[TM] Pasajul Jiul si Pasajul Popa Sapca

Started by istvan78, September 10, 2015, 10:33:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dorum


gmtro

Quote from: chr on September 29, 2015, 08:22:24 AM
Cand am zis ca trebuie regandita, m-am gandit sa fie cumva denivelata. Oricum, perfect de acord ca  cel mai bine ar fi sa e existe alternative. In prezent la vest est de Popa Sapca mai sunt doar 2 treceri, ambele la nivel.
Spre est sunt 4
+ Strada Baader
+ Strada Avram Imbroane (lângă Linde Gaz)
+ Strada Gheorghe Adam(lângă staţia meteo)
+ Aleea Pădurea Verde

Spre vest avem 2 potenţiale treceri(Bogdăneştilor-strada Gării, respectiv străzile Carpenului-Sacului) şi una certă : Drumul Judeţean 591C Săcălaz- Sânmihaiul Român (pentru pasionaţii de off-road)

Time-and-Space

faine culoarele pentru biciclisti/dizabilitati. era automobilului ca acum trei -patru decenii in vest.

Nebhotep

conf primarului, lucrarile ar trebui sa inceapa in luna martie:

,,Licitația electronică s-a încheiat și inclusiv etapa ulterioară, prin care firma cu cel mai mic preț, cea câștigătoare, trebuie să-și asume noile prețuri, în scris, că face tot ce prevede caietul de sarcini. Mai curge de acum o perioadă de contestații, dar după licitația electronică nu prea mai sunt de motive de contestații, când firmele acceptă să intre în electronică înseamnă că nu prea mai au ce să conteste. Eu spun că avem firma care lărgește Pasajul Jiul, dar nu o putem anunța încă", a spus, pentru Tion.ro, primarul Timișoarei.

Sursa

iuli

Bullshit!

Nu are cum sa inceapa in martie nici daca se atribuie si se semneaza atunci. Urmeaza aprobari, proiecte, organizare de santier, etc. Nu suntem copii, ce naiba?!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog


Ioan76

Dacă e blocată/amânată licitația doar pentru un pasaj din cele două aș putea zice că e aproape o măsură de bun-simț : era pur și simplu monstruos să fie lansate ambele simultan în renovare.  :-[

Ciobby

Înțeleg că poza mea inițială n-a fost credibilă. Extind puțin și subliniez.

A se observa și absența unei pauze programate pentru perioada de iarnă.



Ciobby

http://www.tion.ro/unda-verde-la-lucrari-se-deschide-santierul-de-la-pasajul-jiul-primaria-a-castigat-contestatia/1630366

PMT a câștigat contestația licitației și urmează să înceapă lucrările.

De remarcat faptul că lucrarea nu se face cu fonduri europene.

Lvs_tm

Ma bucura faptul ca este o lucrare castigata de o firma cu un blazon ok, adica Porr.


mircea

Obligatoriu de pus semafor și la intersecția cu Andrei Mureșanu, altfel nu faci în veci stânga acolo ca să ocolești strada Jiul.

Ciobby

Știe cineva când începe lucrul la pasajul Jiul? Primăria a câștigat contestația și a predat amplasamentul către Porr. Ce se mai așteaptă pentru a vedea că încep măcar lucrările de amenajare a șantierului?

Chagall

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"