Comitetul de Monitorizare POIM

Started by Ionut, September 23, 2015, 03:26:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Nu sunt toate. Evident ca nu sunt toate!!! Dar nicio problema, o sa cer sa fie trecute in minuta. Si, mai mult, API va cere, oficial, sa fie presa prezenta la CM POIM si SCS Transport.

Ionut


KenyaSong

^^ Scuzați, ce reprezintă SAR, desfășurat?

Ionut

Este un ONG. Societatea Academică din România.

cristi5

#64
http://sar.org.ro/about-us/

interesant de comparat cu lista membrilor fondatori
http://sar.org.ro/wp-content/uploads/2011/07/Lista-membrilor-fondatori-ai-SAR.pdf

In principiu e NGOul doamnei Pippidi, se concentreaza pe (anti)coruptie. Pentru ei cresterile devizului la PiSi de exemplu sunt stegulete rosii, trezeste suspiciunea ca cineva vrea sa faca o afacere acolo. Asta e rolul lor la CM POIM daca inteleg bine.

In ultima vreme (cam de la guvernul Ciolos incoace) au inceput sa vada servicii secrete peste tot, inclusiv in marile demonstratii din 2017. Erau foarte buni la organizat demonstratii mai spre inceputul anilor 2000, le plateau demostrantilor si amenzile de la jandarmi (si ii ajutau in justitie) dar n-au strans niciodata atata lume. O fi si ceva invidie, mi se pare ca are loc un schimb de generatie in randul NGOurilor militante din Romania.

Cum se vede in lista de membri, SAR e strans legat de portalul "anti-coruptie" romaniacurata. Materiale destul de bune acolo, dar acum... Dna Pippidi foloseste sintagma de stat paralel, chiar daca zice ca DNA nu face parte din el.

http://www.romaniacurata.ro/

Ma rog, cand ai un singur lider cu ego mare, poate fi calitate pana la un anumit nivel dar va fi foarte greu de ajuns la nivelul urmator... De exemplu proclama ca romaniacurata are mai multi cititori decat contributors.ro, dar nu afiseaza nicaieri (sau eu nu am gasit) nr de cititori. Ciudat.

pasadia

Lista aia de membri fondatori SAR nu mai e valabila de mult, AMP a preluat complet ONG-ul, "certandu-se" inclusiv cu unii care i-au fost aliati pe parcurs, gen Gotiu. Iar AMP nu si-a ascuns simpatiile politice in ultima vreme, fiind aproape o fana declarata a lui Ponta, o destul de apriga sustinatoare a USL si ulterior destul de vocala contra guvernarii Ciolos.

Ce m-a mirat pe mine de la bun inceput a fost dorinta lor de a fi prezenti in AM POIM. Adica intr-un loc in care as fi vazut mai degraba reprezentanti ai asociatiilor transportatorilor, sau organizatii patronale din industrie... De asta, mai demult, l-am si intrebat pe Ionut cine e trimisul SAR la acest sedinte (ca doar nu o participa AMP la ele).

Ionut

O sa fiu mai atent la cine vine din partea SAR la CM POIM.

ovideatza


Ionut

Interesant, s-ar putea sa cerem noi dreptul de vot. :D
Multumesc, chiar nu stiam de treaba asta.

subway

#69
Cititi cu atentie OUG8, e o miscare disperata pentru 200% supracontractare dar foarte buna pentru a nu rata complet POIMul si a si primit incuviintare informala de la Jaspers!

Ionut

Quote from: Ionut on February 12, 2018, 08:43:37 AM
^ Am promis, am facut.

Raspunsul pentru acces presa la CM POIM. Raspunsul oficial este "nu se poate", dar ofera o alternativa. Vom insista pentru aceasta optiune.




TibiV

Adică presa poate să afle ce decizii s-au luat, nu și cum s-au luat deciziile respective...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

În esență, da. Exista si minuta întâlnirii care este publică, însă nu sunt toate lucrurile discutate trecute acolo. Sunt multe chestiuni de nuanta care nu sunt trecute, iar cele trecute de multe ori sunt simplificate și li se taie din efectul paraverbal și nonverbal.

Ionut

Quote from: ovideatza on March 14, 2018, 09:11:46 AM
POIM: MFE a lansat procesul de selecție pentru o organizației neguvernamentală care va fi membru cu drept de vot în Comitetul de Monitorizare!

Asa cum am observat cand m-am apucat sa completez cererea, API nu se califica. Este stupid. Dar asta este birocratia romaneasca, asta este metodologia de organizare a CM POIM. Raspunsul primit este corect si confirma ce banuiam eu... asa ca nu are rost sa continuam. Poate doar la urmatorul exercitiu financiar sa cerem modificarea structurii CM POIM ca sa putem avea si drept de vot... in fine, nu e asa mare chestie cu dreptul de vot in CM POIM. Apropo, API are drept de vot in SCS Transport din CM POIM. :)




subway

Si atunci cine?
Asociatia nevazatorilor???