi a nins in ambele parti.
Pentru A2 singura optiune ramane plantarea de perdele forestiere.

Daca o sararita merge cu 50 de km/h pe autostrada inseamna ca ai nevoie de 18 ca sa deszapezesti o singura banda pana la Fetesti. Asta daca ar lucra continuu, fara sa se realimenteze...Asadar ai avea nevoie de 80-100 de sararite ca sa poti tine autostrada deschisa pe timp de viscol (calculat la 1 la 10 minute)

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

Care e faza cu dezapezitul trotuarelor in Bucuresti? Firmele de dezapezire si Primaria trebuie sa o faca?!  :o
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

adiarc

#23
fiecare trebuie sa-si faca in fata locuintei sau a spatiului pe care il administreaza...pers.fizice,magazine,institutii publice,etc
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

iuli

Corect! Asa stiam si eu! Pe langa ca e obligatoriu in unele localitati e si o chestie de bun simt.

Dar vad peste tot ca in Bucuresti se agita lumea ca de ce Primaria nu dezapazeste trotuarele!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

Nu, tb sa o faca locatarii si agentii economici, dar primariile de sector au pus ADP-istii sa le curete. Cel putin pe bulevardele principale sunt foarte multe echipe cu lopeti si chiar cu bobcat-uri!!!

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

Pai nu e normal sa se iroseasca bani si resurse in chestii care nu tin de competenta lor. Mai bine trimiteau o armata de ispectori sa toarne amenzi. Astfel acopereau si cheltuielile de pe drum.

Singua explicatie ca e omul e obisnuit ca statul sa ii faca tot (poate si sa ii curete covorul de pe perete) si atunci urla si se agita ca nu ii e curatat trotuarul din fata casei. Si primarii ca sa nu piarda voturi le canta in struna in loc sa ii civilizeze. In fine... Chestia asta ma framanta de acum vreo 6 ani cand am prins o iarna nasoala prin Bucuresti si imi faceam cruci cum nimeni nu curata zapada din fata magazinului sau a blocului chiar si in plin centru (Victoriei de exemplu). Si cand stateam de vorba cu cate un locuitor primul subiect abordat e ca de ce Primaria nu curata trotuarele si ca isi bate joc de ei!   :o
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

Stai linistit ca toarna si amenzi, dar indeosebi la agentii economici, care insa azi, duminica, nu prea au lucrat, asa ca abia de maine vor deszapezi.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

dr4qul4,
trebuie sa precizez ca aseara a fost intr-adevar viscol si aici(vant puternic, zapada)Si nu pot compara mere cu pere din moment ce cunosc destul de bine ambele tarlale...Greseala o vad in alta parte(dar daca vrei tu, strainii sunt de vina):
lipsa padurilor din Campia Romana, lipsa perdelelor forestiere langa DN si autostrazile din campie. Nu au promis autoritatile locale in fiecare iarna ca vor planta perdele forestiere pe DN2, A1, etc.?

dr4qul4

Goldmund, in caz ca ai uitat, pe aici se taie copacii, se fura catadioptriile si parazapezile....la naiba se fura pana si barele de fier de la culee...

Dar stai linistit, in 2-3 ani la fel va fi si pe acolo :))


Tb plantati pomi...dar pana atunci, orice deszapezire nu poate fi eficienta.
Stau la etajul 8, cu vedere spre N-E, fara alte cladiri inalte in fata, pot spune ca bate vantul ca la camp . a viscolit de la 23 pana la 13. Iar in Buc a fost mai slab ca in bz, cl, il
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024