Harta punctelor de control rovinietă

Started by Ionut, August 14, 2015, 04:00:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adyneamtu

In Dolj locul exact al camerei de la Bratovoesti e in Badosi aici .
In Pielesti e exact inainte de podul peste Teslui dinspre Bals spre Craiova. aici
In Podari este aici.

Sargon1806

#16
@nicolaem - Problema este ca Romania are si niste reguli destul de enervante, impotriva cetatenilor. In momentul in care te-a prins camera fara vigneta, ti-a tras amenda. Mi se pare incorect acest lucru. Poate omul a uitat ca i-a expirat vigneta, poate nu a stiut ca de la el din curte pana la camp are nevoie de vigneta, poate, poate, poate... Mult mai elegant ar fi sa-i trimiti omului acasa instiintarea de plata cu suma de bani datorata. Asa se intampla in California, de exemplu, pe drumurile cu plata (de ex. Highway 241). Taxa se achita online dupa ce mergi pe acel drum. Daca nu achiti taxa online, primesti acasa o "amenda" de 6$, exact cat este taxa pentru o trecere. Apoi ai 15 zile sa achiti taxa, dupa care intervin penalitati. Mai mult, un sistem destul de civilizat exista si la noi in ograda. Taxa de pod de pe A2 o poti plati si ulterior, toti soferii fiind avertizati asupra fatului ca neplata taxei atrage penalitati. Asta e diferenta dintre un sistem care vine in ajutorul cetateanului si un sistem creat impotriva lui. Dat fiind ca sistemul actual de control al ro-vignetei mi se pare a fi impotriva cetateanului, salut initiativa de a crea o harta in sprijinul lui.

(LE: Probabil am fost din nou off si va trebui sa ne mutam pe topicul destinat sistemelor de taxare. Scuze si mut comentariul daca mi se cere.)

Ionut

Da, cel mai bine puteti discuta pe topicul sistemelor de taxare. Aici vorbim strict de harta.

mircea

Quote from: Archi on August 14, 2015, 06:31:29 PM
Propun sa adaugam si locurile in care se obisnuieste a se sta cu camere mobile, dar sa fie marcate diferit pe harta. Doua astfel de locuri ar fi pe DN6
la intrarea in Remetea Mare dinspre Timisoara chiar in parcare (harta) si tot pe DN6 Intre Remetea si Izvin, chiar dupa ce ai trecut de intersectia cu A1 in parcare (harta)

Tot în Timiș, tot DN6, dar pe ruta Timișoara - Cenad, la Becicherecu Mic mai obișnuiesc să stea cu aparatele aici.



sebba

Quote from: Ionut on August 15, 2015, 08:01:34 AM
Evitarea camerelor prin folosirea exclusiva a DJ-urilor. :o
Acum serios, scopul este de informare, ce scop sa fie?

Eu unul sunt foarte surprins ca sunt asa putine, sunt segmente imense unde poti merge linistit fata rovinieta... :ohno: Cred ca e nevoie sa se tripleze numarul de camere. Probabil sunt foarte multi soferi care circula in judetul de resedinta pe DN fara rovinieta.

deci tu ce zici de fapt? sa le evitam sau sa le tripleze?
sau... acum suntem ca la jocuri, Level 1, evitam putine camere... la Level 2 o sa avem de evitat mai multe... hmmm.... la Level 3 deja o sa fugim de camerele mobile care ne urmaresc... GTA? NFS? :D :D :D

si ca sa nu zici ca doar comentez aiurea (chiar daca o fac uneori, sic!), o camera mobila apare destul de des pe DN7 dupa Vladimirescu, spre Deva, cam pe aici: 46.154666, 21.437280 (unde draci baltati mi-au ascuns astia butonu de share map?)

si mai e una care mai apare pe DN79 intre Andrei Saguna si Simand, undeva aici: 46.337368, 21.415396
asta apare acolo ceva mai rar, poate o data pe luna si de obicei sta cu fata spre Oradea

Sailing away! S/Y Haimana

florin74

Intre Campia Turzii si Turda, la intrare in Campia. Asta e strategic pusa, ii curata pe cei care fac naveta Campia -Turda si nu isi iau rovinieta.

ciprebbe

Intre Cluj si Huedin se sta aici cu camera mobila.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Redox

Salut Ionut,

Camera de pe DN1 Sebeș se află de fapt la ieșire din Lancrăm spre Alba Iulia, mai exact aici.

ashbird

cumparat rovigneta pe un an. 126 de lei.
In Brasov nu poti sa iesi din oras fara sa te filmeze

Rasnov
Timis de jos
Si pe DN10/11
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

jax

Aproximativ aici se afla 2 camere, probabil pentru control rovinieta, in ambele sensuri.
https://goo.gl/maps/MuL0q

B.Robert

Aici stiam ca e o camera fixa desi nu apare niciunde pe net: https://goo.gl/FHgK16

Aici stau frecvent cu o camera mobila: https://goo.gl/J3MGfH


Ionut

#27
Am mai zis-o, dar o repet. Ideea hartii NU este sa scapi de amenda. Eu unul cred ca trebuie sa-ti platesti taxa asta. Harta a fost facuta pentru informare si pentru a nu mai avea scuza ca nu ai stiut ca e camera acolo. Daca ar fi dupa mine, as pune camere pe toate DN-urile la fiecare oras major.

