Author Topic: [B] Traseele RATB  (Read 5772 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
Re: [B] Traseele RATB
« Reply #15 on: April 21, 2017, 01:41:20 PM »
S-a discutat mult pe MetrouUsor...

Cine a scris postarea aia pe FB habar nu are cum arata Mosilor...
Evident ca de la Sf. Gheorghe pana la Carol NU ai cum sa pui garduri laterale.

Ca opinie personala, mai degraba ma astept sa interzica complet traficul auto "cu exceptia RATB" intre Hristo Botev si Carol I...
(Nu si intre Hristo Botev si Sf.Gheorghe, acolo chiar nu se poate...)

strainu

• Officer
« Reply #16 on: May 03, 2017, 09:23:44 AM »
Am aflat aseară că se simplifică/scurtează linia 178: la Sala Palatului, în loc să facă dreapta pe Câmpineanu și să se întoarcă pe la Apa Nova spre Luterană, va face direct stânga spre Luterană.

Modificarea în sine e minoră și nu cred că va afecta mulți oameni, dar mi se pare simptomatică pentru incapacitatea primăriei de a pune vreun pic de ordine în parcările ilegale din București. În condițiile în care ei nu pot descuraja (prin amenzi sau altfel) parcarea în dublu/triplu fir pe ~100-150 m și depășirea marcajelor la semafor (pe sensul Câmpineanu-Luterană, la intersecția cu Știrbei Vodă), ce șanse sunt ca șoferii să respecte benzile de autobuze? Și așa la Spitalul Municipal se parchează/oprește la întâmplare și autobuzele ies de pe banda lor ca să poată trece, cum va fi când vom avea zeci de km de benzi, cum promite Firea? Eu nu văd ca soluție decât legalizarea explicită a amenzilor automate (ca să nu mai vină nu știu ce judecător și s-o declare ilegală) și instalarea unor astfel de sisteme prin tot orașul.

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #17 on: May 15, 2017, 11:43:17 AM »
Bucharest City Tour. Autobuzele supraetajate pentru turişti vor circula din nou prin Bucureşti

Regia Autonomă de Transport București relansează, începând de luni, linia turistică, iar patru autobuze double-decker vor circula zilnic, la intervale de 20-25 de minute, pe traseul cuprins între Piața Presei și Piața Unirii. Având o capacitate de 77 de locuri fiecare, dintre care 50 pe platformă, autobuzele vor fi la dispoziția turiștilor între orele 10:00 - 21:00, informează RATB într-un comunicat.

Traseul autobuzelor este: Piața Presei, Arcul de Triumf, Șoseaua Kiseleff, Piața Victoriei, Calea Victoriei, Palatul CEC, Palatul Parlamentului, cu revenire prin Piața Unirii, Piața Universității, Piața Romană, Piața Victoriei, Piața Charles de Gaulle, Arcul de Triumf, Muzeul Satului, Piața Presei.

Cardul de călătorie poate fi procurat direct din autobuz, la prețul de 25 de lei. Pentru copiii cu vârste cuprinse între 7 și 14 ani, prețul acestuia este 10 lei (pentru cei cu vârsta de până la 7 ani transportul este gratuit).

B365
Stadiu la zi: Autostrăzi (A) | Drumuri Expres (DX) | Deschideri: A10 lot 3 (27 noiembrie?) | A10 lot 4 (speram in decembrie)
Exploatare: 747,95 km A și 0 km DX | Contractați: 187,271 km A și 0 km DX | Licitație lucrări: 159,465 km A și 121,115 km DX

voicul

• Hero
  • *
« Reply #18 on: May 19, 2017, 05:34:18 PM »
Benzile de "BUS" dedicate apar, cu jaloane inalte pe carosabil, pentru delimitare.
Ultimul realizat/vazut: intre Arc si Charles de Gaulle
Bucuresti - infrastructura special creata pentru statul in trafic.

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #19 on: May 19, 2017, 10:09:32 PM »
"Banda unica" pentru autobuzele de pe linia 131, intre podul rutier Baneasa (podul peste lacul Herastrau) si fantana "Miorita" pe MU...

https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=228&t=2148&start=252#p239480
Podul CF 800 peste DN1 in fundal

Vedere spre podul Baneasa

Arata bine stalpisorii...
Sa vedem cati mai sunt in picioare peste 6 luni...
« Last Edit: May 21, 2017, 11:32:59 PM by TibiV »

panda_no 5

• Executive
« Reply #20 on: May 24, 2017, 09:19:45 PM »
Bucharest City Tour. Autobuzele supraetajate pentru turişti vor circula din nou prin Bucureşti

Suntem in 24 si inca nu am vazut nici un autobus turistic.
Le-au dat drumul sau nu?
Parca in alti ani le dadeau drumul mai devreme?

Hai ca mi-am raspuns singur.
Copy de pe site-ul adecvat

Momentan, linia turistica nu functioneaza. Autobuzele vor reveni pe traseu in cel mai scurt timp. Ne cerem scuze pentru aceasta situatie.

Inca o realizare de success a Primariei Capitalei!
« Last Edit: May 24, 2017, 09:33:20 PM by Ionut »

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #21 on: May 29, 2017, 01:11:22 PM »
http://www.economica.net/linia-turistica-bucharest-city-tour-se-relanseaza-luni--dupa-mai-bine-de-o-saptamana-de-suspendare_138377.html

Regia Autonomă de Transport Bucureşti relansează luni, 29 mai, linia turistică, după mai bine de o săptămână de suspendare, din cauza unor probleme tehnice

La început de vară, când numărul turiştilor străini care vin la Bucureşti este în creştere, RATB a suspendat linia turistică Bucharest City Tour, la câteva zile după lansarea din data de 15 mai.
Patru autobuze double-decker urmau să circule la interval de 20-25 de minute pe traseul cuprins între Piaţa Presei şi Piața Unirii. "Momentan, linia turistică nu funcţionează. Autobuzele vor reveni pe traseu în cel mai scurt timp. Ne cerem scuze pentru această situaţie", se arăta într-un anunţ pe pagina de internet a Bucharest City Tour.

Contactaţi de către ECONOMICA.NET, reprezentanţii RATB au explicat că autobuzele turistice au fost retrase din cauza unor probleme tehnice. Potrivit lor, acestea vor reveni pe traseu începând de luni, 29 mai.
Jumătate din banii din bilete se duc pe închirierea autobuzelor

Anul trecut, linia turistică a înregistrat 54.611 de turişti plătitori, iar suma încasată de RATB s-a ridicat la aproape 1,28 milioane de lei, adică aproape 290.000 de euro.
Cele patru autobuze supraetajate au fost anul trecut închiriate de la Regia de Transport din Constanţa. Valoarea contractului, semnat pe şase luni, a fost de 144.000 euro. Raportat la veniturile din vânzarea biletelor, RATB dă jumătate din bani pe închirierea vehiculelor.
Regia a lansat în toamna anului trecut un anunţ pentru achiziţia a patru noi autobuze, însă licitaţia a fost anulată pe 17 octombrie, din lipsă de ofertanţi. Valoarea contractului a fost de 3,9 milioane de lei, fără TVA, adică cât încasările RATB din această linie pe trei ani.

Numărul călătorilor care au utilizat linia turistică a crescut de la an la an. În primul an de funcţionare, 2011, Bucharest City Tour a atras 27.000 turişti, iar până la finele sezonului 2016, numărul s-a dublat.
Cardul de călătorie poate fi procurat direct din autobuz, la preţul de 25 de lei. Pentru copiii cu vârste cuprinse între 7 şi 14 ani, preţul acestuia este 10 lei (pentru cei cu vârsta de până la 7 ani transportul este gratuit).

Pe site-ul RATB (http://www.ratb.ro/v_turism_bucuresti.php) si pe site-ul dedicat (http://bucharestcitytour.ratb.ro/) nu apare nici un anunt...

Daca vede cineva autobuzele poate ne confirma stirea Economica.net ...

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #22 on: May 29, 2017, 09:39:58 PM »
A confirmat un utilizatot de pe Metro Usor.

Poza de astazi la Universitate...
Are si "Free WiFI"... ;)

P.S.
Si numere de Constanta...

irirat

• Youngster
  • *
« Reply #23 on: June 07, 2017, 09:12:24 PM »
Incepand din 01.06.2017, liniile 178 si 138 au fost prelungite in Chiajna, pe traseul str. Rezervelor -> Apeductului -> Tineretului (cap de linie)

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #24 on: August 16, 2017, 09:14:55 PM »
Desi nu suntem multi bucuresteni, cred ca este o informatie utila...
(Sunt mai multe de fapt...)

