Discuții cu și despre CNAIR

Started by Ionut, October 12, 2015, 06:17:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adiarc

exista vreun litigiu care nu este pierdut de CNAIR?

raspunde cineva,cu adevarat ( financiar si disponibilizare definitiva),pt aceste gauri?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

NU si....tot NU.

Dar acum au fost interzise litigiile...asa ca....:))))
Drumurile noastre POATE;

adiarc

asa ca...vor urma hotarari judecatoresti care vor desfiinta aceasta aberatie  :lol:...cum sa nu poti contesta in democratie?trebuie sa fii CUC la cap sa crezi asta  :D
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

@Ionut, @disney: Au sosit toate raspunsurile la solicitarile de informatii publice adresate din Septembrie incoace?

Quote from: cristi5 on November 01, 2017, 07:20:59 PM
Tot din pacate procesul de negociere PT si procesele care ii urmeaza (pana la exproprieri suplimentare si AC) este total netransparent. Proiectul insusi nu se da uneori decat dupa procese in justitie... Dar odata obtinut pe surse se poate publica pana la urma pe forum, etc. Ar trebui clarificat si transparentizat acest proces.

Dar puteti incerca sa cereti informatiile de mai sus.

Quote from: perfidus on November 01, 2017, 05:24:07 PM
E timpul pentru o rafuiala zdravana a API cu acesti incapabili.

Oare nu a venit timpul si pentru o "rafuiala zdravana a API" pe tema solicitarilor de informatii publice?
Oare cat mai trebuie sa apelam la surse?
Oare vremurile "purtatului cu manusi" nu au apus?

Europiu

Quote from: NGC on November 01, 2017, 11:18:53 PM
@Ionut, @disney: Au sosit toate raspunsurile la solicitarile de informatii publice adresate din Septembrie incoace?
Poti sa ma incluzi si pe mine :). Solicitare inregistrata in 21 august. Inca fara raspuns.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

NGC

Urmatorul pas este reclamatia administrativa. Sunt destule modele in celalalt topic de comunicare.

Conform legii, se adreseaza direct directorului general. Adresa de E-Mail se gaseste pe pagina CNAIR.

Ionut

Din septembrie eu nu am solicitari. Am doua restante din 11.10.2017, una catre CNAIR (contracte afectate de verificarile Curtii de Conturi) si una catre Metrorex (intrebari despre M6). Inca sunt in termenul legal de 30 de zile.

disney

Quote from: NGC on November 01, 2017, 11:18:53 PM
@Ionut, @disney: Au sosit toate raspunsurile la solicitarile de informatii publice adresate din Septembrie incoace?

Nu au sosit si detaliez mai jos care e situatia.

Quote from: disney on October 12, 2017, 12:03:04 AM
@CNAIR
Si inca ceva. Nu uitati ca ieri si Vineri se implinesc 30 de zile de la cele 7 solicitari de informatii din 11 si 13 Septembrie.
Ati raspuns doar la 2. Pentru celelalte nici macar nu mi-ati trimis numar de inregistrare.
Nu-i nimic, adunam si noi toate incalcarile astea de lege.
Asteptam raspunsurile.

Nu mi-au dat numar de inregistrare pentru 5 din cele 7 solicitari de informatii din 11 si 13 Septembrie si nici nu au raspuns, asa ca m-am apucat sa trimit reclamatii administrative. Mai am de trimis 3 din 5.

Quote from: NGC on November 01, 2017, 11:18:53 PM
Oare nu a venit timpul si pentru o "rafuiala zdravana a API" pe tema solicitarilor de informatii publice?
Oare cat mai trebuie sa apelam la surse?
Oare vremurile "purtatului cu manusi" nu au apus?

Cu asta sunt de acord si eu. :cheers:

voicul

Sunt socat:
"CNAIR, executată silit pentru Autostrada Soarelui. Cum se apăra Anca Boagiu"

Dar nu la fel ca declaratia din 2011:
"Colas încearcă să găsească mult mai multe motive să nu muncească, decât să muncească", spunea ministrul Boagiu despre firma franceză, dealtfel un gigant european în domeniu. Este inexplicabil cum o firmă cu asmenea mentalități a ajuns să aibă în 2012 o cifră de afaceri de 12 miliarde de euro, din care 40% în afara Franței. "

Si desi ea a zis asta, se pare ca pe ce s-a semnat ... ei bine s-a pierdut cu ce s-a semnat.

Ionut

Asa cum am mai scris, ieri la SCS Transport m-am enervat mult mai tare decat de obicei dupa declaratiile CNAIR, in special cele legate de PiSi si de cat de bun e studiul Iptana din 2008 si de cat de prost este Raportul JASPERS/Halcrow din 2013 care facea praf acest studiu.

Reprezentantul CNAIR (DG Adjunct Sorin Dicu) a insistat si m-a invitat de mai multe ori la CNAIR sa discutam, sa imi explice, sa imi puna la dispozitie ce vreau. Stiind ca e foarte probabil sa ma enervez mai tare si sa o tina pe a lor, am tot evitat sa zic "da". Pana la urma am acceptat sa ma duc.

O sa va tin la curent si o sa va cer din timp intrebari si puncte de vedere in functie de ce stabilesc ca agenda pentru prima intalnire. Vedem ce iese. Am sperante care tind spre zero ca voi rezolva ceva, dar macar sa merg sa iau pozitii oficiale pentru proiectele majore. Poate fata in fata ne trateaza altfel decat prin cererile pe 544.

Europiu

Nu o fi avand si acest domn un cont pe PuM? :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

adiarc

E clar..oameni astia trebuie sa dispara rapid...sa fie stersi complet din istorie,impreuna cu CNAIR..compania de faultat constructia de autostrazi in Romania
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Iceman

#1302
CNAIR s MT trebuie reconstrit de la 0...Acest indivizi care lucreaza acum acolo doar din cauza salariului mai vin la lucru....Performanta si profesionalismul au ramas pe locul 2.....Nu sunt fan politic pentru vreun partid polititic dar PDL la guvernare a realizat multe proiecte de infrastructura in Romania...Primaria Cluj Napoca vrea sa plateasca 4-5 milioane pt SF pentru a se putea realiza centura metropolitana desi nu este problema primariei ci a celor de la CNAIR si MT proiectul fiind aprobat de la Bruxelles ...Nu sa facut nimic 2 ani pentru acest proiect desi bani sunt alocati iar acum primaria vrea sa ia atitudine pt a nu se pierde acesti bani...Scz daca este off topic dar este strigator cea ce se intampla ...

Morosanu

Pe locul 2? Performanta si profesionalism ei nici macar nu stiu ce inseamna... Asta e pe ultimul loc din pacate.
Politica distruge tot ce atinge.

TibiV

Quote from: ghrt on December 12, 2017, 02:39:20 AM
Cu titlu de speculaţie. Extinderile anterioare s-au făcut acum mulţi ani. Nu cred că oamenii respectivi mai lucrează pe acolo, la ce debandadă politică e nu m-aş baza pe memoria instituţională.
Daca ar exista memorie institutionala, poate ar fi invatat ceva din ea.
Dar ca sa existe "memorie institutionala" ar trebui sa existe institutii...
Nu cred ca le avem.
Avem doar gasti, cele noi le inlocuiesc pe cele vechi...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)