[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 3 Guests are viewing this topic.

AdrianB1

Intre timp penetratia primeste trotuare noi, zilele trecute s-a tot asfaltat prin zona fostelor Sere Militari. Nu e clar dupa ce planuri se lucreaza, un zona Valea Oltului trotuarul dinspre sud e la aproximativ un metru de strada, pe la Sere Militari mai incape o banda intreaga, iar spre Cartierul Latin se cracaneaza de mai incap vreo 2 benzi pe langa cele existente. Oricum la cum arata situatia penetratia nu se va largi la 2+2 benzi cel putin cativa ani, ca sa nu zic Pastele Cailor.

AdrianB1

"penetratia" e de-a dreptul penetrata din toate pozitiile: conform comunicatului primariei lucrarile se termina pe 15 iunie, adica peste 5 zile, si daca se termina si tragem linie tot ce e facut sunt trotuarele si un soi de ceva intre strada si trotuar care nu e pamant, dar nici asfalt nu e pus si nu se poate circula. Deocamdata e o zona folosita ca parcare, atunci cand nu se parcheaza direct pe trotuarele cele noi asa cum am vazut azi trecand pe-acolo.

nirolf

Un articol care a dispărut între timp de pe site-ul ECONOMICA:

Construcţia PASAJULUI DOMNEŞTI, în pericol. CONTRACTUL este la un pas de REZILIERE

QuotePe 25 mai, asocierea a transmis către Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) o scrisoare de garanţie de bună execuţie în valoare de 9,15 milioane de lei, emisă de International Cash Services IFN SA.

Ulterior, reprezentanţii CNAIR au informat liderul asocierii, Straco Grup, că scrisoarea de garanţie depusă nu poate fi acceptată, se arată într-un document din data de 6 iunie, obţinut de către ECONOMICA.NET.


dr4qul4

din cate stiu eu se accepta doar scrisori de garantie bancara, iar IFN inseamna "nebancara".
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nirolf

Da, sunt convins că și cei de la Straco știu asta. Pare că trag de timp, probabil că nu au găsit o bancă să le emită o scrisoare. În condițiile astea ne îndreptăm spre un nou "succes" al CNAIR. Convenabil pentru buget totuși.  ;)

__dir

Nu cred ca nu stiau ca nu pot aduce o scrisoare de la un IFN. Or fi vrand poate sa iasa din contract fara penalizari?

Ionut

Acest proces deschis la Curtea de Apel București o avea vreo legătură?

dr4qul4

Daca scrisoarea de garantie pentru participare la licitatie a fost emisa de acestia, atunci posibil sa aiba. Daca insa a fost emisa de altii, este vorba de alt proiect.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

au depus o scrisoare de garantie valida? cred ca a expirat termenul,iar daca nimeni nu vorbeste de semnarea contractului se pare ca mergem spre reziliere  :bash:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul


adiarc

^cred ca Cnair nu e prea fericita sa dea comunicate cu rezilieri... :(
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

andrei@buc

am vazut ca s-a emis hotararea de guvern pentru declansarea exproprierilor pe acest coridor (HG 390/2017) si din lege rezulta ca urmatorul pas este facut de CNAIR prin emiterea deciziilor de expropriere (legal, parca in 30 de zile de la HG). aveti idee daca s-a emis aceasta decizie sau unde as putea sa urmaresc emiterea ei? pe site-ul CNAIR informatiile sunt foarte rasfirate si nu am gasit o lista a deciziilor din trecut la care sa se adauge aceasta zona

intreb pentru un prieten  :p
multumesc


dr4qul4

Din moment ce a fost aprobata de CNAIR, mai au cum sa-l rezilieze? Sau se apuca de treaba?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

perfidus

#74
Foarte tare chestiunea cu "este indreptatit dar nu este obligat" sa rezilieze. Prin reciprocitate, poate cerintele contractului indreptatesc executantul sa faca un claim, dar nu este obligat. Pai nu-i asa ca nu o sa-l faca? Hai ca Ionita e baiat gigea.

PS. Astept ziua cand se va atribui un contract urmatorului clasat - pe locul doi, in urma unui act de vitejie din partea CNAIR.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat