Comitetul de Monitorizare POIM

Started by Ionut, September 23, 2015, 03:26:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Comitetul de Monitorizare a Programului Operational pentru Infrastructura Mare 2014-2020
Deschid acest thread pentru discutiile despre CM POIM.

Asociatia Pro Infrastructura (API) nu face direct parte din CM si nu are drept de vot in acest comitet. In schimb, suntem invitati sa luam parte la intalniri si ni se permite accesul la documentele discutate. Cel putin asa stau lucrurile in acest moment. Concret, vom vedea cum decurg efectiv lucrurile pe parcurs. Desigur, va vom tine la curent.

Pe acest thread vom discuta despre acest comitet, va vom comunica tot ce putem comunica legat de ceea ce se intampla in CM. Rugamintea mea este sa tinem acest thread cat se poate de curat, mai ales ca, probabil, va fi urmarit si de autoritati. E important sa avem limbaj civilizat si sa folosim cat putem diplomatia. Multumesc anticipat!

pasadia

Deocamdata vad ca AM-ul nu are un site propriu, asa ca prima intrebare ar fi: cine face parte din acest CM?

Totodata mai am o intrebare pe care o lansasem mai de demult: AM POST va fi transferat integral la AM POIM? Sau se va crea o noua structura, cu alte birouri, alti oameni si alte proceduri? Exista vreo informatie clara despre acest subiect?

ovideatza

#2
Date despre POIM 2014-2020:

http://www.fonduri-ue.ro/poim-2014

POIM cuprinde mai mult decat POST. As zice ca fostul POST este reprezentat de axele 1 si 2 din POIM.

Implicit probabil si AM-ul va cuprinde personal din fostele departamente POST+POSM.

Observ ca ghidurile pe Axele 1 si 2 sunt in consultare publica pana pe 25.10.2015. Cred ca daca sunt observatii pertinente pe care le putem adresa ar trebui rezumate intr-o interventie a API pe acest subiect, tocmai in aceasta perioada de consultare publica.

horatiu.cosma

Ma bucur ca API a reusit intr-un final sa obtina participarea la aceste intalniri si la documentele discutate. Sunt convins ca vom invata o multime de lucruri interesante despre provocarile absorbtiei fondurilor europene, si de ce nu, sper ca vom avea un cuvant de spus in deciziile luate.

Inteleg oarecum ratiunea pentru care API nu a primit drept de vot. Probabil a contat lipsa de experienta. Dar sunt increzator ca peste 2-3 ani acest argument nu va mai sta in picioare, si am sperante ca vom avea aceleasi drepturi ca si ceilalti participanti.

cutter

Are loc în acest moment Reuniunea Pregătitoare a Comitetului de Monitorizare a POIM:




alecu26

Legat de metrou:

Eroilor - Universitate - Pantelimon mai are nevoie de confirmare PMUD? Este doar o formalitate sau....??? Si doar dupa aia se demareaza licitatia.........???? (cel putin asa pare din text). Stiu ca North lucra la un asemenea plan in ultima vreme...sau ceva asemanator..dar din pacate nu mai intra pe forum.
Drumurile noastre POATE;

pasadia

Revin inca odata cu o intrebare caci e simpla si se poate raspunde si cu DA sau NU:

In momentul de fata exista AM POIM (intelegand prin existenta lui recunoasterea legala formala, un sediu administrativ dotat cu toate elementele necesare, o schema de personal si angajati precum si existenta vreunui set de reguli/proceduri interne)?

Senzatia mea e ca nu exista, insa as prefera o confirmare si, eventual, vreo informatie daca exista vreo data estimativa pana la care va fi creat acest AM.

cutter


Ionut

Lista de proiecte POIM pe zona de transport - atasat.

TibiV

Quote from: Ionut on June 04, 2016, 06:04:39 PM
Lista de proiecte noi e deja stabilita, vorbesc aici de POIM.

In textul documentului se spune: "Lista extinsă a proiectelor vizând sectorul rutier conţine în plus autostrada Târgu Neamţ - Iaşi –
Ungheni şi Comarnic - Braşov şi Braşov – Sibiu, din FEDR"

In tabele insa apare doar Târgu Neamţ - Iaşi – Ungheni ... Si doar ca "Revizuirea documentatiei..." cu nici 5 milioane de euro.
?!...

Si o intrebare "tehnica": data din josul fiecarei pagini "Mai 2015" este o greseala (sper) ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut


Ionut

#13
Uite ca sa fie mai clar.

Va pun portofoliul de proiecte POIM si statusul pe mai 2016 - atasat. Sunt toate proiectele din POIM pe toate sectoarele (transport, mediu, energie). Documentul e lung. Va rog sa discutam despre proiecte pe thread-urile specifice. Puteti da link catre acest comentariu spre referinta.

Ca sa fie si mai clar, va pun si centralizatorul de proiecte la 15 mai 2016 (scrie aprilie, dar diferentele cred ca sunt foarte mici sau inexistente). Vedeti acolo numarul de proiecte si date financiare in sinteza la nivel POIM.

Ionut

BEI ar putea acorda Romaniei un imprumut de 1 miliard de euro in cadrul PO Infrastructura Mare

Banca Europeana de Investitii evalueaza posibilitatea de cofinantare a investitiilor in transport in cadrul Programului Operational Infrastructura Mare 2014-2020 in Romania. Costul total al proiectului este de 6,8 miliarde de euro, din care finantarea BEI este de 1 miliard de euro. Proiectului este un imprumut al programului structural pentru Romania care acopera componentele de transport ale Programului Operational Infrastructura Mare (LIOP) 2014-2020.

Anul trecut, Comisia Europeana a adoptat programul LIOP pentru Romania care este un pachet investitional important in valoare de aproape 9,5 miliarde din Fondurile Regionale UE care vor fi investite in proiecte de transport, de mediu si de energie. Acesta este aproape jumatate din suma de 23 de miliarde de euro alocate Romaniei in cadrul Politicii de Coeziune. Alaturi de cofinantarea nationala, va fi nevoie de mai bine de 11,8 miliarde de euro pentru a stimula cresterea si a crea locuri de munca in tara.

ClubFeroviar.ro