[B] Pasajul Piata Presei Libere

Started by Ionut, September 26, 2011, 07:55:55 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

igorashu

Sper să schimbe becurile și pe bulevard. În rest, sper să termine mai repede lucrările și să se mai elibereze Aerogării.

danutzu_1069

@tavi,
Obisnuit cu pozele lui Ciordescu de "dincolo" era sa zic: "sa indici si sursa!"
:D

Arata frumos, probabil iluminare cu LED

Tavi

:)
Ciordescu face din Turnul Nord. Eu le-am facut din Sud. Din pacate arata mult mai bine decat a putut telefonul meu sa surprinda.

Ionut

Avem un termen cat de cat pentru deschidere? Vad ca mai au totusi de lucru... ziceau de luna asta. Macar sa deschida circulatia, pot sa mai lucreze pe la finisaje la suprafata, de exemplu. Sunt curios ce vor face in mijlocul intersectiei, sper sa amenajeze frumos.

Tavi

Termenul a expirat. Nu stiu care este noul termen. Ce pot sa spun este ca trag tare sa termine ramura Expozitiei si se vede de la  o zi la alta ca lucrarea evolueaza. Daca pot mentine ritmul estimarea mea este ca in 3-4 saptamani se poate circula si catre Kiseleff si catre Expozitiei. Si eu sunt curios cum o sa arate rondul dupa refacere.

stangabriel

Sper sa modifice si timpii de la semafor. Se stie ceva de asta?Pe sensul Bucuresti Ploiesti mai mult verde pentru inainte si stanga spre BLV Poligrafiei.

danutzu_1069

@ionut
Centrul intersectiei se readuce la starea initiala, adica reapare rondul

Tavi

#157
http://www.b365.ro/mobi/pasajul-de-la-p...30447.html

Pasajul de la Piața Presei e aproape gata. Deschiderea, amânată pentru iunie. FOTOGALERIE

Lucrările la Pasajul subteran de la Piața Presei Libere se apropie de final. Cu toate acestea, deschiderea oficială a fost din nou amânată pentru luna iunie. Motivul: în zona rampei spre Bd. Mărăști au fost descoperite mai multe cabluri electrice care nu erau prevăzute în planul Enel și au trebuit mutate. În mare parte însă, lucrările au intrat în partea finală. Asfaltul a fost pus, pasajele pietonale au fost terminate, se montează și stâlpii de electricitate, iar la suprafață au început amenajările.

Pasajul subteran de la Piața Presei Libere ar fi trebuit deschis în această lună, conform ultimului termen anunțat de Primăria Capitalei. Pe teren, lucrările se apropie de final, însă nu suficient de repede pentru a putea fi respectat acest termen. Întârzierile sunt cauzate de o serie de cabluri electrice care au fost descoperite în zona rampei spre Bd. Mărăști și care au trebuit mutate pentru a putea fi turnat asfaltul. Întreaga operațiune a blocat lucrarea în zona Mărăști aproximativ o lună. Astfel, reprezentanții municipalității au trebuit să amâne deschiderea oficială a pasajului pentru luna viitoare.

"Au fost descoperite noi cabluri electrice care nu ar fi trebuit să se afle acolo. Lucrarea se va termina în iunie", a precizat pentru B365.ro, Ion Dedu, director executiv al Direcției de Transporturi din cadrul Primăriei Capitalei.

Cu excepția rampei spre Bd. Mărăști, lucrările la pasaj sunt aproape gata. Intrarea în pasajul rutier de pe DN1 și rampa de ieșire pe Kiseleff au fost deja asfaltate și s-a trecut la montarea stâlpilor de electricitate. De asemenea, au început amenajările la suprafață. În zona dintre Bd. Mărăști și Șos. Kiseleff s-a turnat asfalt și a fost amenajată și o pistă pentru biciclete.

Și lucrările la pasajele pietonale au evoluat foarte mult în ultima lună. Astfel, noul pasaj pietonal, ce leagă nodul de transport de la Piața Presei Libere (capăt tramvai 41) cu aleea ce desparte Berăria H de Hard Rock Cafe, a fost terminat. S-a montat pavajul și sistemul de iluminat, iar scările de acces au fost finalizate. Și amenajarea vechiului pasaj pietonal, care a trebuit scurtat, este aproape gata.

