News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Turismul in Romania

Started by Ionut, September 24, 2011, 03:41:10 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

Frumoase pozele mariansb și ciprebbe. De asemenea filmările m-au edificat mai mult asupra a ceea ce e acolo.

Aș întreba totuși dacă există un loc de unde să se poată închiria schiuri, echipament și o locație unde să și poți mânca ceva la baza pârtiei?

O altă întrebare este dacă există sau vor exista instructori de schi pe acolo, cum există în Austria de exemplu?

ciprebbe

Inchrieri skiuri si echipamente sunt la baza gondolei, sub parcarea aflata in constructie.
Instructori de ski am vazut prezenti pe partie atat sambata cat si duminica....deci exista, probabil tot de acolo de la baza afli si detalii.
Mai e de remarcat prezenta unei firme de securitate private  + jandarmi montani si serv. salvamont iar pe drum te "parcheaza" Politia Rutiera.
Cum cei de acolo stiu ca vin turisti romani, si ca romanului ii place mancarea si bautura, exista atat la baza cat si la statia intermediara  loc pt asa ceva, + ca si bonus la plecare in ambele zile am vazut ambulanti cu tarabe pline de carnati,mici,  toba, slana .....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MHN

Treaba asta cu produse alimentare servite de catre vanzatori ambulanti sau de catre tarabe, sper sa dispara rapid din jurul partiilor.

ciprebbe

Da de acord cu tine, sper ca dupa ce va fi gata sa nu mai existe asa ceva si ca cei care se vor ocupa de organizare si securitate in zona sa ia masuri.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mariansb

poze de la Paltinis- Arena Platos , din 31 dec. 2012























[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Pun aici cateva poze facute recent pe Valea Lotrioarei









































"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

user201

Mersi de info ciprebbe.
Pare un loc fain și sper să-i și țină.

Rashid

 :D
Superbe pozele voastre, Marian si Cipri!
Multumesc si pt info !

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

La insistentele concurentei din zona si in urma adreselor catre minister, administratorii domeniului skiabil de la Transalpina au fost "obligati" sa introduca de azi tarife pt urcarea cu instalatiile pe cablu desi acestia intentionau sa lase libera urcarea pana pe 31 ian.
Aici tabelul cu preturi, mai mult decat decente dupa parerea mea.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Telvanni

Sunt mai mult decat bucuros sa aflu de ce se intampla la viitorul domeniu schiabil de la Transalpina. Daca infrastructura (partii, instalatii, parcare, acces) va fi finalizata atunci restul vine de la sine, depinde numai de adminsitratori si autoritati ca totul sa se desfasoare "ca la carte" si nu dupa ureche.
Deocamdata pentru Bucuresti este doar un vis frumos, pentru noi ramanand doar varianta Poiana Brasov dar doar in cursul saptamanii.

Legat de accesul cu masina va spun ca este foarte comod cu un ski-bus gratuit, plus de asta poti bea si un vin fiert fara sa ai grija condusului.

Eu inca astept in Romania un domeniu schiabil fara cusur. Sper sa nu imbatranesc asteptand.

Cristi N

Telvanni poti da mai multe detalii legate de acel ski-bus gratuit, exista transport intre Voineasa si partii?

ciprebbe

Nu exista acel ski bus insa e de dorit sa existe, la fel cum e de dorit sa se gaseasca un investitor pt Vidra.
La aceasta ora cazare sub 30 km e imposibil de gasit (pensiunile din Obarsie sunt ocupate pana prin martie) de aici si ideea de a pune un skibus la dispozitie si a mai reduce din cozile de autoturisme ce urca pana la partie.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Cristi N

Multumesc pentru informatie.
Este un mare dezavantaj, cel putin din punctul meu de vedere, lipsa unui mijloc de transport intre localitatile invecinate si complex, nu-mi ramane decat sa astept poate la anul vor aparea cateva autobuze.