[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

gasesti documentatia pe topicul A0.
Momentan nu s-a schimbat nimic, dar proiectul este departe de a fi (macar) scos la licitatie. Vorbim peste vreo 10 ani.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


developmento

Multumesc frumos  !
da stiu ca poate dura...apoi eu cred ca nu se va face asa ceva in Romania :) insa cei de la primarie nu dau autorizatia de constructie daca terenul e in zona de pe proiect ...practic blocheaza niste zone...degeaba

carutasul

Au mai gândit niste primari ca tine şi uite, acum colegul Expropriatul se zbate să-si recupereze investiţia :)
Nu s-a terminat pământul, si oricum porumbul se poate pune, face bine si la stratul de ozon :)

stangabriel

http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-21629430-cum-ajuns-5000-oameni-din-cartierul-greenfield-faca-2km-doua-ore-masina-ajunga-acasa-promis-dezvoltatorul-vrea-faca-primaria-cum-risca-padurea-baneasa-fie-taiata-doua.htm

https://www.google.ro/maps/@44.5338696,26.0697392,563m/data=!3m1!1e3?hl=ro

De cateva dimineti politia e la post la intersectia CB cu DN1 , oprind circulatia de pe centura pentru a se intra de pe Aleea Teisani si dinspre DN Bucuresti in centura. Insa Sensul Mogosoaia Voluntari si Voluntari Bucuresti are timpi mai mari. Per total , aici politia incetineste traficul datorita fricii de a forta  prioritatea. Macar aici sunt rare accidentele, doar in coloana au loc tamponari.

Imi pare rau de oamenii de buna credinta care si-au cumparat case in zona, insa rezultatul global este negativ. Daca o sa numim vinovatii, imi cade parul de nervi, ajung sa spun ca abia astept giratoriile de la Gara Otopeni si Mogosoaia. Ce se mai aude de "modernizarea intersectiei" ?

GDPR

Centura Bucureşti Sud: CNAIR va scoate la licitaţie pasajele de la Popeşti-Leordeni şi Berceni

Guvernul a alocat anul acesta un buget de 106 milioane de lei pentru Centura Bucureşti Sud. Pe acest sector, CNAIR va scoate deocamdată la licitaţie proiectarea şi execuţia pasajelor de la intersecţiile cu DJ 401 (Popeşti-Leordeni) şi DN4 (Berceni), potrivit ministrului Transporturilor.
...
În ceea ce priveşte Centura Bucureşti Nord, ministrul Tranporturilor susţine că este finalizat mare parte din tronsonul cuprins între A1 (Chiajna) şi (DN7) Chitila. "Se circulă deja pe 4 benzi.   :o A rămas de executat o mică porţiune la un pasaj (stadiu fizic executat 57 %)", a precizat Răzvan Cuc.

Economica.net

Cuc asta e total "informat". No further comment.

alexandru_m

Sunt curios daca cele scrise sunt date ca si comunicat de presa, scoase pe gura de Cuc, etc.

Nu de alta, dar la 3 vorbe spune 2 prostii. Pe langa faptul ca habar nu are ce se petrece pe santiere, nici macar nu are / au bunul simt sa se uite pe o harta inainte sa spuna ceva. Tronson Traian Vuia- Marginea, DJ 401 (Popeşti-Leordeni) şi DN4 (Berceni) - astea sunt fix invers. Habarnism si durere in cot la o scara de n-am mai vazut.

Si Buse manca rahat cu polonicul, dar macar ala (sau cel care ii scria textul) stia geografic unde se afla santierele.

panzer

Intra si Firea pe DNCB. Vrea sa o faca ea!

Circul se repeta. Si Oprescu a fost la un moment dat interesat. I-a trecut. S-a intors la ce stia: spitale si spatii verzi.

Bancuri. DNCB intra din nou la capitolul "Urzica".

Incepem sa mirosim ce va fi: studiul lui Egis v-a spune A0 pe sud, ca sa inchida coridorul din bani europeni. La urma urmei pe astia de UE nu prea ii intereseaza mizeria noastra. Putem sa traim in ea, daca Firea se va ocupa de DNCB cu "resursele" de la administratia strazilor, unde nici CNADNR n-a fost in stare sa faca o singura licitatie de doamne ajuta.

Singurii fericiti sunt cei carora fie Ceausescu fie Boc le-a facut pasaj PESTE dncb.

Acestea fiind spuse imi retrag toate vorbele rele la adresa Delta ACM care in 5 ani macar a reusit sa apropie de final un tronson de DNCB. Caci in urmatorii 5 ani nu o sa vedem alt sector finalizat. Sper sa fi apucat sa factureze in decembrie tot ce au lucrat.

Iar CUC are dreptate: se circulta pe 4 benzi pe 800m din totalul de 8 km. Dezinformare prin informare incompleta.

Pacat de studiul lui LucaWay pe sud. Pacat de incercarea dintre DN2 si A2. Macar sa fi identificat retele din zona bine. Sper sa nu arunce hartiile.

danfumureanu

Si pana la urma  :) stie cineva cand se reapuca de treaba pe tronsonul A1-DN7? Sunt deja temperaturi ridicate care permit continuarea lucrarilor...

dr4qul4

#849
ar fi bine sa faca A0 sud dar sa faca si cele 3 pasaje peste DNCB de la Berceni, Popesti si Domnesti. Odata ce vor fi acestea facute, circualtia se va mai relaxa, chiar daca nu vom avea 2 benzi (desi largirea ar fi foarte simpla dupa aceea)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR

^^Vertatel a reinceput sa lucreze la relocarile de utilitati inca din 25 ianuarie. In schimb, Delta ACM inca nu a aparut la munca. Poate dupa 15 martie.

AlexxC

Cum adica dupa 15 martie? nu au un termen de respectat,fiecare munceste cand vrea? Nu sta nimeni cu biciul pe ei?

michidush

#852
Nu este adevarat! Delta ACM a intrat in santier pe 29 Februarie. Iar termenul de 31 Aprilie pentru finalizarea lucrarii va fi respectat!

In alta ordine de idei cica Pasajul de la domnesti de peste DNCB ar fi fost din nou atribuit aceluiasi constructor in insolventa

http://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-21637994-pasajul-domnesti-compania-drumuri-atribuit-din-nou-contractul-dupa-reevaluarea-ofertelor-oferta-castigatoare-91-milioane-lei.htm

banuiesc ca urmeaza contestatii pe cale extraordinara de atac la Tribunalul Galactic Confederativ, CEDO iar primele masini vor intra in santier undeva prin 2021. Apropos...acord de mediu exista?
Sunt convins ca proximitatea podului de Cimitirul Ghencea 2 va deranja somnul Cel de Veci al locatarilor din zona.
Va urma un in CTE la  CNAIR  si probabil un nou studiu de fezabilitate care va fi propus pentru dezbatere publica.

Si mai am o intrebare.....Ce se intampla cu minunatul proiect feroviar urban care din "Februarie" urma sa lege halta Domnesti de Gara de Nord?

vermont

Eu trec zilnic pe centura si nu este urma de constructor , poate au utilaje invizibile.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk


Ionut