Lucrările la Pasajul subteran Piaţa Presei Libere au fost demarate în martie 2014. Potrivit proiectului, noul pasaj rutier va avea 700 de metri și va fi realizat pe sensul dinspre DN1 spre Soseaua Kiseleff și bd. Mărăști. Șoferii vor intra în pasaj de pe Sos. București-Ploiești, după Fântâna Miorita, din direcţia Ploieşti-Băneasa. Sub Piața Presei Libere, pasajul se va bifurca, șoferii având la dispoziție două ieșiri: pe Șoseaua Kiseleff, în zona strandului Tineretului, și pe bd. Mărăști, după City Gate Towers.

Proiectul prevede și construcţia unui pasaj pietonal care va face legătura între Piaţa Presei Libere şi Parcul Herăstrău, pentru a facilita accesul călătorilor la mijloacele de transport în comun, dar şi scurtarea şi modernizarea pasajului pietonal existent. Astfel, din vară, bucureștenii vor putea traversa bulevardul Kiseleff din Capitală pe sub pământ prin intermediul a două pasaje pietonale subterane. Primul, care exista deja și subtraversa bd. Kiseleff și Bd. Mărăști, a fost scurtat și modernizat.

Construcţia celui de-al doilea pasaj pietonal subteran a fost demarată la finele anului trecut. Acest pasaj va lega nodul de transport de la Piața Presei Libere (capăt tramvai 41) cu aleea ce desparte Berăria H de Hard Rock Cafe.

Întregul proiect va avea o lungime totală de 1.134 m. De asemenea, partea carosabilă va avea o lăţime de 8,8 metri pe pe ramura Kiseleff, unde vor exista două benzi, şi o lăţime de 5,5 metri pe ramura Mărăşti.

stangabriel

In acest moment se lucreaza la asfaltare, se asterne stratul de uzura cu legatura pe bulevarde. Se igienizeaza. Ce e fain e ca refac si trotuarele din capatul liniei 41.

Tavi

Se refac trotuarele atat pentru pietoni cat si pentru pista de biciclete  :D
S-au cofrat inainte de w-e si armatura in partea superioara a rampei Marasti/Expozitiei (ceea ce se vede ridicandu-se de la cota zero). In acesta rampa era gata inca de la inceputul acestei saptamani betonul de egalizare, s-a adus la greu si armatura pentru radier. Oamenii trag tare.

Desi inspectez santierul de doua ori pe zi (la si de la job :) ) si ar trebui sa boscorodesc (asa cum o fac multi dintre participantii la trafic) totusi nu pot sa spun decat bravo constructorului care si-a dat, zic eu, foarte mult silinta pentru o lucrare efectuata sub trafic! Intarzierea cel mai probabil nu va depasi o luna si nu se datoreaza constructorului.

adi

Au asternut deja si intrarea in pasaj dinspre Baneasa....

Tavi

Azi dimineata am vazut strat de uzura si la rampa Kiseleff. O fi si in pasaj? :)
Daca da, marcaje, semnalizare si deschidere partiala de 1 iunie  :D
La ora 8 dimineata doua bobcat-uri umpleau o bena de gunoi pe coltul format de Marasti si Kiseleff. Cred ca azi vor reusi sa curete coltul acela. Sa vedem ce mai pun pe acolo.
Masina de asternut asfalt astepta cuminte sa se toarne/intareasca radierul pe rampa Marasti.

alecu26

hai ca s-a terminat si aprilie, si mai....incercam in iunie? pare deja asemanatoare poveste cu inaugurarea lui A3 buc-pl.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

ieri era liniste si pace pe santier. Am vazut doar 1 muncitor si ala care strangea fiarele si pietrele imprastiate pe acolo.

ce e imbucurator este ca zona din jurul rampei kiseleff a fost adusa la starea initiala!

rampa kiseleff si iesirea noului pasaj pietonal!






Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

#164
Rampa Marasti!






Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024