News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 2 Guests are viewing this topic.

voicul

Si azi e la fel. E de evitat zona.

Dupa ce se intaleaza parapetele, nu o sa se mai poata intoarce decat in cele 2 giratorii, deci teoretic se elimina coada din DN1 spre B?

TibiV

Nu prea este loc de interpretare a cuvantului "etapizat"...

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/comunicat-de-pres%C4%83-15062017#/1

Quote
Comunicat de presă 15.06.2017

        Se montează parapete tip New Jersey în zona pasajului Otopeni, între DN1A și A3

CNAIR SA a început lucrările de montare a separatorului de sens (parapete tip New Jersey) pe Centura de Nord a Bucureştiului între noile sensuri giratorii, construite în această primavară pe sectorul Tunari-Mogoșoaia.

Intersecția din zona Pasajului Otopeni, a fost reconfigurată în luna aprilie a acestui an, prin construirea celor două noi sensuri giratorii pe Centura de Nord a Capitalei, la km 69+031 și la km 1+277.

După definitivarea lucrărilor nu va mai fi posibilă efectuarea virajului la stânga pe nici o relație, ceea ce va elimina principala cauză de îngreunare a traficului rutier în zonă.

Pentru creșterea gradului de siguranță rutieră, între aceste două noi sensuri giratorii, CNAIR SA montează parapete tip New Jersey, care au rolul de a nu permite intrarea pe contrasens a autovehiculelor scăpate de sub control.

Inclusiv măsurile luate în zona pasajului Otopeni au ca scop scăderea riscului pierderii de vieți omenești în accidente rutiere, fluidizarea circulației și scăderea timpului petrecut în trafic.

Lucrările în această zonă se vor executa etapizat și urmează să se termine până la sfârșitul anului.
CNAIR SA va continua să monteze parapete tip New Jersey și pe alte sectoare de drumuri naţionale cu 4 benzi de circulaţie, în limita bugetului alocat.
Quote

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

stangabriel

Se montează parapete tip New Jersey în zona pasajului Otopeni, între DN1A și A3  e un fel de Accident langa Turda pe  Autostrada Brasov Bors, .....   Domnilor de la Otopeni pana la A3 avem deja parapete...sau il factureaza si pe acesta.  Sunt niste ....

panzer

Tot ieri stand in coloana am mai remarcat o implicatie: dintr-un motiv sau altul s-a blocat Strada Garii Otopeni. Blocajul s-a transmis in DNCB.
Evident ca nimeni nu vroia sa renunte sa intre pe str Garii pt ca daca o lua in fata avea 3 km pana la primul rond si banda de intoarcere ocupata.

NGC

Quote from: NGC20 on May 17, 2017, 07:45:23 AM
A fost lansata astazi licitatia "Largire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucuresti Sud intre A2 km 23+600 si A1 km 55+520" - Lot I: Amenajare nod rutier CB - DN4 (Oltenita) km 29+500 - km 33+190;Lot II: Amenajare nod rutier CB - DJ401 (Berceni) km 33+190 - km 35+600".

Valoare estimata lot 1: 216.682.448,01 RON fara TVA
Valoare estimata lot 2: 179.286.280,21 RON fara TVA

FIDIC: Galben
Termen depunere oferte: 04.07.2017

Am uitat sa va zic si aici ceva. Noroc cu bogdix ca mi-a adus aminte de ei in topicul VO Timisoara Sud. :)

Tot CONSITRANS a contestat si aici.

adiarc

este imperios necesar ca asemenea lucrari sa fie executate exclusiv noaptea...dar pe cine sa-l ducă capul sa stipuleze asta in contracte,din Cnair?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

panzer

Un mic update: au terminat portiunea intre Lukoil si DN1. Au inceput dupa Dn1 spre Mogosoia. Nu erau mai mult de 20m insa montati.

Dominik

Ce distanta este intre Lukoil si DN1 ?
You're in Steelers Country

voicul


Telvanni

Quote from: TibiV on June 13, 2017, 08:16:16 PM
Un user de pe MU anunta ca s-a dat drumul la circulatia "pe directa" la giratoriul cu A3.
A modificat corespunzator in Wikimapia:

http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=44.520775&lon=26.174975&z=18&m=b
Confirm, am trecut azi pe acolo, insa...
Varianta finala are doua benzi pe directia inainte.
Varianta actuala (provizorie) are o singura banda pe directia inainte.

Parerea mea e ca trebuie o singura banda pentru ca cei care ies din giratoriu spre Pantelimon sa nu stea la un cedeaza periculos.

Puffyk

Gata, doua benzi intre apeduct si A1....

AdrianB1

#1166
De cand? Azi la pranz se lucra la breteaua A1-DNCB, era marcata cu galben (temporar?) breteaua DNCB-A1 si era o ingramadeala de la A1 incolo de numai a 2 benzi pe sens nu semana, mai degraba a circulatie in India.

In schimb intre giratoriul dinspre Mogosoaia si DN1 era inghesuiala pe ambele sensuri pentru ca se puneau parapeti si era blocata cate o banda pe fiecare sens. Sunt pusi parapetii pana in dreptul unei cladiri pe care scrie Fildas, adica aici.
E destul de departe de intersectie, s-au miscat bine si inca erau vreo 3-4 camioane cu parapeti la descarcat.

NGC

Quote from: NGC20 on June 05, 2017, 12:44:16 AM
Quote from: NGC20 on April 26, 2017, 11:18:26 AM
A fost lansata astazi licitatia pentru "Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 - DN 7 si DN 2 – A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)".

Valoare estimata: 339,009,410.99 RON fara TVA
Termen depunere oferte: 13.06.2017

Putea ramane proiectul asta mai prejos? :lol:

Avem si aici o prima amanare. Noul termen pentru depunerea ofertelor este 27.06.2017.

Acum termenul este 11.07.2017.


AdrianB1

Azi la pranz parapetii New Jersey din zona DN1 erau montati spre est pana Academia Nationala de Informatii (prima curba) si dupa numarul de camioane si progresul de ieri pana azi, ar trebui sa termine maine pana la giratoriu. Sub podul de la DN1 era o coada destul de mica, se trecea in 1-2 minute.