[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

NGC

Sa trecem aici acest proiect de HG.

19.12.2017: "Proiectul de Hotărâre a Guvernului pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 40/2008 pentru aprobarea indicatorilor tehnico – economici aferenţi obiectivului de investiţii "Modernizarea centurii rutiere a municipiului București între A1-DN7 și DN2-A2""

http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/1807-hg19122017dirtac

panzer

QuoteArt. 2. - Finanţarea obiectivului de investiţii prevăzut la art. 1, se va face din fonduri externe nerambursabile şi de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor, în limita sumelor aprobate anual cu această destinaţie, precum şi din alte surse legal constituite, conform programelor de investiţii publice aprobate potrivit legii."

Asta inseamna ca l-au bagat pe POIM?

Ionut

Ministerul Transporturilor trece pe finanţare europeană
restul Centurii de Nord a Capitalei care mai trebuie lărgit la 4 benzi


Secţiunea de 11,5 kilometri din Centura de Nord Capitalei dintre DN2 şi A2 va fi lărgită la patru benzi cu fonduri europene, potrivit unui propuneri a Ministerului Transporturilor de modificare a indicatorilor tehnico-economici ai proiectului.

"Având în vedere faptul că acest obiectiv este cuprins în cadrul Master Planului General de Transport aprobat prin H.G. nr. 666/2016 şi că este prevăzut a se realiza din fonduri structurale nerambursabile (POIM 2014-2020), iar în prezent în Hotărârea Guvernului nr. 40/2008 ca sursă de finanțare este prevăzut doar bugetul de stat, prin prezentul proiect de act normativ se urmărește și schimbarea sursei de finanțare, astfel încât obiectivul de investiții să fie finanțat atât din fonduri externe nerambursabile cât și de la bugetul de stat", se arată în nota de fundamentare a noului proiect de Hotârâre de Guvern al Ministerului Transporturilor.

Economica.net

danfumureanu

Se mai lucreaza la podul de la Chitila? ceva sanse sa se dea drumul la doua benzi pe sens in viitorul apropiat?

driver_x

Nimic schimbat la podul de la Chitila. Se circula tot pe o banda pe sens.

pasa_andrei

#1685
Se lucreaza la podul de la Chitila respectiv pilonul 2 . Pe un alt forum poti sa gasesti poze destul de recente.

@Ionut: putem sa citam alte forumuri ?

LE: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=258&t=2889&start=742

Poze din 10 decembrie cu lucrarile de sub pod.

Ionut

Poti cita ce forum vrei tu atat timp cat este informatie ontopic.

Okesz

Quote from: driver_x on January 09, 2018, 08:02:33 PM
Nimic schimbat la podul de la Chitila. Se circula tot pe o banda pe sens.
Pai chiar si dupa ce se va termina consolidarea pilelor, este de asteptat sa refaca tablierul podului.
Ca degeaba vor reasfalta podul, apar gropi in mai putin de 1 luna din cauza betonului distrus de sub asfalt.
Deci gatuirea la 1 banda pe sens va tine inca mult si bine.....

voicul

Daca acum coada ajunge de la Domnesti pana la A1 (cel putin seara), ce o sa se intample cand se va lucra la pasaj?

NGC

Quote from: NGC on August 31, 2017, 10:47:43 PM
Quote from: NGC on May 17, 2017, 07:45:23 AM
A fost lansata astazi licitatia "Largire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucuresti Sud intre A2 km 23+600 si A1 km 55+520" - Lot I: Amenajare nod rutier CB - DN4 (Oltenita) km 29+500 - km 33+190;Lot II: Amenajare nod rutier CB - DJ401 (Berceni) km 33+190 - km 35+600".

Valoare estimata lot 1: 216.682.448,01 RON fara TVA
Valoare estimata lot 2: 179.286.280,21 RON fara TVA

FIDIC: Galben
Termen depunere oferte: 04.07.2017

Avem ofertanti si a inceput etapa de evaluare tehnica (+ DUAE).

Acum noul termen de evaluare a ofertelor este 28.02.2018.

mihaimai

Quote from: voicul on January 15, 2018, 06:35:53 PM
Daca acum coada ajunge de la Domnesti pana la A1 (cel putin seara), ce o sa se intample cand se va lucra la pasaj?

Depinde cum fac organizarea temporara a traficului, la cum este dirijata acum intersectia, nu m-as mira sa se circule chiar mai bine cu santierul alaturi.

Ionut

Am o interventie maine la Pro TV legat de centura. Dati-mi niste detalii "la zi" pentru bucata A1-DN7 si pod Chitila. Pe unde sunt probleme inca. La Dragomiresti cum e? La pod Chitila? Avem uzura pe undeva cumva? Parca nu s-a pus deloc uzura.

panzer

Nu am vazut nimic nou pe DN7-A1 fata de Decembrie. E inghetat totul. Am trecut acum 2 zile dar noaptea.

Pasajul vechi de la Chitila e in acelasi stadiu. Circulatie ingreunata pe o singura banda. Ultimul update despre lucrul la cele 2 pile noi e din 10 Dec: nu erau finalizate. Eu unul nu ma bag cu masina si aparatul foto langa o unitate militara plina de semne cu fotografiatul interzis.

Intre Dn7 si A1 n-au mai avansat cu nimic. Uzura doar pe bucata de test in apropriere de Dragomiresti. N-au mai avansat nici cu parapetii metalici laterali.
Nici la Dragomiresti (viaduct + cele 2 giratii) eu unul nu am remarcat nimic in plus. Nici macar un marcaj in plus. In decembrie au delimitat intersectia cu borduri, dar nu e finalizat nimic.

Intersectia A1-DNCB o ocolesc pt ca in zile lucratoare se propaga coada de la Domnesti.

Cel mai ingrijorator este insa ca in afara de probabila finalizare a A1-DN7 cu uzura si restul de trotuare, iluminat (pe unde e prevazut), parapetii laterali si rigole nu o sa vedem nici un alt muncitor pe DNCB anul acesta.
Absolut toate licitatiile sunt in stadiu de depunere sau evaluare oferte.
La Domnesti deja ati luat atitudine pentru nebugetare.

AdrianB1

Daca nu e prea tarziu:
- venind dinspre Domnesti, la intersectia cu A1 semnalizarea e atat de proasta incat unii inca incearca sa faca stanga si, daca nu pot (ca unii reusesc) intorc peste linia continua dupa ce se termina separatorii de sens, cu 100 de metri in inainte de giratoriu
- tot in zona aia e un marcaj cu vopsea care face ca soseaua sa mearga in zig-zag, nu stiu daca e pentru o statie de autobuz (asa pare, desi nu e autobuz in zona) dar unii vad marcajul, altii nu, e un pericol in trafic
- lipsesc separatorii de sens intre A1 si Dragomiresti, ies tiruri din depozite si fac stanga peste toate benzile peste dubla continua
- calitatea asfaltului e proasta intre Dragomiresti si Chitila pe vechea centura
- marcajele si semnalizarile noaptea sunt invizibile sau insuficiente

Ionut

Multumesc pentru detalii! Nu este prea tarziu ca am amanat un pic discutia. :)