News:

.

Main Menu

Turismul in Romania

Started by Ionut, September 24, 2011, 03:41:10 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry



Harry

BLAXY RESORT

Pe malul lacului Tatalageac se va finaliza pe etape până în 2016 un resort de 5 stele.
Întins pe 3.5 hectare resortul va fi alcătuit din 7 cladăiri cu 10 etaje. Complexul va beneficia de 900 de apartamente de vacanţă şi 400 de camere de hotel. Atât camerele de hotel cât şi apartamentele vor avea terasă proprie.
De asemenea resortul va beneficia de o plajă de 9.000 mp amenajată conform standardelor Blue Flag.
Parcarea cu o capacitate de 1000 de locuri va fi amenajată la 200 de m de resort, legătura dintre aceasta şi complex urmând a se face cu autobuze electrice. Pentru turiştii VIP resortul va beneficia de un heliport.
Prima etapă a proiectului a fost demarată deja. Este vorba de construirea a 900 de apartamente de vacanţă şi a business center-ului. Această etapă se va finaliza în vara anului viitor. În septembrie 2015 va fi demarată etapa 2 care prevede construirea hotelului cu 400 de camere. Acesta urmând a fi dat în folosinţă în mai 2016.
Apartamentele vor fi de două feluri: Condo - 32 mp  şi Double Condo - 64 mp.

Plaja va beneficia de două beach baruri, 2 terenuri de beach volley, bază de închiriat jet sky-uri, de asemenea pe mare se va amenaja un pier pentru yachturi.

În cadrul resortului vor fi amenajate 5 piscine pentru adulţi dotate cu bar şi 3 piscine pentru copii dotate cu tobogane şi spaţii de joacă. În plus la parterul hotelului va fi construită o piscină semiolimpică acoperită care va beneficia şi de un health club şi un spa.

Spa-ul va oferi: jacuzzi, saună uscată, saună umedă, hamam, băi termale, balneoterapie, saloane de masaj, acupunctură, kinetoterapie, aromaterapie, detox club, solarium, saloane de cosmetică,  tratamente de îngrijire şi înfrumuseţare personalizate.

Pentru practicanţii sporturilor se pun la dispoziţie următoarele facilităţi: trei terenuri de tenis, două terenuri multifuncţionale (volei, basket), săli de fitness, aerobic, tenis de masă, squash. În pădure se vor amenaja zone de trageri cu arcul, climbing şi ciclism. Pe malul lacului se vor amenaja zone de pescuit, în timp ce pe mare se vor practica sporturi nautice, scubadiving şi plimbări cu catamaranul resortului.

Resortul va beneficia de numeroase baruri şi de 4 restaurante.  Piesa de rezistenţă din exterior va fi un amfiteatru generos, tot la exterior dar în subteran va fi amenajat un club.

Pentru a ocupa timpul liber într-un mod interactiv resortul va dispune de mai multe cluburi: darts, poker, biliard, şah, table, bridge, internet café, dans sportiv, degustări de vin, înot, paintball, scuba-diving, echitaţie, paraşutism, pilotaj, schi nautic, yoga,  pictură, sculptură, chitară şi pian, bibliotecă şi cinema.

La interior din toamna anului 2015 vor fi inaugurate ball-room-urile şi spaţiile de conferinţe ce vor totaliza 1000 de locuri. Iar la parterul zonei de apartamente se va amenaja un kids club de mari dimensiuni.

Printre ale dotări ale resortului se numără: elicopter medical, clinică medicală, magazine, supermarket, ATM, oficii bancare, saloane de frizerie, coafură şi cosmetică.














Tavi

WAW! Plaja nu este la mare? Este la lac? ... de ce nu l-au facut la Valea Argovei?  :lol:
Scuze! Nu am nimic cu oamenii dar m-am mai lovit de astfel de proiecte care m-au dezamagit ... le doresc sa-si vanda serviciile dar fara sa pacaleasca lumea!

Harry

Plaja este la mare. lacul va fi amenajat pt pescuit. pe mare va fi amenajat debarcaderul pt catamaran si pew plaja beach baruri si terenuri de sport.

Tavi

OK, merci de explicatii Harry. Poate nu am interpretat eu prea bine imaginile. Asteptam sa vedem ce se va concretiza.

Harry

^^Imaginile nu sunt 100% conforme cu pozitionarea reala din teren.

==========

În această dimineaţă la Constanţa a acostat pasagerul Aegean Odyssey. Nava construită în 1973 a avut destinaţia iniţială de ferryboat. În prezent transformată în navă de croazieră aceasta are o lungime de 140 m şi o lăţime de 20 de m. Cei peste 300 de turişti aflaţi la bord ocupă 7 punţi. La această oră aceştia vizitează oraşul Constanţa.


sursa foto: wikipedia




Harry

În această dimineaţă la Constanţa au acostat pasagerele Coste Deliziosa şi Silver Spirit. Menţionăm că Deliziosa va efectua astăzi primele îmbarcări de la Constanţa. Costa fiind a doua companie care face îmbarcări după MSC.

Siver Spirit are o lungime de 196 m şi o lăţime de 26 m, în timp ce Costa Deliziosa are 294 m lungime şi 32 de m lăţime. Cele două nave au adus împreună peste 3000 de turişti străini.




Harry

Celebra Erika Eleniak se afla intr-o minivacanta de 4 zile la Mamaia :D




bogdymol

QuoteFinanţare de peste 6 milioane de euro pentru modernizarea Arsenal Park de la Orăştie

Arsenal Park de la Orăştie, singurul parc cu tematică militară din Europa, se va moderniza în urma unei investiţii de peste şase milioane de euro. Jumătatea din sumă, nerambursabilă, vine de la Uniunea Europeană, pentru proiectul "Creşterea calităţii serviciilor turistice în cadrul Arsenal Park prin crearea unei infrastructuri de agrement specifice".

[...]
articolul complet pe adevarul.ro

Pentru cei care nu stiu ce e Arsenal Park, aruncati o privire aici.

http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=12687952
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Am team-building în a două parte a lunii august acolo. Am să vin de acolo cu impresii și poze. Poate vă dau idei și vouă!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Te invidiez. Eu am trecut doar o data pe acolo, intr-o vizita scurta, dar nu am stat peste noapte.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Harry

În această dimineaţă la Constanţa a acostat pasagerul fluvial River Concerto. Nava are o lungime de 110 m şi o lăţime de 12 m. A adus în oraş peste 100 de turişti străini.

doryan93

#253
^^^^

Ranking: #14 in Top 40 River Cruise Ships
Category: River Cruise
Passengers: 140
Number of cabins: 70
Number of cabins with balconies: 15
Smallest cabin, in square feet: 160
Number of swimming pools: 0
Number of restaurants: 1
Sursa

Harry

Din pacate nu am avut cum sa fac poze :( Un fotograf are mana rupta, unul e plecat in vacanta la munte si unul in Italia ..... Iar eu stau fix in capatul celalalt al orasului si nu am apucat sa ajung azi in port :(