[AR] Stadion UTA

Started by doryan93, December 20, 2013, 09:22:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

doryan93

Stadionul "Francisc Neumann" din Arad, cunoscut ca Stadionul UTA, va fi modernizat în urma unei investiţii de peste 32 de milioane de lei. Firma care va executa lucrările este Tehnodomus Arad, iar valoarea contractului este de 32.733.275 lei, cu TVA inclusă, banii care vor fi alocaţi de la bugetul local pe parcursul a trei ani, informează Mediafax. "Este un moment important nu doar pentru sportul arădean, ci pentru întregul oraş, un vis care începe să devină realitate, un nou stadion la UTA, care să îndeplinească toate condiţiile pentru competiţii interne şi internaţionale", a declarat primarul Aradului, Gheorghe Falcă, citat de Mediafax.

iuli

Deci a ramas pana la urma asta forma finala a stadionului? Ar fi o minune... desi am mari indoilei ca vor reusi un nou Arsenal Stadium in miniatura.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Chagall

Exista posibilitati de locuri de parcare in zona?
Pentru ca daca nu, investitia este degeaba.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

iuli

În configurația actuală a stadionului nu sunt locuri de parcare. E posibil să facă locuri de parcare în spatele stadionului unde era pe vremuri un teren de antrenament de zgură și vestiarele.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Harry

Arata foarte bine stadionul,

ar merge o parcare sub terenul de joc  8)

Tavi

Arata bine si este si pozitionat bine. Ma refer la faptul ca intr-un an Aradul va fi conectat la reteaua europeana de autostrazi... in sfarsit! :phew:

sebba

^ intr-un anumit an... :D
sa speram ca va fi '14
Sailing away! S/Y Haimana

iuli

Am inteles ca s-a inceput demolarea stadionului UTA. Are cineva imagini?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Erau pe aradon.ro cateva poze, dar nimic spectaculos. Eu scriu de pe telefon, asa ca e mai greu sa caut articolul.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Pai acolo am citit si eu, dar pozele erau cam neconcludente. Credeam ca e cineva de prin zona si are ceva poze mai elocvente.

Am niste emotii cu stadionul asta de numa'. Pana nu il vad finalizat nu o sa imi treaca. La cat s-a distrus in Arad legat de sport nu mai cred nimic pana nu vad.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Kidu

Lucrarile de la Stadionul "Francisc Neumann", 16.09.2014

Tribuna I demolata si molozul curatat:


Tribuna a II-a la fel:


Peluza dinspre "Vagoane" a fost demolata astazi si curatat molozul, poza e de acum 2 zile:


Peluza dinspre ARED a fost inceputa astazi sa fie demolata


Pana la finalul saptamanii stadionul va fi tot ras. Le mai raman anexele alea de la vestiare, popicaria*, gradinita* si sediul clubului urmand ca dupa sa se apuce de funatie care va fi gata tot in toamna asta.

*Nu sunt inca sigur ca vor fi demolate.

iuli

 :cloud9:

Dar pana nu vad ca e gata, inca stau cu inima mica!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Kidu

Iti inteleg si pana la un punct iti impartasesc temerile insa am informatii din prea multe serioase ca proiectul va fi dus la bun sfarsit sa nu fie asa.  :)

P.S. Cand am pus pozele m-am gandit exact la tine. O sa le mai actualizez pe masura ce constructia avanseaza.

rudolf.s

Ar fi bina sa pastreze gradinita. Nu cred ca ar avea prea mare rost sa o darame.
Apropo: ceva parcare subterana este in proiect? Stiu ca sunt naiv, dar ma gandesc ca la un meci serios sunt multi spectatori care vin cu masina si au nevoie de loc de parcare.

iuli

@Kidu: multumesc de imagini! Desi sunt departe de Arad (relativ) tot cu UTA traiesc in suflet!

Temerile mele legate de finalizarea proiectului nu sunt in privinta primarului sau a constructorilor. Am suferit destul vazand cum dispar stadioanele din Arad, Strungul, Telecom si mai ales Vagonul (Astra).  :(( De asta, pana nu il vad din nou in picioare stadionul nou...

@rudolf.s: Gradinita aia ar trebui sa zboare de multi ani. E complet aiurea plasata acolo. Nici pentru copii nu e bine asezata, ditamai bulevardul, calea ferata si mai ales stadionul aproape. In afara ca acoperisul si balconul era loc VIP pe gratis nu vad de ce ar fi trebuit sa ramana.

Legat de proiect, as fi vrut sa vad o integrare mai buna a portii vechi, a tribunei 1 si mai ales punerea in valoare a ex-turnurilor. Parca si disparitia fostului turn TV ma umple de nostalgie, dar as trece mai usor peste.

Oricum, si ideea de a copia Emirates asa cum UTA a fost copiata dupa Arsenal e o idee buna.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog