Distractie maxima cu perle si ineptii

Started by Ionut, May 12, 2017, 10:39:00 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

akacrys

#165
https://www.hotnews.ro/stiri-politic-24923827-rares-bogdan-poate-trebui-facut-minister-transporturilor-interne-care-fie-condus-actualul-ministru-lucian-bode.htm

O asa ineptie nici nu cred ca merita citata din articol. De ce nu si ministerul transporturilor de interne si externe? :o :headbash: :weird:

TibiV

#166
Quote from: carutasul on December 03, 2021, 07:48:13 PM
Domnul Grindeanu e supărat că e drumul lung până la Timișoara:
https://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-25220490-ministrul-transporturilor-fac-7-ore-pana-acasa-timisoara-daca-nu-prind-accident-cea-mai-proasta-portiune-drum-este-intre-pitesti-sibiu.htm

TOate urările mele de bine atât ministrului personal cât și partidului din care face parte și care a făcut atâtea pentru ca toate astea să se întâmple...

Adaugam si urarile noastre de (la fel de) bine.
Urarile mele includ si schite din Kama Sutra...

Aloooo, dom' Grindeanu!...

De asemenea ar trebui sa studiati si urmatoarele probleme: apa este uda, zapada este rece, si vara este foarte cald!
(I-am sugerat cateva "descoperiri" la fel de "epocale" precum cea mentionata de domnul mai sus pomenit... )  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

hvm

^
Mai e si aia cu SF-ul pentru CoBra de 30+46 de luni. :)
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

tom_sawyer

#168
Quote from: Ionut on May 12, 2017, 10:39:00 AMDeja s-a ajuns la un nivel greu de suportat in ceea ce priveste manipularea, ineptiile debitate de diverse "autoritati" si perlele (intentionate si ne-intentionate) scoase pe gura in diverse situatii despre proiectele majore de infrastructura.

Chiar daca sunt constient ca va fi un thread greu de moderat si care poate aluneca aiurea in discutii, imi asum riscul asta pentru ca e nevoie de un loc unde membrii mai noi si cei care nu sunt atat de bine informati sa inteleaga aceste perle si ineptii.

min. 50:40
"- De ce credeți că CNAIR nu lanseaza licitațiile de proiectare și execuție pentru Autostrada Unirii A8 sau măcar începe nu începe procedurile pentru realizarea exproprierilor?
Știm că actualul director general adjunct și director Direcția de Proiectare, Dl. Budescu, promovat anterior de USR în 2021 probabil este încă recunoscător și face jocurile dânșilor în privința acestei autostrăzi, căci nu este un secret faptul că Asociația Pro Infrastructură a făcut tot ce a putut ca acest proiect să nu avanseze, asociația fiind cea care l-a dat pe Cătălin Drulă, dânșii militând pentru Comarnic-Brașov în detrimentul acestei autostrăzi interregionale."

min. 54:40
"- S-a aprobat bugetul pentru 2024 al României, unde la Ministerul Transporturilor apare filă de buget pentru A8 tronsonul S2, pentru partea montană.
- Asta înseamnă că ministerul și-a făcut treaba.
- Da.
- Ministerul a acordat bani.
- Ministerul a dat bani.
- Și ministerul de finanțe și-a făcut treaba, că au acceptat.
- Și, aici trebuie să fim fair-play, și CNAIR-ul și-a făcut treaba, că l-a cerut. Au dat fila și-au cerut, ministerul a dat mai departe, au negociat, și ministerul de finanțe a aprobat. Lucru confirmat inclusiv de către Dl. Vasile Toma...
- Dl. deputat, care e și în comisia de transporturi, la Cam. Deputaților.
- Dânsul ne-a dat și nouă tabelul respectiv.
- ... și ne-a confirmat că s-au prins banii respectivi și că există finanțare."

min. 2:20:50
" Întrebare: Cine a sabotat constant politic proiectele la București?
- USR.
- Hă hă hă Hă hă hă. Hai, hai să fim serioși.
- E o glumă bună, că are prea mult sâmbure de adevăr, pentru că specialiștii lor de fiecare dată au venit și-au spus <<Mă, voi fraierilor, în Moldova, nu contează că muriți pe drumuri, voi dacă vreți să mergeți la Viena, mergeți mă pe un drum cu o bandă pe sens, și când o să vrem noi, la un moment dat, faceți și celălalt half-profile.>>
- Half profile. Hă hă hă hă hă.
- Și dacă aveți un camion care merge cu 40 la oră pe acel half, nu poți să-l depășești până ajungi la Tg. Mureș."

