[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

alex8

DN1 - Centura București reloaded

TibiV

Quote from: Hory1987 on May 17, 2017, 08:05:41 PM
Totusi ceva imi scapa, ce rol au cele doua giratorii mici ??   :hm: Daca vrei sa intorci 180 de grade te urci pe giratoriul mare si gata.
Probabil au doua roluri:
1. De calmare a traficului (rampele de coborare sunt o "invitatie" pentru viteza excesiva...)
2.  Pentru rataciti - daca ai gresit iesirea din giratoriu, sa nu trebuiasca sa mergi nu stiu cati km ca sa poti intoarce regulamentar...

Si o posibila varianta suplimentara:
3. Viitoarea dezvoltare a zonelor celor doua giratorii sa permita conectarea unor viitoare strazi pentru traficul local...
Giratoriul din stanga (pozei) este spre IMGB, iar la vest este mult teren liber.
Cel din dreapta este DJ401 spre Berceni, si in zona aia mai sunt inca multe terenuri libere...
https://www.google.ro/maps/@44.3424,26.1627388,15z/data=!3m1!1e3
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bgd77

Cred ca mai exista un motiv. Sunt pentru cei care, ca urmare a constructiei pasajului, vor avea acces in drumul nou care merge pe langa pasaj si intoarce inainte de intersectie. Daca nu ar fi giratoriile, ca sa ajunga la proprietatea lor ar trebui sa vina dintr-o singura directie.

NGC

Quote from: NGC20 on May 17, 2017, 07:45:23 AM
A fost lansata astazi licitatia "Largire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucuresti Sud intre A2 km 23+600 si A1 km 55+520" - Lot I: Amenajare nod rutier CB - DN4 (Oltenita) km 29+500 - km 33+190;Lot II: Amenajare nod rutier CB - DJ401 (Berceni) km 33+190 - km 35+600".

Quote from: NGC20 on May 17, 2017, 07:58:09 AM
Mai asteptati cateva ore si veti gasi detaliile despre licitatie aici si planurile in principiu direct aici.

Planurile sunt acum disponibile.

@CNAIR: Ati facut o harababura. Ba ati folosit ID 1068, ba 1067, ba ambele. Poate va faceti timp sa corectati dupa pauza de cafea.

dr4qul4

Gata. S-a deslusit misterul. Giratoriile sunt pe DJ401 nu pe CB.  :gj:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Pai a inteles cineva ca ar fi pe DNCB ?!?!?!...  :o
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

strainu

Cum ar trebui să se circule acum în intersecția de la DN1? S-a schimbat pe acolo, s-au pus niște semne de circulație și nu mai înțelegi nimic. Dacă vii dinspre A2 și vrei să faci stânga, ai niște separatoare mai lungi, dar tot poți, cel puțin cu mașină mică (și sunt oameni care fac stânga) Până la urmă anunțul a fost doar așa, de ochii lumii?
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

Beowulf

Nu sint 100% sigur, dar cred ca ar trebui cam asa:

Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

strainu

Da, asta-i teoria, practic nu pare să fie așa, de asta întrebam, în ideea e că cei care trec zilnic pe-acolo ne pot spune ce s-a întâmplat.
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

ticker

Momentan nimic.

Pana nu se desfiinteaza permanent virajul la stanga de sub podul de la Otopeni se circula ca inainte.
Fara un proiect nu putem decat sa ne dam cu parerea.

GDPR

Pasajul peste apeductul de la Domnesti, partea dinspre sere:


AFC

Am tras o tura cu bicla in we, pana la Otopeni, in speranta ca pozez ceva nou sub pod. Am ramas cu speranta. Here we are:





"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

AFC

"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

GDPR

La pasajul peste apeduct s-a mai betonat o mica portiune de culee pe partea dinspre sere:



Pe partea cealalta cresc buruienile:


NGC

Quote from: NGC20 on April 26, 2017, 11:18:26 AM
A fost lansata astazi licitatia pentru "Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 - DN 7 si DN 2 – A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)".

Valoare estimata: 339,009,410.99 RON fara TVA
Termen depunere oferte: 13.06.2017

Putea ramane proiectul asta mai prejos? :lol:

Avem si aici o prima amanare. Noul termen pentru depunerea ofertelor este 27.06.2017.