[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

panzer

#1215
O fi doar traficul de vacanta, dar nu sunt cozi considerabile la Otopeni. Vreo 20-30m la Lukoil dinspre Tunari.

Pana acum e de bine cu reconfigurarea intersectiei.

Evident nu acelasi lucru se poate spune despre Dn2 - A2 si Domnesti unde traficul e maro inchis.

voicul

Depinde la ce ora treci pe acolo. Inter 10 - 12 nu e mai nimeni. Mai dupa amiaza e coada. La 15.07 maps zice de 2 km :D

Eu consider ca e totusi o realizare ce s-a intamplat acolo si un mic progres.

NGC

Quote from: NGC20 on June 21, 2017, 07:40:54 AM
Quote from: NGC20 on June 05, 2017, 12:44:16 AM
Quote from: NGC20 on April 26, 2017, 11:18:26 AM
A fost lansata astazi licitatia pentru "Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 - DN 7 si DN 2 – A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)".

Valoare estimata: 339,009,410.99 RON fara TVA
Termen depunere oferte: 13.06.2017

Putea ramane proiectul asta mai prejos? :lol:

Avem si aici o prima amanare. Noul termen pentru depunerea ofertelor este 27.06.2017.

Acum termenul este 11.07.2017.

De cateva zile tot uit sa va zic. Astazi nu am mai uitat. :D

Noul termen este 25.07.2017.

rocklee

in august dupa 17 merg la mare  8) ....am sansa sa merg pe 4 benzi de la a1 pana la ....afumati  :o....sau sa-mi iau gandul  :(

cum sta treaba la apeduct ... ???

cezar-mario2012


AdrianB1

Pe la apeduct am tot trecut zilele trecute, ultima data sambata seara; de la A1 la podul de la Dragomiresti se circula pe aproximativ 4 benzi cu exceptia apeductului, apoi distractia s-a terminat si coada spre Chitila incepe de obicei de la apeduct. Mai e ceva aglomeratie la giratoriul de la Mogosoaia si relativ lejer pana la giratoriul de dupa podul de la Otopeni, apoi liber pana unde se termina 4 benzi.

NGC

Apropo de Mogosoaia, mi-am adus aminte ca am uitat sa va zic ceva.

"Proiectare si executie Pasaj Mogosoaia pe Centura Bucuresti peste DN 1A"

Termen depunere oferte: 24.07.2017

STRABAG a contestat. Deocamdata este valabil termenul initial pentru depunerea ofertelor.

NGC

HG a fost publicat in MO.

HG 454 / 30.06.2017 -> HG "pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 750/2010 privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul lucrării de utilitate publică ,,Modernizarea Centurii Rutiere a Municipiului Bucureşti între A1-DN 7 şi DN 2-A2""

NGC

Quote from: NGC20 on June 30, 2017, 10:56:04 AM
Quote from: NGC20 on May 17, 2017, 07:45:23 AM
A fost lansata astazi licitatia "Largire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucuresti Sud intre A2 km 23+600 si A1 km 55+520" - Lot I: Amenajare nod rutier CB - DN4 (Oltenita) km 29+500 - km 33+190;Lot II: Amenajare nod rutier CB - DJ401 (Berceni) km 33+190 - km 35+600".

Valoare estimata lot 1: 216.682.448,01 RON fara TVA
Valoare estimata lot 2: 179.286.280,21 RON fara TVA

FIDIC: Galben
Termen depunere oferte: 04.07.2017

Cum era de asteptat, avem si aici o prima amanare. Noul termen pentru depunerea ofertelor este 19.07.2017.

Acum avem 03.08.2017.

rocklee

or fi plecat si oamani in vacanta ... :D

panzer

Quote from: NGC20 on July 12, 2017, 10:36:37 PM
HG a fost publicat in MO.

