News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Harta punctelor de control rovinietă

Started by Ionut, August 14, 2015, 04:00:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Allex

Camera de roviniete mobila am inceput sa o vad foarte des in Bogdan Voda, la "peco parasit" (adica aici)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

bugybuu

#32
Harta Google

Camera fixa de rovinieta la iesire din Dej spre Cluj - Napoca.
Pe stalpul respectiv. Din pacate Google nu a fost de multa vreme pe acolo asa ca nu apare si in Google Stretview.

icristian

Aveti idee daca e nevoie de vignieta pentru a ajunge la Therme din Bucuresti?

Ionut

Este camera la pasajul de la aeroportul Otopeni. Deci da. :)

burli

#35
aceasta camera la al doilea pod pietonal de la aeroport spre oras pentru ce este?

(GPS)


Powered by API/PUM imgur uploader

danutzu_1069

Daca este in Otopeni (in oras) nu poate fi pentru vinieta. Este doar camera pentru trafic.

ultrasbz

"Cind se vor muta camere video de la Podul Maracineni

Camerele de luat vederi ale CNAIR ,aflate la capatul podului de la Maracineni vor fi mutate catre nord, in apropierea comunei Posta Cilnau.Conducerea companiei de drumuri nationale si autostrazi si-a dat acordul ,recent, pentru aceasta mutare  dupa ce ,mii de soferi care merg din Buzau catre Valea Slanicului si invers, au facut presiuni publice catre autoritatile judetene, explicind ca, desi nu folosesc DN2-E85 ,aflat in administrarea CNAIR, sunt obligati sa platesca taxa de drum.De-a lungul vremii ,oamenii au platit mii de amenzi ,unele dintre ele contestate in Justitie,iar altii, satui sa mai fie amendati, isi mascau numere de inmatriculare pentru a tranzita podul, astfel incit sa nu mai poata fi filmati de camere si sa nu mai fie sanctionati.Surse oficiale sustin ca, in acest moment, s-a trecut,de faza de proiectare a ansamblurilor care vor sustine camerele in noile locatii ,urmind ca ,in scurt timp, sa se treaca,efectiv, la partea de construire a stilpilor-suport si la mutarea camerelor.Aceleasi surse spun ca toata lucrarea se va termina in circa trei saptamini. "

Sursa

prd.marius

Nu stiu daca s-a mai discutat acest topic (sau daca aici e locul, dar doar pe A10 am vazut eu asa ceva).
Ultima data cand am trecut pe A10 (3 si 4) Waze-ul mi-a indicat "camera radar".
Exista asa ceva in Romania? Legale?

horatiu.cosma

^
Nu există. Sunt camere pentru vinietă.

prd.marius

Surprinzator ca Waze-ul indica aceste camere ca si camere radar.
Mersi Horatiu.

danutzu_1069

Nu este deloc surprinzator. Asa s-a hotarat, pentru ca nu exista optiunea pentru camera de vinieta.


JohannDB

Pentru cei ce au treabă în PTF Nădlac 1..... După ieșirea din localitatea Nădlac, pe porțiunea de DN7 ce are aici 2 benzi pe sens până-n PTF, cu câtiva zeci de metrii (cca. 30m) înainte de stațiile "Rompetrol" dinainte de PTF, s-au instalat, de câteva luni (eu le-am observat de cca. 3-4 luni) două console (stânga-dreapta) cu camere de vignetă........
    De asemenea, din discuțiile tir-iștilor, se spune că și pe A1 pe la km 380-382 (înainte de PTF Nădlac 2) ar fi instalate alte două camere noi.... Mi-am pus în minte să le localizez, dar ajungând aici mai mult la ceas de seară/noapte și admirând cozile kilometrice, aproape permanente, pe "ieșire" la Nădlac 2, am uitat de ele, cu gândul la accesul în PTF........ Și nota bene, la Nădlac 2, vigneta se cumpără numai cu "cash" lei/euro.... Dacă ai card normal sau dedicat (Routex de exemplu), ești nevoit să te oprești la prima parcare cu benzinărie (Petrom) de la km 558, înainte cu 2 km de nodul Pecica.....

Dominik

#44
8 noi puncte fixe de control valabilitate rovinietă !!!

Începând de mâine, 03.07.2019, vor fi puse în funcțiune pe rețeaua de drumuri naționale și autostrăzi din România 8 noi puncte fixe de control valabilitate rovinietă, prin intermediul cărora vor fi înregistrate vehiculele care circulă fără achitarea corespunzătoare a tarifului de utilizare (rovinieta), în vederea sancționării cu amenda contravențională, conform prevederilor OG 15/2002 cu modificările și completările ulterioare.

Punctele de control ce urmează a fi puse în funcțiune la data de 03.07.2019, sunt amplasate în zona punctelor de trecere a frontierei, astfel:
Bechet
Cenad
Giurgiu
Lunga
Nădlac II (Autostrada A1)
Negru Vodă
Ostrov
Porțile de Fier I

Astfel, de mâine, vor fi 82 de puncte fixe de control valabilitate rovinietă pe întreaga rețea de drumuri naționale și autostrăzi. Punctele de control fac parte din SIEGMCR, sistemul informatic deținut de CNAIR.

CNAIR
You're in Steelers Country