News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

vermont

Bine v-am gasit . O sa incerc sa ajung in fiecare saptamana pe bucata asta . Iar daca o sa am drum spre Chitila punem si de acolo niste poze.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk


TransitGuy

Rondul de la Dragomiresti







Sent from my iPhone using Tapatalk

Horațiu 87

CENTURA CAPITALEI VA FI FINALIZATA ANUL VIITOR

Lucrările la centura Capitalei vor putea fi finalizate în luna mai a anului, potrivit datei preconizate pentru recepţia lor de către Ministerul Transporturilor.
Autorităţile spun că au găsit soluţii pentru cele două probleme majore ale proiectului respectiv:
* eliberarea amplasamentelor de către proprietari și
* finalizarea lucrărilor de lărgire la patru benzi în zona pasajului peste apeductele Arcuda I, II și III ale Apa Nova de la km 57.
În prezent se lucrează la:
* relocarea utilităţilor în zonele Titan Mar, Mega Company și Remat Holding,
* se execută lucrări de construcţie pentru finalizarea sensurilor giratorii de la Dragomirești, Remat și Petrom,
* se lucrează la rampa de la podul Chitila și
* la pasajul peste apeducte în zona Mega Company.
La finele lunii septembrie, stadiul fizic de execuţie a lucrărilor pe un traseu de 8,9 km de pe Centura Capitalei era de 55%.
Conexiunile de pe traseu sunt A1 București – Pitești, DN7 București – Roșu – Chiajna – Dragomirești Deal – limită judeţ Giurgiu.
De asemenea, a fost stabilită soluţia pentru devierea traficului în zona pasajului de la km 57 iar lucrările de lărgire la 4 benzi a drumului vor fi finalizate până la sfârșitul acestui an, potrivit informaţiilor furnizate de MT.

http://www.arenaconstruct.ro/centura-capitalei-va-fi-finalizata-anul-viitor/

GDPR

^Informatiile din articol sunt corecte, cu o singura exceptie: "lucrările de lărgire la 4 benzi a drumului vor fi finalizate până la sfârșitul acestui an".

panzer

Am vrut sa fac pozele cu Geo Taging si sa putem extrage coordonatele GPS exacte din poza. Doar ca minunatul meu Galaxy S4 abia la a 5-a setare a reusit sa puna si coordonatele GPS in poza. Probabil o problema de Location Accuracy. Data viitoare imi iau timp sa observ daca fiecare poza are GPS location ca sa fie exacta locatia. Asa doar am incercat eu sa le nimeresc pe MAPS.

Deci revin la modul manual de a pune coordonatele si incerc sa enumar pentru @ionut punctele problema cu ce "stim" despre ele in acest moment:

1. Podul vechi de la Chitila. Circulatie restrictionata. Nu se vede nimic. Zvon: trebuie terminata o expertiza.
at 44.497524, 25.995433

2. Podet pe traseul vechi al centurii. Nici o idee care este problema aici.
at 44.489307, 25.983064

3. intrerupera de la AutoKlass: sunt sapaturi in stanga cum se vede din poza, dar vreo 5 comunitari m-au tinut in masina.
at 44.488572, 25.981315

4. la Petrom - canalizare inainte de statie
at 44.481511, 25.971782
Tevile dintre Petrom si Giratoriu
at 44.479999, 25.970741

5. Imediat dupa Petrom in dreptul fostei baze Technologica.
5.1 probabil exproprieri nefinalizate.
at 44.478709, 25.969899
5.2 Teava de gaze. Buruieni nealterate de 7 saptamani de cand le pozez. Calitatea mai slaba saptamana asta dar puteti lua de referinta orice poza din trecut. Situatia din teren este neschimbata.
at 44.478181, 25.969153

panzer

6. Intreruperea de la MEVA

at 44.472199, 25.960875

7. Rondul de la Dragomiresti


at 44.455538, 25.956210

8. Rampa podului Dragomiresti
at 44.453838, 25.959654
Bonus: asfalt spre Rompetrol


9. Garduri inca pe traseul centurii inainte de Poresche VW
at 44.447597, 25.965502
Sapaturi dupa utilitati in aceeasi zona


panzer

10. Podetul de la Renault

at 44.440864, 25.966264

11. De la Reanult spre A1 in 300m sapaturi multe dupa utilitati. VertaTel muncea Duminica la ora 16:30. Bravo lor. Locatia este intre punctul anterior si intersectia cu A1 cam aici: 44.438429, 25.966557






11 Breteaua Bucuresti > DNCB. Front de lucru complet nou deschis in ultima saptamana:
at 44.436702, 25.965693

Cam atat. Concluziile le trageti singuri, daca vom circula sau nu anul acesta pe acest tronson de DNCB. @ ionut, sper ca poti lua din mesaj toate locatiile de GPS.

PS: weekend-ul urmator e inceputul vacantei copiilor, asa ca lasam pe altii sa ne tina la curent.

Ionut

^ Bun reportaj! Multumesc pentru coordonate! :cheers:

panzer

Se lucreaza si la giratoriul de la Stefanesti: refacere corp central (au intrat destui in el), refacere strat de uzura. Sambata la pranz era desfasurare buna de forte.

GDPR

Doua noutati: in dimineata asta se taia poarta din fata constructiei din poza 5.1, iar in fata asteptau un excavator si o basculanta, probabil azi se da jos cosmelia. S-a mai asfaltat intre Rompetrol si pasajul peste apeduct, insa asfaltarea nu e inca finalizata. Au disparut si "valurile Dunarii" din fata Rompetrol.

alexbb

Quote from: panzer on October 24, 2016, 08:47:54 AM
Se lucreaza si la giratoriul de la Stefanesti: refacere corp central (au intrat destui in el), refacere strat de uzura. Sambata la pranz era desfasurare buna de forte.

Nu stiu daca din cauza lucrarilor, dar de dimineata erau coloane de masini in toate directiile intersectiei de la Stefanesti, desi stratul de uzura era turnat de ieri in giratoriu. Pe sensul Voluntari - Tunari coada era pana dincolo de podul de la DN2, asemanator spre A3 pe celalalt sens. Intrarea in Bucuresti spre Andronache era un rau de masini pe aproximativ 2km (pana aproape de primul semafor). Folosesc drumul asta aproape zilnic si nu cred ca l-am mai vazut atat de aglomerat.

GDPR

Si pe bucata DN7-A1 a fost de dimineata foarte aglomerat. Am facut aproape o ora si jumatate.

panzer

^^
Eu l-am mai prins dar foarte rar si de obicei cand ma grabeam la spital.
Ne-a explicat odata frunzaverde cand se blocheaza un giratoriu: cand prea multi schimba directia, sau cand una din directiile de degajare se blocheaza.
Cand am trecut eu Duminica pe la 14:00 doar o banda din giratoriu era asfaltata. L-au terminat?

O situatie similara la Mogosoaia dupa ora 17:00 se blocheaza giratoriul pentru ca directia spre Mogosoia nu poate prelua traficul care vine dinspre Bucuresti pe 2 benzi iar degajarea se face pe o banda.

GDPR

S-a darmat cosmelia si s-a mutat gardul:




TibiV

Astazi se asfalta de zor la Rompetrol, spune userul  zapacitu pe MetrouUsor

Mama proștilor este mereu gravidă... :)