[MS] Ce-am mai vazut din mers in Targu Mures

Started by alinuttt, November 21, 2015, 10:20:20 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alinuttt

Cetatea medievala a Tirgu Muresului, care dateaza din jurul anilor 1600, a intrat intr-un proces de reabilitare care cuprinde lucrari de reamenajare si conservare a cetatii. In timpul lucrarilor au fost descoperite lucruri unice in Romania, spre exeplu prima cladire industriala din tara, o fabrica de caramizi care are mai bine de 400 de ani vechime. Aceste descoperiri au cauzat intarzieri *se lucreaza din 2010* deoarece vor fi partial reconstruite si amenajate. Valoarea totala a proiectului este de 6,4 milioane de euro, aproape 30 de lei. Va las o galerie din luna septembrie, iar eu voi fotografia stadiul lucrarilor cat de curand.
http://www.voceatransilvaniei.ro/cetatea-medievala-necunoscuta-din-transilvania-care-ascunde-secrete-unice-in-tara-reabilitarea-ei-a-costat-peste-64-milioane-de-euro-foto-si-video/

alinuttt

Cetatea Medievala se apropie de finalizare. Un reportaj realizat de ziarul Zi de Zi: http://www.zi-de-zi.ro/foto-promenada-de-sambata-in-cetatea-medievala-targu-mures/
O adevarata comoara valorificata.

b1

A fost finalizat și predat bazinul olimpic din Târgu Mureș.

Noul complex de natație va avea un bazin olimpic și unul de dimensiuni mai mici, pentru antrenamente. Clădirea cuprinde vestiare pentru sportivi și arbitri, un cabinet medical și o sală de fitness cu dotări moderne, iar tribuna are o capacitate de 800 de locuri.
Finanțarea, în valoare de 52 de milioane de lei, a fost asigurată de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, prin Compania Națională de Investiții.

Sursa
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)