Discuții cu și despre CNAIR

Started by Ionut, October 12, 2015, 06:17:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vancouver

Partea mai proasta: noi acum avem altfel de prioritati. Nu ne mai intereseaza maruntisurile, gen pasajele de la Arad nord + est sau realizarea de parapeti mediani de beton pe drumurile 2+2 sau optimizari de intersectii pe DNCB, etc... Noi acum revenim la Iepoca Marilor Proiecte.  >:(
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

perfidus

Scuze de offtopic dar, ca demnitar, sa primesti raspuns dupa 45 zile la niste intrebari adresate la ministerul transporturilor - mi se pare culmea tupeului birocratiei. Nu comentez continutul maculaturii, una spunem alta facem. La ce sa ne asteptam atunci cand unii dintre noi ca cetateni cerem socoteala acelorasi institutii ale statului, platite de noi luna de luna sa se ocupe de drumuri?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

GDPR

#1187
Inteleg ca actuala conducere CNAIR a aruncat la cos ideea de a efectua lucrari in regie proprie. Nu comentez decizia in sine, dar ce se intampla cu utilajele care ar fi trebuit achizitionate in acest scop? Stiu ca anul trecut CNAIR a derulat mai multe licitatii pentru utilaje.

perfidus

^^Din ce stiu eu erau mai mult utilaje pentru intretinere (frezare, asternere asfalt, compactare)  si pentru deszapezire.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

TibiV

Poate gresesc...
Dar parca a fost o licitatie pentru 7 (?) seturi de utilaje (cate una pe fiecare DRDP) de echipamnte de "reciclare in situ"...

Eu asa imi amintesc, dar functia "search" pe forum da rezulate cam "nazdravane"...

Dar in mod sigur nu au cumparat excavatoare, buldozere, basculante samd....
Sa nu uitam ca "remedierea" de pe LD3 au facut-o mai mult ca "ingineri", oamenii si utilajele au fost de la subcontractori....
"Hidroconstructia", parca...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


GDPR

#1191
La asta m-am referit:

http://www.drdpiasi.ro/Comunicat/2016-10-13-Comunicat%20CNADNR%20SA%2013.10.2016%20ref.%20lucrari%20in%20regie%20proprie.pdf


- Anunt de participare numarul 172377/31.12.2016, MASINA DE COLMATAT ROSTURI (24 buc), Stare procedura: In desfasurare (Suspendata din 13.02.2017 pana la 15.02.2017);

- Anunt de participare numarul 172302/28.12.2016, BULDOEXCAVATOR (7 buc), Stare procedura: In desfasurare;

- Anunt de participare numarul 172317/28.12.2016, Freza asfalt latime de lucru 0,50 m (19 buc), Stare procedura: In desfasurare;

- Anunt de participare numarul 171635/22.11.2016, MASINA MULTIFUNCTIONALA CU ECHIPAMENTE (103 buc), Stare procedura: Suspendata (din 10.03.2017);

- Anunt de participare numarul 171255/09.11.2016, EXCAVATOARE PE PNEURI (3 buc), Stare procedura: In desfasurare;

-  Anunt de participare numarul 170047/24.09.2016, Autoutilitare transport mixt - 14 loturi (354 buc), Stare procedura: In desfasurare;

- Anunt de participare numarul 170048/24.09.2016, Autobasculanta 8x4 - 2 loturi (28 buc), Stare procedura: In desfasurare.

Cele doua contracte mentionate de @euromau au fost atribuite in data de 14.05.2016, respectiv 17.06.2016.


PS Am modificat mesajul anterior, avand in vedere ca majoritatea licitatiilor respective sunt inca in desfasurare.

JohannDB

Quote from: euromau on May 07, 2017, 12:47:22 AM
Au fost ceva licitatii dar nu stim rezultatul....
......................................................................................
Deci au cumparat reciclatoare sa refaca asfaltul pe drumurile nationale????Ati vazut careva pe vreun drum national vreun reciclator de la DRDP?

   Deși am bântuit DN-urile, nu am văzut încă.... DAR nu știu care este "mașinăria" utilizată la reasfaltarea benzilor unu și doi pe sensul București Constanța, de pe A2, între KM 111 - 120, pe care ieri am văzut-o lucrând din plin, pe la ora prânzului (n-am fost atent să văd dacă asfaltul este adus de bascule sau e topit pe loc); aici traficul este deviat total (cu necazurile de rigoare produs de unii "șoferi") și se utilizează numai sensul Constanța-București cu trafic în ambele sensuri... ATENȚIE MĂRITĂ când treceți prin zonă !!!!

pasadia

#1193
Daca vreti sa il cunoasteti pe purtatorul de vorbe de la CNAIR.


yetiman

 :lol: De ce te miri?
Aprilie e luna pacalelilor, asa ca au sarit-o... :p
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Allex

Astia si-au batut joc pur si simplu. Aproape tot e copy/paste (de ex nu specifica problema nodului A10-A3). Iar la Variante de Ocolire si DN ... priviti putin punctul 27. Sau punctele 43-48. Bataie de joc!
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Pai tu vrei sa zica tot din casa? :)
Si e copy-paste pe buna dreptate, ca multe nu s-au schimbat. Ce, vezi tu asa multe schimbari de la ultimul raport?

danutzu_1069

Pun si aici... sa fie... (pentru cine nu crede vorba cu..."in regie proprie")

Apropo, in curte la DRDP Bucuresti am vazut ceva interesant.
Una bucata utilaj pentru frezat asfalt
Una bucata utilaj pentru asternut asfalt
Doua bucati ( sau trei, 🤔) autobasculante mari.
Toate sunt nou-nouțe..

Treaba cu "in regie proprie" devine tot mai reala...

Si ma credeti pe cuvant, fara poze. Eram chiar in cladirea DRDP...
:D

NGC

@CNAIR: Voi sunteti platiti sa dati numai vesti "bune"?
Nu aveti curaj sa dati comunicate de presa pentru anularea licitatiilor sau chestiile astea nu sunt importante si nu se ridica la nivelul vostru ridicat de inteligenta?