min. 2:22:17
"- Toată Diaspora vrea să vină acasă la părinți pe drumuri făcute, pe care să circule în siguranță.
- Despre asta-i vorba, o spun eu și mă repet: în momentul de față, pe DN2 se circulă cu viteză de autostradă. Problema e că drumul ăla nu are nicio legătură cu autostrada, mai repede nu cred că ajungeți, dar mai în siguranță - eu zic că asta-i un lucru foarte important. Și să-ți moară compatrioți și tu să faci glume de gen "half-profile" și alte lucruri, idei din astea năstrușnice care n-au fost nicăieri implementate în România, au fost implementate în alte țări, după alte...
- Eu îi aștept acuma, că avem pretul la A8, este cu 10 milioane de euro pe km mai ieftină decât este Bacău-Brașov [vrea să spună București-Brașov]. Scurt, pe doi, ăstea-s estimările. Aștept să văd că propune USR, adică Cătălin Drulă care a venit cu half-profile-ul, și cu Asociația Pro Infrastructură, că propune half-profile pe București-Brașov. Aștept să văd.
- Hă hă hă hă hă.
- Ei, o s-aștepți tu..."



Ăștia în fiecare podcast spun că API e împotriva A8, că preferă Ploiești-Brașov în loc.

min. 57:00

"- Dl. de lângă tine, Ionuț Ciurea, de la API, încă își dorea autostrada A8. Că, după aceea...
- Ce te face pe tine să crezi că nu și-o dorește?
- Păi câte ieșiri ai văzut tu publice, din partea API, ieșiri publice care să fie proactive și nu reactive. <<Este scumpă, hai să facem half-profile, hai să facem nuștiucum>>. Și în 2021...
- Dl. Ionuț Ciurea și-a manifestat mai mult dorința pentru Ploiești-Brașov decât pentru A8.
- În 2021 a spus-o foarte clar la o ședință CNAIR că a doua trecere a Carpaților, din punctul lui de vedere, va fi Ploiești-Brașov și nu A8, în condițiile în care dânsul avea niște informații referitoare la planul ăla de investiții, planul investițional, precum că autostrada A8 din punct de vedere al ratei interne de rentabilitate era detronată, iar Ploiești-Comarnic era vârâtă a doua sub linie".
- Din păcate, Pro Infrastructură este o asociație mult politizată, chiar prea mult. Să ții isonul unei televiziuni care zi de zi, seară de seară, în fiecare apariție dă într-un ministru, care, iată, e primul ministru care reușește să depășească anul, în cadrul ministerului... e primul ministru care nu blochează niciun proiect...
- Are 840 km de autostradă și drum expres în execuție.
- N-a blocat politic niciun proiect aflat la CNAIR în derulare.
- Corect. Și nu doar că nu le-a blocat, le-a sprijinit pe toate."

min. 1:48:50
"Întrebare: Asociația Pro Infrastructură, prin reprezentanții ei, Ionuț Ciurea și Horațiu Cosma/USR, au o atitudine profund împotriva dezvoltării infrastructurii din regiunea Moldovei. Acești indivizi fără niciun fel de studii conexe cu infrastructură emit tot felul de aberații despre UMB și Autostrada A8 și A7, sperând că așa vor capitaliza politic.
- Hi hi hi hi hi.
- Vă dau dreptate 100%.
- Ne bucurăm că ați observat.
- Ne bucurăm că mai observă și alte persoane. Ne bucurăm că ați observat același lucru ca și noi, am spus-o și în cadrul acestei ediții...
- Noi am vrut să fim un pic reținuți ca să nu pară că suntem hateri sau alte chestii de genul ăsta."


a.l.x

Te felicit că ai putut să îi asculți ore întregi =))


shift2rail

What the heck is this podcast?!?

Prima data cand vad stand up/down comedy pe tema infrastructurii!

pasadia

Podcastul e făcut de niște oameni ce, cu ceva ani în urmă, erau nou veniți pe zona de infrastructură (Iași-ul avea pe vremea aia, din câte îmi amintesc, alte două organizații diferite care promovau subiectul). Dar au fost primiți și ei, au fost băgați în seamă, au fost ajutați să câștige notorietate (pe vremea marșurilor nu le cădea nasul pentru că participa API alături de ei la plimbările alea îndelung promovate).
Acum a venit momentul decontului. 

horatiu.cosma

#172
Felicitări pentru răbdare și stomac de fier, tom_sawyer. Nu aș putea urmări circul ăla, are și ficatul o limită. Ionuț, multe lucruri face și desface API pe A8 cu un buget de 10.000 de euro. Mai multe decât actualii decidenți de la Transporturi cu 30 miliarde  :lol: .

TibiV

Ar fi comic, daca n-ar fi trist...

(Sau o fi invers?!...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohannDB

.............. Nici, ...................... nici, ............nici; ci ceva de "Orwell" sau, ce vreți voi......

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)