Author Topic: Discutii cu si despre CNAIR  (Read 237563 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dominik

• Hero
  • *
Re: Discutii cu si despre CNAIR
« Reply #1350 on: December 23, 2017, 03:36:25 PM »
Ionita asta e din alt film, jur, cum naiba de rezista in fruntea CNAIR ? pe post de marioneta probabil !!!
You're in Steelers Country

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #1351 on: December 29, 2017, 07:34:19 PM »
Am uitat sa va zic aseara de pozitia API de pe Facebook. :)

În luna noiembrie, atât în cadrul SCST (Sub-Comitetul Sectorial Transport) cât și la ultima reuniune a Comitetului de Monitorizare a Programului Operațional Infrastructură Mare (CM POIM), Directorul General Adjunct al CNAIR, Sorin Dicu, ne-a promis că "suntem bineveniți oricând" în Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere pentru a discuta despre proiectele majore de infrastructură rutieră. Invitația a fost făcută public, oficial, în fața tuturor membrilor prezenți.

Din păcate, probabil a fost doar o încercare patetică de a ne închide gura pe moment, astfel încât să nu mai deranjăm reprezentanții CNAIR cu întrebări și comentarii incomode. Pe 24 noiembrie, la câteva zile după invitația publică, am trimis o cerere pentru o audiență/întâlnire de lucru cu scopul de a dezbate stadiul și soluțiile pentru implementarea Autostrăzii A1, tronsoanele Lugoj-Deva și Sibiu-Pitești.

Credeți că am primit răspuns? Bineînțeles că nu. Oficialii CNAIR nu sunt deloc interesați de transparență sau de discuții la obiect cu noi.

Preferă să aleagă strategia struțului, a dezinformării, a promisiunilor mincinoase și a lipsei totale de responsabilitate. Nu își asumă decizii importante cu privire la zona tunelurilor de pe lotul 2 Lugoj-Deva, întind la nesfârșit disputele contractuale cu antreprenorul de pe lotul 3 Lugoj-Deva și își bat joc de Secțiunile 2, 3 și 4 din Sibiu-Pitești.

#FărăResponsabilitate #FărăTransparență
Stadiu la zi: Autostrăzi (A) | Drumuri Expres (DX) | Deschideri: A10 lot 3 (recepție când o vrea șefu' ăl mare) | A10 lot 4 (poate în aprilie)
Exploatare: 748,32 km A și 0 km DX | Contractați: 186,867 km A și 0 km DX | Licitație lucrări: 175,734 km A și 121,115 km DX

Quest

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #1352 on: January 01, 2018, 02:35:27 PM »
La multi ani tuturor !

Situatia scandaloasa cu Compania care refuza plata a 2 lucrari de arta (legitime, convenite si care se incadreaza in limita maximala de +10% fata de suma contractului), intrucit nu sint incluse in contractul initial, mi-a amitit de urmatoarea speranta pe care o am ptr 2018:

Comisarul european Corina Cretu i-a dat prin 20.12 lui Mihai Gidea la A3 un interviu, in care a spus cu subiect si predicat ca Romania este tara UE cu cele mai mari pierderi de fonduri pe transporturi.
Urmare a acestor presiuni repetate facute pina la nivel de guvern, l-am auzit pe ministrul Felix Stroe spunind zilele trecute ca: “va trebui sa organizam de urgenta Compania Nationala de Investitii Rutiere”.
Deci a ajuns cutitul la os...
Sa fie intr-un ceas bun, sa dea Domnu’ !

LE: mesajul l-am scris initial pe thread-ul de A1, cele 2 lucrari de arta pe care Compania refuza sa le plateasca fiind Ecoductul #2 si descarcarea de la Holdea, ambele pe LD3.
« Last Edit: January 02, 2018, 11:23:56 AM by Quest »
Common sense will get you far !

subway

• Senior
« Reply #1353 on: January 01, 2018, 08:28:05 PM »
Asta cer ioropeienii de o mie de ani...decapitarea CNADNR/CNAIR, tragerea ‘pe dreapta’ si restart from zero...altu’ felu’ va fi zero pe zero...
:(
« Last Edit: January 02, 2018, 07:41:01 AM by Ionut »

adiarc

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #1354 on: January 02, 2018, 11:10:02 PM »
o porcarie...acesti indivizi ,parte a unui grup infractional organizat,numit partid,vor doar "revolutii"...de genul celei fiscale si mai recent in justitie..

prezumtia unor bune intentii nu mai exista de mult...si nici n-are cum ,cand vb de infractori

nu ma astept la nimic de la acesti hoti la drumul mare
« Last Edit: January 03, 2018, 05:58:25 AM by Ionut »

NGC

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #1355 on: January 10, 2018, 10:19:36 PM »
Sa analizam acum niste pasaje din comunicat.

În baza legislației adoptate cu mai mulți ani în urma, CNAIR SA nu are atribuții în execuția efectivă a obiectivelor de infrastructură, acestea intrând în sarcina operatorilor privați (antreprenorilor), selecționați în baza unor licitații. Din această perspectivă responsabilitatea pentru respectarea termenelor de execuție și a exigențelor de calitate, aparține Antreprenorilor care câștigă licitațiile publice și care încasează de la CNAIR SA sume importante de bani, în baza contractelor încheiate.

De aici lasa sa se inteleaga faptul ca ei dau bani, dar constructorii nu isi fac treaba.
Ceea ce nu mentioneaza, este cat timp dureaza sa li se certifice lucrarile executate si cat timp dureaza pana cand se platesc facturile.

[...]

Hai ca ma apuc sa fac statistica cu facturile din 2016 si 2017 pentru aceste loturi.

Stiti bine ca nu sunt de partea CNAIR, dar sa dam Cezarului ce-i al Cezarului. :D

Am facut statistica pentru 2016 si 2017 pentru cele 7 loturi analizate, adica pentru LD 2 / 3 / 4 si ST 1 / 2 / 3 / 4.

Cu exceptia a 5 ordine de plata, ordinele de plata pentru aceste 7 loturi au fost emise in 2016 si 2017 in termen de maxim 2 luni fata de data emiterii facturilor corespunzatoare.

Din cele 5 ordine de plata intarziate, 2 sunt cu sume relativ mici si nu apar ca emise, dar se prea poate sa nu fi fost inregistrate in sistem, iar celelalte 3 au fost emise in maxim 4 luni.

Trebuie asadar sa precizez ca situatia s-a imbunatatit foarte mult in 2016 si 2017 si ca nu am mai avut situatiile din anii anteriori.
National Geographic Channel

NGC

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #1356 on: January 11, 2018, 09:39:48 PM »
Apropo de grupul "vesel", unii au ajuns in pozitii bune. ;)

National Geographic Channel

TibiV

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #1357 on: January 11, 2018, 11:02:25 PM »
Conform regulii "orice sut in k u r este un salt inainte" !... :D

Granata06

• Senior
« Reply #1358 on: January 12, 2018, 11:20:22 AM »
La vremuri noi...tot noi  >:(

adrian rosca

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #1359 on: January 12, 2018, 02:09:21 PM »
Acus reapare si Neaga ;)

bridge

• Knight
  • Ambassador
  • *
« Reply #1360 on: January 12, 2018, 07:25:21 PM »
"Consiliul de Administraţie al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a prelungit, vineri, mandatul directorului general interimar, Ştefan Ioniţă"
https://www.agerpres.ro/economic/2018/01/12/consiliul-de-administratie-a-prelungit-mandatul-directorului-general-cnair--35609

adiarc

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #1361 on: January 14, 2018, 12:34:29 PM »
O God...deci continuam cu......"SF-urile vechi sunt excelente "...Desi n-au foraje deloc sau aproape deloc...

"Am demarat sute de km de autostrada....i-am urcat pe Seap "..adica zero...licitatii ce vor fii mai degraba anulate ..din cauza martienilor.,a lui Soros....sau klingonienilor...

Si ...." nu inauguram autostrazi iarna ca daca e frig se face polei si daca ploua se face noroi "...Am vazut noi,Cnair...cu mana. :lol:...

Ce mai...profesionisti adevarati domnule....numai buni de trimis acasa...