[B] Mentenanța, modernizarea și extinderea infrastructurii STB

Started by doryan93, November 14, 2013, 02:56:59 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alex8

În vara Doamna Primar promitea că înainte să înceapă școlile o să implementeze benzile pt mijloacele de transport în comun și nu îmi dau seama în ce punct s-a blocat programul.   O:-) O:-)


Cristi N

A amintit Earthchild pe topicul Traficul in direct de gardul promis pentru linia lui 21. De cateva zile a inceput montajul.

O imagine de la volan

Doua imagini de ansamblu



Detaliu:


Marcajele inca lipsesc, desi vremea a fost frumoasa si lucrarile de asfaltare s-au finalizat de ceva vreme. In 10 octombrie vazand lucrarile care se fac am trimis o propunere de modificare a marcajului la intersectia sos. Colentina cu Dna Ghica atat Politiei Rutiere cat si Adm. Strazilor.
Propunerea mea: banda 1 - inainte si la dreapta, banda 2 - inainte, banda 3 - inainte si la stanga, banda 4 - obligatoriu la stanga.

Politia rutiera mi-a raspuns intr-un termen rezonabil ca a verificat proiectul de semnalizare si este in acord cu propunerea mea :gj:, Administratia Strazilor m-a ignorat cu succes.

Nu imi place ca nu au facut o treaba profi, respectiv sa inlocuiasca stratul de uzura in zona liniilor de tramvai si sa sigileze cu mastic imbinarea asfalt-sina unde au aparut niste gauri de toata frumusetea.


P.S. Pozele cu gardul nu imi apartin, sunt facute de mai multi membri ai grupului FB: Info Trafic Bucuresti si Ilfov.
Grupul poate fi accesat doar de membri: link

Ionut


cezar-mario2012


voicul

Jenant ca nu au lucrat pana la linia de tramvai. Confirm si eu ca erau si au ramas gropi interesante (vorbim de cm in diametru si adancime).
Pe Stefan cel Mare au lucrat pana in linia de tramvai.

Am dat peste prima intersectie care avea 3 randuri de asteptare, dupa care 5, dupa care 4, dupa care la stop erau 6.
Daca nu intelegi cum vine asta, am urmatorul indiciu:
Daca erau marcaje nu se intampla asta.

cezar-mario2012

Montajul gardului a ajuns până la Kaufland, poze de duminică 26 noiembrie 2017:



















Și de azi, au venit să mai monteze între Doamna Ghica și Râul Colentina:


voicul

Modernizeaza ceva pe linia lui 34 de au bagat bidirectionale?

TibiV

Esti sigur ca ai vazut bidirectionale pe 34 ?!...
Foarte ciudat...
Ai retinut numarul de parc ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Am vazut de 2 ori (azi si acu 4 zile cand am facut si o poza, dar am zis ca poate ma credeti pe cuvant :))
Numarul de parc ... numarul de pe tramvai?

TibiV

Intre timp m-am documentat la "electrici".

Depoul Victoria are 13 bidirectionale functionale (al 14 este "pe dreapta" dupa ce a luat foc in urma cu cativa ani).
Numarul maxim de ture pe linia 55 este de 9 (in cursul saptamanii, in week-end sunt doar 6 ture).

Deci raman 4/7 tramvaie functionale disponibile pentru a le inlocui cele care "pica" pe linia 1 (cele care tin tot de Victoria).
Si se pare ca au in permanenta multe "normale" defecte...
Bidirectionalele par sa fie mult mai fiabile.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut


TibiV

Culoarea  este gresită.
Pe vreme proastă, cum este astazi, nu este prea vizibil.
Iar noaptea, pe ploaie, gardul este aproape invizibil.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Corect. Oare vor pune si niste elemente reflectorizante?!

cezar-mario2012

 Dacă ploua este foarte vizibil pe timp de noapte, stropi de ploaie strălucesc  :lol:

În altă ordine de idei, au ajuns cu gardul până la stația de tramvai Râul Colentina, acum am venit de pe acolo, și au pus gardul până în semafor și nu mai poți vira stânga pe Fabrica de Gheață decât la semafor.