[B] Mentenanța, modernizarea și extinderea infrastructurii STB

Started by doryan93, November 14, 2013, 02:56:59 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alex8

Modelul ar trebui implementat pentru toate liniile de tramvai dar culoarea galbenă mi se pare mai potrivită.

TibiV

Da, iar pe elementele din capete sa puna ceva reflectorizant....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Mai, suntem totusi in oras, cum sa avem asa un gard galben? Arata ca dracu. Acum serios, trebuie si un pic de simt estetic. Este super OK daca pun ceva elemente reflectorizante pe el. Si in capete trebuie mult mai bine semnalizat.


dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

panzer

E galben la 41. E urat: si design-ul si culoarea. Elementele reflectorizante ar fi o solutie.

Design-ul ar tb sa fie gandit sa fie usor de reparat. Cel putin in curba de la Ciurel se infige cate unul in el lunar aproape.

TibiV

Quote from: dr4qul4 on December 03, 2017, 11:40:22 PM
ala e model Vlad Tepes. Special pentru pietonii turci :)

Mi-ai citit gandurile, parsivule !....
Nu am scris-o pentru ca ma gandeam ca devin "prea tepos"...
:lol: :lol: :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Am mai auzit (pe Facebook, dar sigur si-aici sunt unii care gandesc asa) ca ar trebui sa fie parapet metalic (ca pe DN/autostrazi) sau NJ. Pai dragilor, este oras! Pe langa faptul ca este overkill, arata si ca dracu. Acest gard nu este gandit sa stopeze coliziunile frontale... el in primul rand este anti-bizoni care circula pe linia de tramvai si anti-pietoni care traverseaza ca idiotii. Deci nu trebuie sa opreasca un TIR.

Acum, o data cu gardul, ar trebui re-desenate benzile de circulatie si ridicate masinile care stationeaza/parcheaza cu orele pe banda 1. Si sa vezi civilizatie frumoasa. O sa mergem bine si cu masina, dar si cu tramvaiul. Abia astept.

cezar-mario2012

Mai este o problemă, trebuie puși stâlpi la zebre pentru că acum au început să întoarcă pe acolo și blochează traficul. La turci au și camere video, dacă ai intrat la carnet.

cezar-mario2012

 De la Bucur Obor până la stația Râul Colentina au terminat pe ambele părți  :thumbsup:


Ionut

Excelent filmulet, in ciuda ploii! :cheers:
Arata decent. Ma bucur sa vad si marcajele.

subway

Dupa ani indelungati primaria s-a convins ca principiile de segregare a traficului aplicate la linia 41, ce au generat discutii si vociferari interminabile, sunt cele corecte...mai bine mai tarziu decat deloc...
Atentie la zebre ca nu e in regula!

cezar-mario2012

 Eu aș face marcaj vibrant înainte de zebre pentru a se reduce viteza și ar mai trebui niște stâlpi puși pe ele, să nu se mai întoarcă mașinile pe acolo, mai ales trecerea de la parc.

subway

Eu as pune semafoare cu buton si temporizare, separat pe cele doua sensuri + odihna pe mijloc