[B] Pasajul Piata Presei Libere

Started by Ionut, September 26, 2011, 07:55:55 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kolegu

#30






Scuze pentru calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul mobil.

Trag tare baietii, pana acum au sapt si au turnat ceea ce par sa fie viitorii pereti ai pasajului, pasaj care pare sa aibe doar o banda pe sensul dinspre Fantana Miorita (Ploiesti) spre Arcul de Triumf.

danutzu_1069

Sunt cate doua benzi pe sens (unic)

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

cezar-mario2012

#33
In rondul central a fost terminat planșeul viitorului tunel, iar pe părțile laterale se lucra la pereți tunelului. Lucrarea este mult mai avansata decât se vede la prima impresie.

Tavi

Cand om scapa de rond ... e ca si terminat :)

cezar-mario2012

Din ce am văzut eu, in rondul central este un tunel sub forma de Y, din pozele postate mai devreme se vede ca erau făcuți doar pereți laterali, atât in rond cat si pe zonele laterale și acum in rond era terminat si tavanul, cea ce înseamnă ca și pe părțile laterale sa fie măcar o parte din tavan făcută.  Presupun că o să asfalteze rondul si mută circulația prin el, dupa care o sa lucreze pe părțile dezafectate.  Din pacate din mașina în mers,  nu se vede prea mult,  Îți trebuie o poziție mai înaltă.

Tavi

Cam așa va fi. Pe la sfârșitul lui august se va devia circulația prin rond și se va ataca cealalaltă parte din rond pe care se circula acum. Lucrarile fi tot turnare pereți mulați, beton egalizare, armare planșeu, betonare planșeu, hidroizolație, refacere stradă, rond cu flori ...
La sfârșit vor începe să sape dinspre exterior către centru.

rocklee

ceva noutati cu acest pasaj ...poate trece cineva prin zona .....astept cu interes imagini....va multumesc :)

cezar-mario2012

Nu prea ai cum sa faci poze, aucpus garduri inalte si l-au acoperit cu panouri referitoare la activitatea olimpica, aniversate o o 100 de ani de olimpism in România. Numai cineva care lucrează in clădirile de birouri de la Romexpo poate face niște poze elocvente.

Tavi

Gasiti ceva poze pe metrouusor.com dar nu prea se lucreaza  :(

Ionut

Când vor fi finalizate lucrările la Pasajul Piaţa Presei Libere

Lucrările la pasajul rutier Piața Presei au început în luna martie a acestui an și ar fi trebuit terminate în 10 luni, conform Primăriei Capitalei. Miercuri dimineața, Sorin Oprescu a dat un nou termen pentru finalizarea lucrărilor de la Pasajul Piața Presei Libere: luna martie 2015.  Pasajul va permite, potrivit municipalităţii, subtraversarea acestei zone pe orice direcţie, urmând să asigure legătura dintre transportul public de suprafaţă, respectiv linia de tramvai şi liniile de autobuze, cu staţia viitoarei magistrale 6 de metrou. Intrarea în pasaj se va face pe direcţia Şoselei Bucureşti-Ploieşti spre Bulevardul Kiseleff, iar ieşirea, pe Bulevardul Kiseleff, dar şi pe bulevardul Mărăşti.

B365

dr4qul4

#41
Am trecut ieri pe acolo si am observat ca au avansat spre centrul intersectiei. Deja au deviat circulatia mai spre Romexpo.
Poze nu am facut deoarece nu se vede decat gardul din panouri.
Dar am gasit poze noi pe B365
sursa



Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rocklee


doryan93

#43
Cum o sa arate Pasajul la finalizare lucrarilor:

https://www.youtube.com/v/joP6H1HgWZA

sebba

huh?? pasajul Scanteii?? sau pasaj Piata presei libere???
jumate din tinerii capitalei habar nu au  de denumirea "piata scanteii"
ce le-a venit sa readuca acea denumire??
Sailing away! S/Y Haimana