[B] Mentenanța, modernizarea și extinderea infrastructurii STB

Started by doryan93, November 14, 2013, 02:56:59 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ghrt

La Caşin şi încolo spre WTC nu sunt 2 benzi la modul de a devansa liniştit o altă maşină în mişcare. Una parcată e altceva.
Cont (aproape) inactiv.

dr4qul4

In afara de garduri avem nevoie si de accese directe intre metrou si statiile de tramvai. Atunci ar fi cu adevarat utilizat transportul in comun.
Si mai avem nevoie si de cateva tramvaie, ca parcul cam scartaie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

subway

@ghrt
Avem spital in zona, pe unde ar mai trece salvarile daca punem gard? Dar pompierii in caz de incendiu?
Fiecare situatie specifica are o solutie adecvata datelor concrete din teren
N-au fost tampiti proiectantii cand au pus 'mameloanele' si nu garduri ca pe restul traseului 41
@dr4cul4
Pe liniile cu dale ceausiste cu sine p4tr4te 'otelul rosu' trebuie inlocuita calea de rulare mai inainte de a introduce material rulant nou, altfel se alege praful...

ghrt

@subway, eu am spus că nu merge cu gard că nu sunt 2 benzi pe carosabil, ci una singură plus acostament.
Cont (aproape) inactiv.

subway

Si eu la fel...dar am adus si alte argumente pertinente mai ales ca am fost seful echipei de consultanta la 41 si cunosc bine situatia si toate implicatiile iar seful de proiect imi este coleg si in ziua de azi!
;)

TibiV

Linia lui 21 pe Colentina.
In coada la semaforul cu Ziduri Mosi, spre Doamna Ghica...

Cam "subtire" solutia cu "scotch reflectorizant"...




Uluiitor !!!
Astazi, duminica, 17 decembrie. undeva in intervalul 14-15, erau doua echipe de "Dorei" intre Doamna Ghica si podul peste lacul Plumbuita...

Erau cam la 30 de metri unii de altii

Dorelul asta dadea cu flexul... Inclin sa cred ca au inlocuit o sectiune de gard avariata de vreun bizon..

Astia doi era la motogenerator...


L.E.
Am uitat sa spun, in cazul in care vrea cineva sa vada "high-res" le gaseste aici: https://imgur.com/a/ybnSe
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

 Băieții ăia m-au trezit de la 8 dimineața cu lucrarea lor. Ce treabă aveau, să mai pună niște șuruburi în plus, nu știu dacă le-au pus pe toate patru O:-)

Cristi N

Am trecut prin zona sambata seara si am vazut ca unele talpici erau complete, iar altele aveau un singur conexpand.
Ma gandesc ca in prima faza au insirat toate gardurile si pentru productivitate mai mare au pus cate un singur conexpand urmand ca acum sa revina si sa completeze pe restul.

Legat de autocolantele reflectorizante sunt mai bune decat nimic dar cred ca trebuiau lipite cam pe la jumatatea inaltimii acolo unde inca mai sunt in bataia farurilor. Asa cum le-au lipit doar norocul face sa mai bata vreo raza de lumina in ele si lumina sa fie reflectata spre soferi.


Earthchild

PMB chiar nu are de gand sa finalizeze modernizarea retelei de tramvai? Incepand cu linia fostului 5...

Ionut


panzer


Earthchild


TibiV

Esti naiv absolut (nu o lua ca pe o critica personala, caci nu esti singurul prins in "capcana" asta...

Ceea ce a facut guvernul este ca a scazut cota din impozitul pe venit alocata autoritatilor locale de la 82% la 71,5% ...

Legea apicabila (273/2006) pentru anul 2016:
QuoteART. 32
Cote defalcate din impozitul pe venit
(1) Din impozitul pe venit încasat la bugetul de stat la nivelul fiecărei unităţi
administrativ-teritoriale se alocă lunar, în termen de 5 zile lucrătoare de la finele
lunii în care s-a încasat acest impozit, o cotă de 47% la bugetele locale ale
comunelor, oraşelor şi municipiilor pe al căror teritoriu îşi desfăşoară activitatea
plătitorii de impozite, o cotă de 13% la bugetul local al judeţului şi o cotă de 22%
într-un cont distinct, deschis pe seama direcţiilor generale ale finanţelor publice
judeţene, la trezoreria municipiului reşedinţă de judeţ pentru echilibrarea bugetelor
locale ale comunelor, oraşelor, municipiilor şi al judeţului.
(2) În execuţie, cota de 22% se alocă de către direcţiile generale ale finanţelor
publice judeţene în termenul prevăzut la alin. (1), pentru echilibrarea bugetelor
locale ale comunelor, oraşelor, municipiilor şi judeţului, proporţional cu sumele
repartizate şi aprobate în acest scop în bugetele respective, potrivit prevederilor art.
33 alin. (3) - (5).
(3) Cota de 82% din impozitul pe venit pentru municipiul Bucureşti se
repartizează, în termenul prevăzut la alin. (1), astfel: 23,5% la bugetele locale ale
sectoarelor municipiului Bucureşti, 47,5% la bugetul local al municipiului
Bucureşti şi 11% într-un cont distinct deschis pe seama Direcţiei Generale a
Finanţelor Publice a Municipiului Bucureşti la Trezoreria Municipiului Bucureşti,
pentru echilibrarea bugetelor locale ale sectoarelor şi municipiului Bucureşti.

Deci una peste alta, 82%....

Iata noua prevedere votata astazi in Parlament pentru 2018....
Quote
Art.6. - (1) În anul 2018, prin derogare de la prevederile art.32 și art.33 din Legea
nr.273/2006 privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare, din
impozitul pe venit estimat a fi încasat la bugetul de stat la nivelul fiecărei unități
administrativ-teritoriale se repartizează o cotă de:
a) 11,25% la bugetul local al județului;
b) 43% la bugetele locale ale comunelor, orașelor şi municipiilor pe al căror teritoriu
îşi desfășoară activitatea plătitorii de impozit pe venit;
c) 17,25% într-un cont distinct, deschis pe seama direcției generale regionale a
finanțelor publice/administrației județene a finanțelor publice, la trezoreria municipiului
reședință de județ

Adunati voi...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)