Comitetul de Monitorizare POIM

Started by Ionut, September 23, 2015, 03:26:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut


dr4qul4

ne pregatim sa decontam retroactiv Gilau-Nadaselu :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

Quote from: Ionut on July 20, 2017, 04:34:48 PM
Nu ca Tg Neamt-Iasi ar fi mai aproape, dar macar avem documentatia pentru licitatie (SF) trimisa la ANAP. Chiar, ce s-a mai intamplat cu ea, mai stie cineva?!

Documentatia a fost respinsa pe la mijlocul lui Noiembrie 2016 si apoi a aparut problema cu Curtea de Conturi. ;)

ovideatza

#33
Ionut, din cate am inteles de pe alte topicuri a mai fost o intalnire a comitetului, daca nu am inteles eu gresit.
S-au luat ceva decizii, etc? Sub forma de document? Stiu ca dintr-o intalnire Catalin a postat la un moment dat un fel de document.

Pe 22 noiembrie am inteles ca e urmatoarea intalnire.

Ma mai intereseaza in mod direct un aspect: in unele ghiduri publicate (de ex pe aviatie) este atasata o lista a proiectelor, conform MPGT. Si in unele pasaje apare ca "se va respecta prioritizarea din MPGT". Ai idee daca se va respecta strict aceasta prioritizare intre proiecte, adica lista din MPGT ca si ordine de finantare, sau va fi o competitie intre acele proiecte identificate in MPGT? Ca fonduri nu sunt suficiente intr-un apel pentru toate proiectele din lista care apare in MPGT.

Ms.

Ionut

Nu stiu la ce alte intalniri CM POIM te referi. Altele in afara de care? :)
Pe 22 noiembrie este SCS Transport si pe 28 noiembrie CM POIM.

Legat de intrebarea ta, lista de proiecte POIM nu se suprapune peste MPGT. Se finanteaza primul venit primul servit. Bani sunt, problema e la blocajele din implementare... la lansarea de licitatii pe proiecte slab pregatire care se vor bloca in executie...

TibiV

Este trist ca lumea nu stie cum functioneaza finantarea europeana...
Ca nu este suficient sa stai cu gura deschisa sub "robinetul UE"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovideatza

Mi s-a parut ca a mai fost o intalnire a CM POIM de curand, asa aveam impresia, probabil am confundat eu lucrurile.

Pe langa treaba cu lipsa proiectelor bine facute, ghidurile lansate sunt extrem de ambigue. Pe transport aerian cel putin, la aeroporturi, unde m-a interesat in mod direct, citesti un ghid si ramai doar cu multe intrebari. Pe POR lucrurile sunt mult mai clare, pana si pe PNDR care e mult mai "sucit".

Te intreb legat de ordinea de finantare tocmai pt ca nu este clar in ghid. Si nu e clar pt mai multa lume, nu doar pt mine. Poate il mai clarifica.

Ms pt raspuns.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ionut

Nu exista ordine de finanțare. Primele lopeti date vor fi și primele decontate. :)

ovideatza

http://www.fonduri-ue.ro/poim-2014#calendar-lansări

Daca descarci din acest link calendarul de lansari, vei vedea de ex ca la Aeroporturi avem doar aprox 43 mil Euro pentru apelul din 2017 de proiecte si la Beneficiari eligibili scrie "Aeroporturi (in ordinea prioritizarii din MPGT)". Pe de alta parte bugetul limit de contractare este de 380,14 mil euro...care o fi logica ei o stiu.

Pe de alta parte la tipul de apel e trecut "necompetitiv". Asta inseamna ca e primul venit - primul servit, nu competitiv pe baza de punctaje.

Pe cele fazate am vazut ca a ramas doar Craiova, parca mai era Tulcea care se duce pe banii din ITI Delta Dunarii.

Ionut

#39
Maine voi reprezenta API in sedinta SCS Transport din cadrul CM POIM.
Va rog puneti intrebari pentru CNAIR, CFR si METROREX.


Evident timpul este foarte limitat, voi vedea ce intrebari pot pune.

NU din aviatie sau naval. Nu le avem pe agenda. Acestea sunt cenusaresele POIM...

Neufunk

In ce statiu se afla un nou pod peste Dunare care sa ne conecteze cu partea bulgara?

De ce nu se poate lua o abordare de tip "half-profile" pentru A8, macar in zona montana?

Allex

Centurile Bacau si Suceava. Pt Bacau care e stadiul actual si daca au fost receptionate lucrarile facute de EKO, pt Suceava - ce se intampla cu ea? Se mai face, nu se mai face?

Si DN2 -  se are in vedere 2+1 alternativ? Sau alta solutie?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Vice33

#42
Aș avea și eu câteva întrebări:

1. CFR Infrastructură:

a) Racordul nou de lângă Vințu de Jos de la Sebeș spre Alba Iulia: va fi funcțional în noul mers 2017-2018? Dacă nu, când îi vor face operațional?

b) Având în vedere problemele de pe M200+M200A:
- podul cu problemă peste râul Ampoi de lângă Bărăbanț;
- cele 6 situri arheologice descoperite pe tronsonul Șibot-Blandiana, zona Tărtăria,
- problema podețelor de la Balomiru de Câmp,
- situația podețului dintre Coșlariu-Sântimbru căruia i s-a întocmitRaport de Neconformitate nr. 55 din 21.09.2017 cât și
- lucrările pentru decolmatarea
canalelor de colectare din zona noului racord Coșlariu-sub supravegherea Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare (A.N.I.F.) - termenul Decembrie 2018 mai poate fi respectat?

c) Tronsonul 2C ILTEU-GURASADA: când estimează CFR Infrastructură că termină de pregătit documentația și trece la semnarea contractului cu antreprenorul (ALSTOM)?

d) Când se va debloca licitația suspendată în data de 03.11.2017 pentru subtronsonul 2: Apața-Cața din tronsonul Brașov-Sighișoara? De ce a fost suspendată?

2. CNAIR

a) Problema lucrărilor suplimentare la nodul Holdea. În cazul refuzului CNAIR-ului de a plăti antreprenorul pentru lucrările legal construite la acest nod, CNAIR își asumă public partea de vină și va suporta consecințele acestui blocaj (instanță, posibil anchetă DNA, etc...)?

b) Care este stadiul real al lucrărilor la pasajul rutier peste CF de la Vințu de Jos și când se preconizează a fi deschis circulației publice?

c) Când se deschid cele 2 parcări de pe Ocolitoarea Brașovului de lângă podul spre Sânpetru? Au fost finalizate lucrările dar au stat din vară închise.

Allex

Si inca ceva: Actul aditional pt descarcarea Holdea si ecoduct.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Am uitat sa precizez. Trebuie sa fie intrebari despre proiectele din POIM.
De exemplu intrebarile despre DN2 nu se califica.