ashbird

Mai jos lista completă:
– jud. Alba, DN1: Sebeş
– jud. Arad, DN7: Nădlac
– jud. Arad, DN79: Arad
– jud. Bacău, DN11: Sănduleni
– jud. Bacău, DN15: Gârleni
– jud. Bacău, DN2: Nicolae Bălcescu (cameră dublă)
– jud. Bihor, DN1: Oşorhei
– jud. Bistriţa Năsăud, DN17: Tiha Bârgăului
– jud. Botoşani, DN29: Băisa
– jud. Braşov, DN1: Timişul de Sus
– jud. Braşov, DN1: Şercaia
– jud. Braşov, DN11: Lunca Câlnicului
– jud. Braşov, DN11: Hărman (cameră dublă)
– jud. Brăila, DN21: Bărăganul
– jud. Brăila, DN22: Movila Miresii
– jud. Brăila, DN2B: Lacu Sărat
– jud. Buzău, DN2: Mărăcineni (cameră dublă)
– jud. Caraş Severin, DN6: Mehadia
– jud. Caraş Severin, DN58: Soceni
– jud. Călăraşi, DN3: Cuza Vodă
– jud. Cluj, autostrada A3: Gilău (cameră dublă)
– jud. Cluj, DN75: Mihai Vitezu
– jud. Cluj,DN1: Vâlcele (cameră dublă)
– jud. Cluj, DN1C: Jucu
– jud. Constantă, DN38: Moviliţa
– jud. Covasna, DN12: Sfântu Gheorghe
– jud. Dâmboviţa, autostrada A1: Petreşti (cameră dublă)
– jud. Dâmboviţa, DN71: Ulmi
– jud. Dolj, DN6: Coşoveni
– jud. Dolj, DN55: Bratovoeşti
– jud. Dolj, DN56: Podari
– jud. Dolj, DN65: Pieleşti
– jud. Galaţi, DN25: Şendreni
– jud. Galaţi, DN26: Vânători
– jud. Giurgiu, DN5: Călugăreni (cameră dublă)
– jud. Harghita, DN12: Sândominic
– jud. Harghita, DN13A: District Harghita
– jud. Hunedoara, DN66: Băcia
– jud. Hunedoara, DN7: Săcămaş
– jud. Ialomiţa, autostrada A2: Feteşti (cameră dublă)
– jud. Ialomiţa, DN2A: Giurgeni
– jud. Iaşi, DN2: Moţca
– jud. Iaşi, DN28: Leţcani (cameră dublă)
– jud. Ilfov, autostrada A2: Glina (cameră dublă)
– jud. Ilfov, autostrada A3: Snagov (cameră dublă)
– jud. Maramureş, DN18: Moisei
– jud. Mureş, DN15: Sângeorgiu de Mureş
– jud. Mureş, DN13: Bălăuşeri
– jud. Neamţ, DN15: Vaduri
– jud. Neamţ, DN15: Călugăreni
– jud. Prahova, DN1: Bărcăneşti/Româneşti (cameră dublă)
– jud. Prahova, DN72: Brătăsanca
– jud. Prahova, DN1B: Albeşti (cameră dublă)
– jud. Satu Mare, DN19: Decebal
– jud. Suceava, DN2: Iacobeşti
– jud. Teleorman, DN6: Drăgăneşti Vlasca
– jud. Timiş, DN59: Jebel
– jud. Timiş, DN6: Sânnicolau Mare
– jud. Timiş, DN69: Orţişoara
– jud. Tulcea, DN22A: Cătăloi
– jud. Vaslui, DN24: Crasna
– jud. Vaslui, DN24B: Risesti
– jud. Vâlcea, DN64: Ioneşti
– jud. Vâlcea, DN67: Budeşti
– jud. Vâlcea, DN7: Călimăneşti/Seacă
– jud. Vrancea, DN23: Vulturu

Sursa: http://www.romaniatv.net/big-brother-pe-sosele-lista-cu-cele-79-de-puncte-unde-este-verificata-rovinieta_250042.html
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

ashbird

http://www.romania-actualitati.ro/peste_300_mii_de_amenzi_pentru_lipsa_rovinietei_de_la_inceputul_anului-82120

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri a emis de la începutul anului peste 300 mii de amenzi pentru lipsa rovinietei.

Valoarea totală a veniturilor - care se estimează că vor fi încasate, până la sfârşitul anului, din taxa de drum - este aproximativ 250 de milioane de euro.

Pe drumurile naţionale sunt active peste 70 de camere video fixe şi alte 14 mobile, iar şoferii sunt sfătuiţi să nu iasă din localitate fără a deţine o rovinietă valabilă.

"Prin acest sistem pe care l-am implementat începând cu anul 2010, de emitere şi gestiune informatizată a rovinietelor, nu ne propunem sancţionarea şoferilor, ci ne propunem conştientizarea acestora pentru a-şi cumpărar tariful de utilizare a reţelei. În situaţia în care pleacă la drum să facă verificarea valabilităţii rovinietei.

"Reamintim, de asmenea, că pe siteul companiei, aceasta se poate face automat, prin introducerea numărului de maşină şi a seriei de şasiu", a spus Ionuţ Maşala, directorul general adjunct al Companiei de Drumuri.

De anul viitor, sistemul pentru verificarea taxei de drum va fi extins prin montarea camerelor video în toate punctele de trecere a frontierei.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!