News:

.

Main Menu

Turismul in Romania

Started by Ionut, September 24, 2011, 03:41:10 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Aici vom pune updateuri, stiri si vesti despre turism, proiecte turistice si tot ce are legatura cu turismul in Romania.

Ionut

QuoteRiviera dunăreană prinde contur la Orşova

Un colţ de rai se dezvoltă din pasiune pentru turism. Afacerea cu pensiuni turistice înfloreşte pe malu Dunării, în interiorul şi în jurul Orşovei. Diversitatea obiectivelor turistice, peisajele mirifice  fac din Orşova locul ideal pentru relaxare. Frumuseţile locului, amploarea biodiversităţii şi amabilitatea gazdelor, recomandă zona pentru petrecerea unui concediu de neuitat.

Primăria contribuie şi ea la dezvoltarea turismului. "Numărul pensiunilor este în creştere. Au mai apărut trei pensiuni care funcţionează, iar o alta este în construcţie şi se va finaliza în 2012. Noi facem infrastructura pentru dezvoltarea turismului, am facut străzile şi parcările. O să le acordăm facilităţi la impozitul pe 2012 conform prevederilor noului cod fiscal", ne-a spus Constantin Brăgaru, primarul Orşovei.

sursa: Adevarul

As vrea sa vad multe zone turistice in dezvoltare, m-am saturat de cele "clasice".

yqsel

#2
QuoteJudeţul Sibiu va deveni paradisul schiorilor din România. Vezi ce MEGAPROIECT se pregătește!

Sibienii vor avea o pârtie de 700 de metri destinată exclusiv pentru cei care vor să se dea cu sania şi vor putea să schieze în această iarnă şi la Jina. Domeniul schiabil Păltiniş – Cindrel se va întinde şi el pe 159 de hectare şi va fi în valoare de 120 de milioane de euro.

sursa: Adevarul

madad

Din pacate este doar un vis frumos, un plan pe hartie si atat. Pana nu vedem licitatii castigate sau investitori doritori de asemenea proiecte mishunand prin Sibiu dupa fel de fel de acte discutam de geaba  :((

davyl

Quote from: madad on October 07, 2011, 06:11:36 PM
Din pacate este doar un vis frumos, un plan pe hartie si atat. Pana nu vedem licitatii castigate sau investitori doritori de asemenea proiecte mishunand prin Sibiu dupa fel de fel de acte discutam de geaba  :((
Terminarea lui A1 pana la Sibiu ar putea da aripi acestui proiect. Ungaria si tarile vecine ar putea veni la schi in Romania si nu s-ar mai duce in Austria. Insa ma tem sa nu fie doar un vis (umed!)  :lol:

bogdymol

Cred ca se potrivesc aici mai bine pozele facute din autobuzul Bucharest City Tour, asa ca sa incepem.

Statia de urcare a fost cea din fata Parlamentului:







Traficul din Bucuresti:


^^ Un baiat "istet" mergea cu spatele pe avarii pe celalalt sens de mers. A reusit sa parcurga distanta mai repede decat cei care mergeau regulamentar :lol:

Biblioteca:





Intercontinentalul:



Mi-au placut ceasurile acestea (cu toate ca ar fi alte prioritati in Bucuresti):





Habar n-am ce e aici, dar arata bine:


Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

#6
Din nou traficul din Bucuresti:



ASE





Piata Victoriei:



Arcul de Triumf:



Piata Presei Libere:





Palatul Victoria:



Parcangiu de Bucuresti (au aparut si in Timisoara :():



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

#7






Din nou traficul...  :o





Toata lumea asteapta frumos "la linie" sa se faca verde  :wtf: De parca ar ajunge cu o ora mai devreme la destinatie ca fenteaza cu 3 m (oricum vor sta la coada urmatoare)...





In centrul vechi ne-am dat jos si a fost sfarsitul turului:



Bonus: o cladire de pe Lipscani:



Detaliu pe acoperis:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

valexandru

@bogdymol Tipul ala de ceasuri sunt si la noi in Ramnicu Valcea.
:cheers: pentru poze!
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Super fain pozele, bogdymol! Multumesc! Te-a cam speriat traficul? :D

bogdymol

Am condus in multe locuri pana acum, dar trafic ca in Bucuresti n-am mai vazut  :headbash: Dar stii care e chestia? Daca absolut toata lumea ar respecta legea s-ar circula mult mai bine...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Quote from: bogdymol on April 13, 2012, 09:43:10 PM

Habar n-am ce e aici, dar arata bine:




Din cate stiu e Spitalul Coltea. Nefiind bucurestean posibil sa ma insel

Quote from: bogdymol on April 14, 2012, 09:22:36 AM
Am condus in multe locuri pana acum, dar trafic ca in Bucuresti n-am mai vazut  :headbash: Dar stii care e chestia? Daca absolut toata lumea ar respecta legea s-ar circula mult mai bine...

Exact aceasi impresie am si eu. Cred ca as innebuni in Bucuresti sa traiesc si sa conduc zilnic. Am condus o singura data dar mi-a fost de ajuns, de atunci prefer sa imi caut cazare undeva la periferie, sa las masina acolo si apoi sa folosesc mijloacele de transport in comun.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Da, e Spitalul Coltea, a fost de curand reabilitat de austrieci. :)
Sa veniti mai des in Bucuresti sa va obisnuiti. :D

valexandru

@Ionut
Anul asta a fost reabilitat?  ???
off topic (ionut , nu stiam unde sa-l pun si l-am pus aici):
Legat (mai mult sau mai putin) de turism:
http://www.youtube.com/v/eQweOjoqE-o
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Porcu

sa stiti ca traficul din Bucuresti  , daca traiesti in Bucuresti , nu pare asa fioros.Adica da , e groaznic dar te obisnuiesti iar apoi simti ca poti conduce oriunde in lume , cel putin senzatia asta o am eu si am mai auzit-o la prieteni.Si chiar dimpotriva , obisnuit ca-n Bucuresti , injuri cand mergi in alt oras si vezi ca toata lumea e mai frigida (n-are legatura cu respectarea regulilor pentru ca asta e doar un lucru bun) si nu pretuieste spatiul pe banda sau nu pretuieste timpul de verde la semafor.