"Pe surse beton" (colegii "specializati" de la MU), se pare ca PMB si RATB se pregatesc de la 1 septembrie mari "mutari de trupe".

1. TRAMVAIE
A. Se va relua circulatia tramvaielor la Piata Sudului.
Asta inseamna asa:
- Revine in circulatie tramvaiul 34 (Romprim-Piata Sudului-Banu Manta)
- Tramvaiul 1 va avea traseu modificat, de la Sura Mare la Piata Sudului si apoi pe Vacaresti spre Mihai Bravu
- Tramvaiul 11 isi reia traseul normal pana la Romprim
B. Se repune in circulatie tramvaiul 55 Granitul-Sf.Vineri.
Dar terminalul de la Granitul NU exista.
Deci se vor folosi bidirectionale.
Iar bidirectionale nu avem suficiente. Singurele disponibile sunt pe linia 5,,,,
REZULTATUL: Se va desfiinta linia de tramvai 5 (Sf.Gheorghe-Aeroport Baneasa) si se infiinteaza linia naveta de autobuze 605, pe traseul Baneasa Shopping City - Piata Sf.Vineri...

2. TROLEIBUZE
Pentru ca "au dat cu mucii in fasole" la Piata Sudului (terminalul "a picat" nimeni nu stie cum si de ce...  >:( ), toate troleibuzele din Berceni nu vor mai intoarce la BIG, ci la Piata Unirii.
Numar egal de troleibuze + trasee cu lungime dubla => injumatatirea frecventei.

Mai sunt cateva alte modificari, dar "marunte" in comparatie cu cele de mai sus...

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #25 on: August 16, 2017, 09:17:37 PM »
Vai ce varză.
RATB, acest CNAIR al bucureștenilor.
Stadiu la zi: Autostrăzi (A) | Drumuri Expres (DX) | Deschideri: A10 lot 3 (27 noiembrie?) | A10 lot 4 (speram in decembrie)
Exploatare: 747,95 km A și 0 km DX | Contractați: 187,271 km A și 0 km DX | Licitație lucrări: 159,465 km A și 121,115 km DX

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #26 on: August 16, 2017, 09:36:09 PM »
RATB=CNAIR^2
Doar la prostie...  >:(

dr4qul4

• Legend
  • *
« Reply #27 on: August 16, 2017, 10:16:49 PM »
Eu nu inteleg ceva. Ok, nu au bidirectionale, dar ce naiba fac la capatul lui 5? Acolo exista o bucla de intoarcere. De ce nu o refac?
Sau poate au de gand sa duca 5 pana la mall Baneasa?
My plan:  Prioritate 0: DNCB. 1. A1  2. A10  3. A3 TgMures-Nadaselu+Suplacu-Bors  4. A7-8 Ploiesti - Iasi 5. A12 7. CoBra

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #28 on: August 16, 2017, 10:53:06 PM »
"Bucla de intoarcere" de la Baneasa este nefunctionala de cel putin 10 ani...
Se pare ca exista un proces acolo cu unii care sustin ca "bucla" ar fi in curtea lor...
De ce nu sunt in stare juristii PMB sa lamureasca problema... Beats me!

(Adrian Rosca iti poate da mai multe detalii...)

Anyway...
Bucla "nu exista legal", asa ca linia nu poate fi folosita decat cu bidirectionale.
Pe care le mutam in Pantelimon, ca altele nu exista in parcul RATB.
RATB nu poate duce simultan doua linii cu "bidirectionale".
Iar primarul general promitea fix in urma cu un an "RATB gratis la tot poporul"... Finantand asta cu "exporturile de tramvaie" ale URAC...
Crezusem pana atunci ca bancurile cu blonde sunt exagerari...

Acum este verificat.
Bancurile cu blonde NU sunt exagerari. Sunt doar o palida reflectare a realitatii...:(

nenea_hartia

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #29 on: September 20, 2017, 08:58:52 PM »
Am o mare rugăminte. Îmi poate spune cineva ce variantă de traseu e cea corectă? Aceasta sau cea de pe pagina RATB? Porțiunea de traseu cuprinsă între stațiile Cimitirul Șerban Vodă și Calea Vitan diferă complet pe cele două site-uri.
Mulțumesc anticipat!