[TM] Pasajul Jiul si Pasajul Popa Sapca

Started by istvan78, September 10, 2015, 10:33:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

elphax

pe forumul local puteti vedea sumedenie de poze din ultimele zile de la montarea ultimului pod CF
http://www.ratt.ro/forum/index.php?showtopic=1430&st=1000


Lvs_tm

FA-BU-LOS! (sunt ironic).

Din pacate sunt din ce in ce mai convins ca nu vor fi niciodata 5 benzi sub pasaj asa cum ne vrajeste de fiecare data Lae.
Cel putin, nu cu respectarea latimii minime a benzilor auto din standarde.


elphax

In proiect sunt benzi de 3m
Apropo, au redeschis pasajul la presiunea traficului, nu ai dărâmat culeea veche, cică o vor sparge noaptea

epuru

#94
http://www.tion.ro/pasajul-jiul-a-fost-redeschis-circulatiei-urmeaza-demolarea-vechii-culee/1847038

Poate cineva sa ma lamureasca de ce dureaza doua saptamani demolarea culeei vechi? Nu am nicio legatura cu domeniul constructiilor (sunt doar curios), dar mi se pare enorm de mult timp pt demolarea unui "simplu zid". Adica dureaza mai mult decat montarea celor 3 poduri sau lansarea culeei noi. Cu doua excavatoare cu picon nu pui la pamant culeea veche intr-o noapte?

Ce-mi scapa?

Merci!

Cuneo

Quote from: Lvs_tm on June 10, 2017, 10:15:56 AM
FA-BU-LOS! (sunt ironic).

Din pacate sunt din ce in ce mai convins ca nu vor fi niciodata 5 benzi sub pasaj asa cum ne vrajeste de fiecare data Lae.
Cel putin, nu cu respectarea latimii minime a benzilor auto din standarde.

Deci...mai bine rămânea cum a fost!  :shocking:

elphax

#96
Serios acuma,  eu știu ca o bandă de circulație are 3.5 metri.  Dacă ăștia fac 5 benzi, lățime totala 15 metri,  practic e ca și cum ar face 4 benzi plus jumătate de metru acostament pe fiecare  parte.  Mi se pare foarte îngust și practic periculos pentru circulație,  mai ales ca una dintre benzi coteste la dreapta chiar de sub pasaj.
E cineva mai informat/priceput in acest domeniu sa explice daca e OK, daca e vreun risc etc ?

Lvs_tm

In urban si mai ales in zona intersectiilor se poate merge pana in 3.00 m (chiar 2.75 m conform unor discutii avute cu un proiectant).
@Cuneo, daca tu asta ai inteles, imi pare rau despre tine.

dorum

haideti mai ca e OK 3m banda... si e o diferenta de la 3 benzi la 5 benzi....de ce carcotim atat?
Da, era ok 7 benzi de 3,5m...dar era fezabil? Nu cred

Dominik

You're in Steelers Country

Quest

#100
Spre comparatie: pe Al. Sportivilor, pe tronsonul dintre Negoiul si 1 Decembrie, cele 3 benzi au pe la 2,60-2,70 m/banda.
Deci 3 m/banda la Jiul e ceva mai mult, dar nu indeajuns incit lumea sa mearga in forta. Noroc ca pe sensul catre Circumvalatiunii, grosul de trafic vine mereu dinspre Gara, asa incit lumea va intra in pasaj dupa un viraj stinga la 90 grade, nici sa vrea nu poate intra cu viteza.

Poate dupa o vreme vom asista la renuntarea la impartirea in 5 benzi, trecerea la 4 benzi ducind la un confortabil 3,75 m/banda.
Common sense will get you far !

elphax

Update Popa Sapca

Se deschide o mica portiune din inelul 2 intre Mall - Bv Antenei si Demtriade, pasajul ramane inchis
http://www.tion.ro/liber-la-circulatie-pe-strada-noua-din-zona-popa-sapca-in-sfarsit/1850157


cam asa ceva

Quest

Elphax ai cumva o plansa cu vedere plana de la Jiul catre Circumvalatiunii ? Ma intereseaza locul de unde se genereaza banda a 5-a, cea care prin pasaj deja selecteaza mersul catre Gara. Incepe inainte de str Nera ? Daca da, cu mult inainte ?
Common sense will get you far !

elphax

varianta 2015, nu stiu daca ramane chair asa

Quest

Mersi Elphax, acum e clar, de la Nera se fac 5 benzi.
Interesant, breteaua ce coteste dreapta catre Gara va fi pe 2 benzi ?
Common sense will get you far !