Comitetul de Monitorizare POIM

Started by Ionut, September 23, 2015, 03:26:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

perfidus

Stadiul implementarii proiectelor pe coridorul feroviar orient / est mediteranean? 
Banii sunt din fonduri CEF, se califica ?
Sunt doua licitatii din care una e atribuita si cealalta blocata inca la stadiul de contestatii, fara semnare contract.

-licitatia [165583] / 20.01.2016 pentru "revizuirea Studiului de Fezabilitate pentru reabilitarea liniei de cale ferata Craiova-Calafat, componenta a coridorului Orient/Est-Mediteranean".

-licitatia [167629] / 20.04.2016 pentru "Studiu de Fezabilitate pentru reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebes, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean".
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Dan027

In ce stadiu este "Elaborarea documentatiei tehnico-economice a caii ferate Predeal-Brasov"?

alex8

Stadiul proiectului la linia de metrou M5 Eroilor - Iancului?
Cand se trimite la SEAP proiectarea și execuția la M6?

Situația la SF A13 Sibiu - Făgăraș?

Ionut

Mda, deci azi a fost SCS Transport. M-am enervat la culme. Din multe motive, dar cel mai important ca se sustine ca studiul IPTANA din 2008 este foarte bun si se poate lansa PiSi 2, 3, 4 pe el.

Vreau sa ma calmez, sa ma odihnesc, si sa va povestesc maine. Am noutati din toate proiectele importante. Noutati... e un fel de a zice. Mai multi nervi. Dar macar chestii asumate public cat de cat. O sa scriu pe fiecare thread in parte.

Ionut

Poate cel mai important lucru de ieri si cea mai buna veste este ca scade co-finantarea pentru POIM Transport. Practic, se reduce contributia de la bugetul de stat pentru POIM de la 1,668 mld euro la 883 milioane euro, o reducere cu 785 milioane euro! Schimbarea a fost votata in unanimitate de membrii SCS Transport, inclusiv de noi, API. Va reamintesc ca API are drept de vot in SCS Transport.

Va pun mai jos nota justificativa.




Ionut

#50
Stadiul proiectelor depuse pentru finantare POIM (la 31.10.2017)







VO Suceava este respinsa definitiv. Nu am retinut ce nu a fost depus cum trebuie/a lipsit ceva din documentatie... Pentru celelalte doua proiecte respinse, din ce am retinut, se poate re-trimite/completa documentatia.

Ionut


Ionut

Stadiu implementare financiara si previziuni plati.














Ionut

Stadiu portofoliu de proiecte POIM la 31.10.2017. Evident, sunt multe detalii pe care noi le stim in plus. Evidenta asta este "din avion". Si cred ca are si greseli. Daca vedeti greseli, dati-mi de stire sa le comunic. Pot fi de suprafata (de genul "drum de mare viteza / drum expres") sau mai importante.































Document format PDF, high res, atasat.

NGC

#54
Mai ai de scris in topicul asta? O sa mut intrebarea la sfarsit, ca sa nu te intrerup.

Au zis ceva despre ex-ISPA?

Ionut

I'm done (cu acest thread). O sa pun vestile aduse de CNAIR, CFR si Metrorex pe thread-urile proiectelor respective.

Quote from: NGC on November 23, 2017, 09:32:57 AM
Au zis ceva despre ex-ISPA?

Nu. Ce sa zica? Despre ce este vorba? :o Nici eu nu am intrebat. Am zis sa imi scrieti intrebari, nu le stiu pe toate. :) Nicio problema, spune acum, ca avem CM POIM marti (acum a fost intalnirea SCS Transport) si pot intreba atunci.

NGC

Am raspuns in topicul de fonduri europene. E doar o noua dovada despre cat sunt de capabili.

Ionut

Azi a fost intalnirea cu toti membrii CM POIM. A fost crâncen, crâncen. Pacat ca presa nu are acces la intalnirile astea. O sa va povestesc maine pe diverse thread-uri ce am discutat. Despre CFR si Metrorex NU am discutat DELOC pentru ca nu s-au dus discutiile in sectoarele astea, asa cum s-a discutat la SCS Transport. Dar despre drumuri... a fost nebunie.

nirolf

Un pas important: SAR a convins autoritățile să publice toate minutele subcomitetelor sectoriale care activează în cadrul POIM

QuoteÎn calitate de membru cu drepturi depline în cadrul Comitetului de Monitorizare al Programului Operațional Infrastructură Mare (POIM), aflat sub coordonarea Ministerului Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene (MDRAPFE), SAR a convins autoritățile să publice toate minutele Subcomitetelor Sectoriale care activează în cadrul POIM. De asemenea, a atras atenția asupra unei minute a Comiteului de Monitorizare general care lipsea de pe website-ul ministerului. Prin urmare, publicul are acum acces la minutele tuturor acestor structuri consultative. Acestea conțin nu numai reacțiile membrilor la evoluția implementării programului, ci și nelămuririle, criticile, contraargumentele și sugestiile pentru îmbunătățire.

Până în acest moment, minutele – o sursă valoroasă de informații pentru toți entuziaștii fondurilor europene – fiecărui subcomitet care funcționează în cadrul acestui program operațional nu erau disponibile pe site-ul ministerului. În urma solicitării SAR, toate notele legate de discuțiile privind gestionarea fondurilor europene în sectoarele transport, energie și mediu sunt acum disponibile spre consultare celor interesați. Subcomitetele includ următoarele părți interesate: DG REGIO, membri ai administrației publice însărcinate cu programul, entități publice ale căror activități sunt legate de sectoarele menționate mai sus, companii publice, precum și de mediul de afaceri, ONG-uri și instituții bancare. Comitetul de Monitorizare are un rol strategic de luare a deciziilor în implementarea, aprobarea și/ sau respingerea modificărilor sau adaptărilor în structura, nivelul de finanțare, orientare și evaluarea evoluției implementării și realizării obiectivelor programului operațional. Mai mult decât atât, acesta monitorizează și aprobă Raportul Anual de Implementare (RAI), planul de evaluare, strategia de comunicare și/sau orice modificare a programului în sine.

Dorim să mulțumim pe această cale Direcției Generale Programe Europene Infrastructură Mare din cadrul MDRAPFE pentru promptitudinea cu care a răspuns solicitării SAR.

Minutele pot fi accesate aici (selectați "Monitorizare")

cristi5

#59
^ Aici puteti citi direct interventiile lui Ionut din ultima sedinta CM POIM. Din pacate nu toate cred?

http://www.fonduri-ue.ro/images/files/programe/POIM/2017/29.11.2017/CMpct_2_Minuta_CM_POIM_Reuniunea_a_V-a_extraordinara_16.10.2017.pdf