HG 454 / 30.06.2017 -> HG "pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 750/2010 privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul lucrării de utilitate publică ,,Modernizarea Centurii Rutiere a Municipiului Bucureşti între A1-DN 7 şi DN 2-A2""

Acest HG contine o singura parcela:

Ilfov   Chitila
S.C. EUROPAPIER ROMANIA - S.R.L.
intravilan arabil.   
5.037 mp      
391.938 lei

Eu unul nu ma prind unde este aceasta parcela.

AdrianB1

Actualizare.

Pe tronsonul Domnesti-A1, unde cozile spre Domnesti sunt celebre, coada spre A1 era azi la 13:30 mai lunga decat cea spre Domnesti. Cauza: masinile care faceau stanga spre A1, cam 3/4 din tot traficul dinspre Domnesti.

Dupa intersectia cu A1 pe partea cu calea ferata pe cateva bucati se circula pe o singura banda, banda 1 e inchisa pentru lucrari la zidul de pe margine.

La apeduct e ambuteiaj, desi nu se vedea nimeni lucrand drumul e ingustat la o banda si banda inchisa e pustie.

Dupa Dragomiresti incepe o coada lunga pana la giratoriul de la Petrom. Nu stiu de ce, pentru ca dupa acel giratoriu si pana la Cartierului se circula fluent, 50-60 km/h. Langa giratoriul de la Petrom se asfalteaza spre Dragomiresti.

Podul vechi de la Chitila are banda 1 inchisa, podul nou are banda 2 inchisa. Se pare ca faceau ultimele retusuri la rosturile de dilatare, par a fi aproape gata toate.

La rondul de la Mogosoaia coada e de dinainte de fosta cale ferata desfiintata.

Rondul de intoarcere dintre Mogosoaia si Otopeni se pare ca are o mare problema de proiectare sau executie: intrarea e larga, iesirea se strange. Intrucat circulatia dinspre Mogosoaia se face cu viteza destul de mare, exista sanse sa se produca accidente din cauza geometriei giratoriului.

La Otopeni sub DN1 se circula fluent, dar din motive care imi scapa e aglomerat si viteza e redusa, cam 40km/h fata de 80-90 pe restul tronsonului.

Okesz

Azi dimineata s-a deschis circulatia in mod "fortat" intre Petrom Rudeni si rondul de la Dragomiresti, deoarece un accident a avut loc chiar pe langa rondul de la Petrom.
Astfel, fara nicio dirijare din partea politiei (care era ocupata cu accidentul soldat cu vatamari), circulatia spre Dragomiresti s-a mutat pe noua cale de rulare, iar cei dinspre
Dragomiresti au ocupat ambele benzi ale caii vechi de rulare.
A fost un haos de nedescris, unii dintre smecherii care erau obisnuiti sa vina dinspre Dragomiresti pe calea inchisa circulatiei bagandu-se pe contrasens, adica incercand sa mearga spre Petrom desi venea multimea spre ei...
Iar balizele de la MEVA cu indicatoare "drum inchis circulatiei" nu au fost indepartate, va inchipuiti cum faceau TIR-urile slalom printre ele, incercand sa-si continue drumul spre Dragomiresti.
Eu am trecut pe acolo la ora 06:40 dar un coleg care a venit cu o ora mai tarziu a descris situatia ca fiind neschimbata.

TibiV

Userul shoppy de pe MU a postat astazi cateva poze facute sambata.

Iau doar cateva, cu comentariile lui shoppy...
Quote
Zidul de la sere pare terminat deci ar trebui sa inceapa balastarea(se lucra la armatura).





Quote
Intre apeduct si A1 s-a rezolvat totul pe partea dinafara iar pe cea dinspre CF mai aveau ceva de lucru la fundatia parapetului.
Se lucra la giratoriul de sub A1.









Toate pozele le puteti vedea aici: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=258&t=2889&p=244938#p244937
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

La zidul de sprijin de la apeduct s-au decofrat segmentele care sambata inca mai erau cofrate, insa pe pasaj mai sunt depozitate vreo 3-4 carcase de armatura pentru zid, asa ca mai au de lucru la el: