Discuții cu și despre CNAIR

Started by Ionut, October 12, 2015, 06:17:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: __dir on August 23, 2016, 09:41:50 PM
- schimbata legea 544/2001

Sustin si eu ideea, sau sa apara o noua HG care sa corecteze unele lucruri, dar pana in Noiembrie 2016, ca apoi cine stie ce se va intampla. ;)

NGC

@Presa: Nu va intereseaza subiectul sau nu aduce destule click-uri si vizualizari?

dr4qul4

Daca ei isi bat joc, hai sa ne batem si noi joc de ei.
Cum ar fi sa le trimitem cereri toti forumistii?
Exact aceeasi cerere, pana ne raspund cum trebuie.
Oare le-ar placea sa raspunda de 100 de ori la acelasi lucru?
Eventual putem schimba putin ca sa nu poata da copy-paste la toti.

Si toate raspunsurile primite in bataie de joc le postam la commenturi pe pagina lor de fb.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar.ionescu

Eu propun sa facem modelede cerere de informatii pentru diverse aspecte cum ar fi:
- intretinere defectuoasa
- situatii lucrari in executie
- situatii lucrari in planificare
- resurse umane. Cine e responsabil de ce. Prea stau aia din cnadnr dupa un dir general. Sa stim si noi cine sta degeaba macar

Ei, cu modelele create putem sa depunem N cereri. Practic API poate facilita interactiunea cetatean - cnadnr incurajand oamenii sa ceara informatiile pe modele deja functionale. Cnadnr o sa primeasca 1000 de cereri pe teme diverse si la un moment dat o sa puna totul pe site caci o sa clacheze. Scopul nostru nu e sa clacheze cnadnr ci indirect sa puna toate informatiile pe site si sa le si actualizeze. Noi suntem mai multi si mai determinati. Eu cred ca asta e o forma de presiune constructiva pe institutii.

Ma ofer sa creez primul model. Cand il am gata dau de stire.

disney

Tineti cont ca fiecare raspuns trebuie semnat de mai multe persoane, printre care cel care il redacteaza, seful lui si seful cel mare.
Si mai tineti minte ca fiecare raspuns se scaneaza si se trimite scanarea. ;)
Asadar, cred ca se vor bloca mai repede. :lol:

P.S. Astept inca "oferte" referitor la cine poate da o fuga pina la CNADNR. ;)

cezar.ionescu

Trebuie neaparat de depusa cererea in format hartie? Exista o adresa e-mail presa@andnet.ro care ar putea fi folosita.

disney

Se poate depune linistit prin E-Mail. Vedeti mesajul de mai sus al lui NGC20 cu HG 478/2016.
Acolo el a subliniat articolele importante, articole pe care le-am invocat si eu azi.

Adresa de E-Mail este: relpub1@andnet.ro

Mult succes la bombardament! :lol:

alexV

Quote from: dr4qul4 on August 23, 2016, 11:33:30 PM
Daca ei isi bat joc, hai sa ne batem si noi joc de ei.
Si toate raspunsurile primite in bataie de joc le postam la commenturi pe pagina lor de fb.

solutia nu consider ca e sa raspunzi unei institutii cu aceeasi moneda.

apreciez abordarea lui disney si NGC20, de a gasi metoda legala si eficienta care sa oblige cnadnr la transparenta. Daca API s-ar putea pozitiona fata de cnadnr ca si asociatie prietena cu interese comune, spre deosebire de o pozitie combativa, atunci ar fi numai de castigat. Poate se poate facilita o intalnire cu conducerea cnadnr, pentru clarifica asteptarile: ce intelege societatea civila prin transparenta, ce asteptam de la cnadnr. Intalnire cu minuta, actiuni urmatoare si persoane responsabile. Cererile de informatii in format standardizat de care ati scris mai sus sunt de asemenea o idee buna.

dr4qul4

Eu nu fac parte din API. Noi, forumistii sa ii bombardam.
Iar mai apoi API poate intermedia aceasta situatie.

Daca API ne cere sa incetam bombardamentul, probabil o vom face.
La orice negociere e bine sa ai un as in maneca.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

multumesc Disney pt adresa...conteaza pe mine sa le trimit 10-15 mailuri zilnic cu solicitari de informatii...daca mai trimit alti 20-30...sa aiba zilnic cateva sute de mailuri.....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

in seara asta doar 5 de incalzire....maine se multiplica  :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

disney

Dupa cum am scris si in topicul de comunicare oficiala cu CNADNR, bataia de joc continua.

Am adresat IERI aceasta noua reclamatie administrativa.

Si ce sa vezi? AZI am primit deja raspunsul CNADNR. Deci doar o zi le-a luat sa raspunda!

Din punct de vedere legal, daca nu iti convine un raspuns, faci reclamatie administrativa. Daca nu iti convine raspunsul din reclamatia administrativa, urmatoarea cale este trimiterea in judecata.

Pana acum am urmat aceasta procedura si am facut chiar 2 reclamatii administrative. Asadar, acum ramane trimiterea in judecata.

Rog colegii juristi si avocati de pe forum sa ma contacteze pe privat. La fel si cine vrea sa fie parte in proces.

disney

Poate cineva sa il contacteze sau stie cum sa il contacteze pe Dragos Patraru si sa ii dea "pentru studiu" un link catre raspunsurile CNADNR?

disney

@MASS-MEDIA: Pina se misca rotitele legale pentru proces, ne puteti ajuta cu articole pe tema raspunsurilor in batjocura ale CNADNR? Gasiti destule informatii in topicul de comunicare cu ei, incepand de aici.

Si nu uitati si de banii ceruti pentru rezultatele studiului CESTRIN. ;)

pasadia

Si apropo de CNADNR si de sumele cerute de CESTRIN pentru datele de la recesamant: Se pare ca API (CNADNR-ul bulgaresc) a dat publicitatii datele lor sub o forma simpla SI GRATUITA!:





SURSA