[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

panzer

Foarte tare! Le-a luat 1 zi. Numai noi cat efort am facut sa o mediatizam. :)

Groapa se continua si in dreapta intrarii in baza Tehnologica. Dar oricum acum fara teava ar trebui sa poata termina carosabilul. Mie mi s-a parut ca un pic coltul cosmeliei Tehnologica pica ori pe traseu ori pe trotuar. O sa vedem daca demoleaza si cladirea aia de tabla.

Ionut

Dar ce entuziasti ati devenit. :lol:
Se vede ca mergeti des (zilnic?) pe centura. :)

GDPR

Compania Egis International va realiza un studiu privind Centura Bucureştiului în valoare de 300.000 de euro, în baza unui acord dintre Ministerul Fondurilor Europene şi Banca Europeană de Investiţii.

http://www.economica.net/masterplanul-centurilor-bucurestiului-va-fi-facut-de-egis--care-in-romania-este-condusa-de-clotilde-armand_129805.html

Ionut

^

,,În contextul acordului de servicii PASSA, pentru a răspunde specificaţiilor legate de proiect, BEI a contractat studiul pentru analiza opţiunilor pentru dezvoltarea centurii Bucureştiului companiei Egis International (France)", a spus pentru ECONOMICA.NET Cătălin Gheran, şeful Direcţiei Generale Programe Infrastructură Mare din cadrul MFE.

Studiul realizat în baza acordului dintre BEI şi Ministerul Fondurilor Europene va dura cinci luni de la semnarea contractului şi va costa 300.000 de euro, după cum au declarat anterior pentru ECONOMICA.NET reprezentanţii BEI.

ion59

Parcă era vorba că se semna prin noiembrie. Încă nu s-a semnat?

panzer

Eeee. Acum sigur vreau sa merg la consultarile publice. Sa vedem ce zice frantuzoaica despre centurile noastre!  :lol:

Acum sincer, cu studiul asta: imi e cam teama sa iasa direct A0 complet. Caci asta ar cam insemna sa luam o pauza de vreo 2 ani pana se liciteaza si efectueaza proiectarea. Iar ce s-a facut pana acum in materie de hartii DN2 - A2 si A1 - DN5 sa intre pe buget. Adica giratorii in loc de pasaje, blocaje mari la exproprieri ca oricum bugetul o sa aiba alte griji in perioada urmatoare acum ca am ajuns cu colectarea la 27% din PIB. Sper totusi sa tina seama si de nevoile traficului local, pe care acum intersectiile cu DNCB il omoara punand "dop" Bucurestiului.

Din pacate n-am ajuns azi pe lumina. Deci, fara poze.

Si nu inteleg neam de ce inchis in continuare podul vechi de la Chitila pe o banda!

stangabriel

Parca a spus Cutter in ultima interventie ca podul e subred si ca se va intra la refacerea lui de urgenta. Probabil ca se asteapta finalizarea centurii. Apropo, e marcata cu galben si in zona pe care nu se circula, chiar daca mai au de lucru.

voicul

Pentru ca vremea permite si tine cu noi, se lucrează 7 zile din 7 pe Centura Bucuresti. #cnair

https://www.facebook.com/cnadnr/videos/1786491921610879/

panzer

#773
^merci stangabriel. Pacat.

N-am fost eu la pozat dar a fost shoppy de dincolo. Cam ce a spus si adrian rosca, dar in poze.
Nu am permisiunea autorului sa pun pozele aici, dar link-ul cu placere. Enjoy. A prins si o zi cu soare Duminica.

In alta ordine: la noul rond dintre Otopeni si Mogosoaia se lucra/asfalta la ora 19:00 la lumina reflectoarelor. Kudos! Horatiu, Ionut, avem vreo sansa sa il deschida anul acesta?

Din pacate insa se anunta stricarea vremii si in zona Bucuresti. M-am intalnit cu multe masini echipate cu lama pt dezapezit in drumul meu in seara asta.

GDPR

#774
Vremea nu prea mai permite, in Bucuresti avem cativa centimetri de zapada si temperaturi in jur de zero grade Celsius, iar Delta ACM a redus ritmul lucrarilor, cel putin in cursul zilei de azi.

De dimineata: cativa muncitori de la Vertatel studiau transeea tevii de la Petrom, se pare ca mai trebuie sa mai introduca si alte utilitati in groapa, in zona Tehnologica s-a luat pauza, a inceput montajul parapetilor metalici undeva dupa Meva spre Dragomiresti, la pasajul peste apeduct s-a turnat placa de suprabetonare si se continua armarea culeii, langa A1 se spargea ceva beton in zona largirii si o echipa Vertatel finaliza mutarea unor utilitati. Ar mai fi de completat stratul de asfalt in zona veche de drum de la a doua intersectie catre Carrefour, momentan treaba acolo e inceputa dar neterminata.

LE Seara completarea cu asfalt pomenita mai sus era deja facuta.

AdrianB1

Azi pe la 2 la intersectia DNCB cu breteaua A1 spre Pitesti situatia nu era prea roza: se lucreaza la o largire probabil pentru 1 banda suplimentara pentru a face dreapta aspre A1 venind dinspre Dragomiresti, dar e la stadiul de terasament, iar breteaua e cam varza - unde au raschetat asfaltul nu au reasfaltat inca, iar gropile ramase in urma sunt considerabile.

TibiV

Quote from: voicul on December 12, 2016, 11:07:44 PM
Pentru ca vremea permite si tine cu noi, se lucrează 7 zile din 7 pe Centura Bucuresti. #cnair

Geniali baietii astia de la CNAIR...
"vremea permite si tine cu noi"...
Vremea tine cu noi acum, in decembrie...

Spre deosebire de mai, iunie, iulie, august, septembrie, octombrie... Cand stiti si voi ca nu s-a putut lucra pentru ca vremea a fost cumplita... Furtuni de zapada,  inundatii si tornade... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

14.12.2016:

- la Autoklass isi facea de lucru un excavator;
- la Petrom au inceput umpluturile la groapa cu teava de produse petroliere;
- utilajele de asfaltat s-au mutat intre Petrom si Tehnologica, se asteapta insa sa se mai incalzesca putin vremea ca sa inceapa treaba, acum sunt -5 C;
- mai departe spre Tehnologica se fac pregatiri de asternere de piatra sparta, iar chiar langa intrarea la Tehnologica se sapa cu un excavator;
- langa Meva santul unde s-a montat teava este deja astupat cu balast, mai trebuie asfaltat;
- se monteaza parapeti spre Dragomiresti;
- langa A1 au "cazut" deja stalpii electrici si se sparge in continuare betonul in zona largirii.

panzer

@TibiV - esti chiar draguti cu ei. Putem adauga: 2014, 2015...

LittleWanderer

Mi s-a parut ca il vad pe maestrul Homor azi pe centura la giratoriul de la Petrom.

Se lucra bineinteles in aproape toate punctele...